7 głównych wrogów kobiety: przez to wyglądamy starzej

0
369
pixabay.com

Zmarszczki, wiotka skóra, spadek masy mięśniowej, siwe włosy, problemy z poruszaniem się, to znane wszystkim oznaki starzenia się organizmu. 

Wyglądasz starzej, niż pokazuje to Twój dowód? Jeśli nie podoba Ci się to, co widzisz w lustrze, to może najwyższy czas, by przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. 

Proces starzenia się dotyczy każdego z nas. My kobiety, możemy jednak zestarzeć się z godnością: bez zbędnego makijażu i chwytliwych strojów. I jeszcze kilku drobiazgów, które strasznie psują wizerunek nie tylko damy w średnik wieku, ale także młodych dam.

Zebraliśmy najlepsze wskazówki od stylistów, które przydadzą się płci pięknej, bez względu na wiek.

7 rzeczy, które Cię postarzają:

1. Nadwaga

Nadwaga potrafi posunąć wiek o kilka lat do przodu. Nadprogramowe kilogramy nie tylko nie sprzyjają zdrowiu fizycznemu, ma również mają negatywny wpływ na mózg.

Badacze z Cambridge University odkryli, że mózgi otyłych pięćdziesięciolatków są biologicznie o dekadę starsze niż szczupłych rówieśników.

– Jedząc słodkości, cząsteczki cukru przyklejają się do włókien białkowych w każdej z naszych komórek – mówi dr dermatolog Susan Stuart.

– Ten szkodliwy proces, zwany jako glikacja białek, może doprowadzić do utraty blasku, cieni pod oczami, obrzęku, powiększenia się zmarszczek, zmiany konturu twarzy i poszerzonych porów. Przestań podjadać słodkie smakołyki, jeśli chcesz zachować swój młodzieńczy blask – dodaje Stuart.

Czytaj: 7 produktów spożywczych, które przyspieszają starzenie się

2. Bardzo chwytliwy makijaż

To, co tak pięknie wygląda na okładce błyszczącego magazynu, wygląda na nas przerażająco. I to jest całkiem zrozumiałe zjawisko. 

Lekki makijaż z wysokiej jakości kosmetykami z dyskretnym naciskiem na oczy lub usta pomoże ci odjąć kilka lat. Żadnej tony pudru, grubych kresek i czerwonych ust.

3. Warkocz do pasa

Francuzi, jako główni eksperci w dziedzinie mody, już dawno doszli do genialnego wniosku – im starsza kobieta, tym krótsza powinna być jej fryzura.

Oczywiście są wyjątki, ale z reguły starsze panie z długimi włosami zebranymi za pomocą plastikowej spinki do włosów wyglądają starzej od swoich rówieśniczek z krótszymi fryzurami.

4. Mocna opalenizna

Był czas, kiedy mocna opalenizna była modna, ale dziś naturalny odcień skóry wraca na wybiegi. Dodatkowo mocna opalenizna odwadnia i tak niezbyt młodą skórę, co z pewnością doprowadzi do powstania dodatkowych zmarszczek.

Zbyt silna ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyczynia się do zmniejszenia ilości włókien kolagenowych i utraty sprężystości włókien elastyny. W efekcie skóra traci jędrność i napięcie, a pojawiające się zmarszczki są coraz bardziej widoczne.

5. Zaniedbane ręce i szyja

Kobiety przywiązują zbyt dużą wagę do pielęgnacji skóry twarzy i prawie całkowicie zapominają, że dłonie i szyja są nie mniejszymi „zdrajcami” wieku. Oznacza to, że te części ciała również wymagają uwagi. Dlatego przed snem poświęć trochę czasu, aby zadbać o dłonie i szyję.

6. Ubrania dla nastolatek

Uwierz mi, ubrania niestosowne do wieku działają bardzo na Twoją niekorzyść. Zamiast wyglądać młodziej i ładniej, będziesz podmiotem kpin.

7. Obsesyjne pragnienie, aby nigdy się nie zestarzeć

Lata zbierają żniwo i wszyscy kiedyś się zestarzejemy. A kiedy mamy 25 i 35 lat, lepiej być elegancką kobietą w średnim wieku niż wulgarną, młodzieńczą damą, do której wszyscy zwracają się z protekcjonalnym uśmiechem.

Czytaj: Wraca letni cykl CITY TRAIL – największy cykl biegów w Polsce

O czym warto pamiętać?

Bardzo ważne jest to, abyś nie zapominał, że Twoje serce i inne narządy wewnętrzne również się starzeją.

Wykonuj profilaktycznie badania lekarskie w celu monitorowania swojego stanu zdrowia. Kontroluj: poziom cholesterolu we krwi, mierz ciśnienie tętnicze, poziom glukozy we krwi oraz wykonuj próby wątrobowe i utrzymuj prawidłową masę ciała. Dzięki badaniu morfologii krwi w szybki sposób zbadasz zawartość ważnych mikro- i makroelementów w organizmie, tj. żelaza, wapnia, sodu, potasu, magnezu, witaminy B12. Wszelkie nieprawidłowości im wcześniej wykryte, tym łatwiej je skorygować i leczyć.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej każdego dnia, bo to właśnie ruch zmniejsza podatność na wszystkie choroby, zapewnia witalność i sprawność nie tylko fizyczną, lecz także umysłową.

johannesfloe.com – Art to remember