7 metod zapobiegania nadmiernemu poceniu się

0
371

Pomimo wielu środków na walkę z potem i nieprzyjemnym zapachem ciała, czasami – podczas aktywności fizycznej, stresu czy upału – wciąż musimy zmagać się z mokrymi plamami pod pachami, a zapach, który wydzielają, w niczym nie przypomina zapachu róż.

Dziś powiemy Ci, co zrobić, aby pozbyć się tych kłopotliwych sytuacji. Jako bonus dowiesz się, jak chronić swoje ulubione ubrania przed żółtymi plamami pod pachami.

7. Niezawierający mydła środek do mycia rąk

pl.freepik.com

Jeśli Twój pot już zaczął cuchnąć, ale nie możesz wziąć prysznica, dokładnie umyj pachy chusteczkami. Następnie nałóż niezawierającą ilość płynu do mycia rąk, niezawierającego mydło.

6. Nadtlenek wodoru

pl.freepik.com, pl.freepik.com

Nadtlenek wodoru zwalcza zarazki i pomaga zapobiegać nieprzyjemnym zapachom w ciągu dnia. Dodaj 1 łyżeczkę nadtlenku wodoru do filiżanki wody, a następnie nałóż tę mieszaninę na skórę.

Czytaj: Oto, co się dzieje, gdy wrząca woda spotyka się z zimnym powietrzem

5. Kora dębu

pixabay.com

Kora dębu uważana jest za skuteczny środek na nadmierne pocenie się. Możesz się w niej wykąpać stosując:

  • 10-15 łyżek z kory dębu
  • 6 szklanek wody

Dodaj korę do wody na 10 godzin, gotuj przez 2-3 minuty i przefiltruj. Następnie dodaj wodę do kąpieli.

4. Ałun potasowy

© depositphotos.com© depositphotos.com

Dezodorant krystaliczny jest naturalnym analogiem konwencjonalnych antyperspirantów. Składa się z ałunu potasowego, który ma właściwości przeciwbakteryjne. Aby użyć kryształu, należy go zwilżyć wodą i pocierać pachy. Nie zatyka porów i utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Czytaj: WROśnij we WROcław – ruszają zapisy

3. Związki glinu

brightside.me

Jeśli pocenie się jest zbyt obfite, poszukaj antyperspirantów ze związkami glinu. Znacząco zmniejszają pocenie się. I chociaż wielu słyszało, że mogą wywoływać inne rzeczy, badania nie dowiodły związku.

2. Toksyna botulinowa

© Shutterstock.com

Jeśli częstym problemem są mokre pachy, możesz dostać zastrzyk z toksyny botulinowej. Jest stosowana w leczeniu nadmiernej potliwości, klinicznego przypadku zwiększonego pocenia się.

Toksyna botulinowa blokuje impulsy nerwowe prowadzące do gruczołów potowych, dzięki czemu pot nie jest wydzielany. Efekt zastrzyku utrzymuje się przez 4-12 miesięcy.

1. Laser

© depositphotos.com

Kiedy żadne antyperspiranty nie pomagają, musisz ustalić przyczynę tego z lekarzem. Jeśli Twoja diagnoza to nadmierna potliwość, gruczoły potowe można leczyć laserem, ponieważ zmniejsza to ich funkcjonalność.

Obfite pocenie się może być również objawem poważnych schorzeń. Jeśli zauważysz, że pocisz się bardziej niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem.

johannesfloe.com – Art to remember