7 mitów i faktów na temat guza mózgu

0
395
Istnieje wiele mitów dotyczących guzów mózgu, biorąc pod uwagę ich wiele złożoności i komplikacji. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dziś przypada Światowy Dzień Guza Mózgu, dlatego przedstawiamy 7 mitów i faktów na temat guza mózgu.

Guz mózgu rozwija się w komórkach mózgu, jest zasadniczo wzrostem, gromadzeniem lub masą nieprawidłowych komórek w mózgu. Guzy te mogą wystąpić w każdym wieku lub w dowolnej części mózgu, a objawy mogą różnić się w zależności od wielkości, rodzaju lub lokalizacji.

Nie wszystkie guzy mózgu są rakowe i mogą być również nienowotworowe. Lokalizacja guza determinuje jego wpływ na ośrodkowy układ nerwowy wraz z objawami i tempem wzrostu.

Dr Ravi Suman Reddy, konsultant neurochirurgii i chirurgii kręgosłupa w szpitalach Yashoda w Hyderabad opowiada więcej o guzie mózgu, a także o mitach i faktach, które ludzie muszą znać na temat tej choroby.

Jak guz mózgu może na nas wpływać?

Kiedy łagodny lub złośliwy guz rośnie, może powodować wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki, co może prowadzić do uszkodzenia mózgu i może zagrażać życiu.

Opcje leczenia guza mózgu zależą od rodzaju guza mózgu, jego wielkości i lokalizacji.

Typowe objawy guza mózgu

Wczesna diagnoza i terminowe leczenie są kluczowe w przypadku guza mózgu.

Oto niektóre typowe objawy guza mózgu:

  • bóle głowy,
  • niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie,
  • napady padaczkowe,
  • zmiany behawioralne,
  • nudności i wymioty,
  • słabość.

Guz mózgu: mity i fakty

Istnieje wiele mitów dotyczących guzów mózgu, biorąc pod uwagę ich wiele złożoności i komplikacji. Pacjenci muszą się dokładnie przebadać i nie wierzyć w mity o tym, że telefony komórkowe powodują raka.

Czytaj: 10 niebezpiecznych nawyków uszkadzających mózg

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Guza Mózgu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Oto niektóre mity i fakty dotyczące guza mózgu:

MIT 1: Jeśli w mózgu jest guz, na pewno będzie to rak mózgu

FAKT: Guzy mózgu mogą być dwojakiego rodzaju – łagodne, czyli nienowotworowe i złośliwe, czyli rakowe. Niektóre guzy mózgu mogą uszkadzać komórki mózgowe i wpływać na otaczające tkanki i są rakowe, resztę można leczyć.

MIT 2: Wszyscy pacjenci z guzem mózgu mają te same oznaki i objawy

FAKT: Każdy pacjent, u którego zdiagnozowano guza mózgu, odczuje różne objawy. Chociaż istnieje wiele typowych objawów, nie wszyscy pacjenci wykazują te same objawy. Oznaki i objawy guza mózgu całkowicie zależą od rodzaju, wielkości i lokalizacji guza w mózgu. Niektóre osoby mogą mieć objawy, które mogą być dość widoczne i pogarszać się z czasem, podczas gdy reszta może nie mieć żadnych objawów wskazujących na nowotwór.

Czytaj: Służba więzienna rusza z rekrutacją na Dolnym Śląsku

MIT 3: Tylko dorośli chorują na guza mózgu

FAKT: Guzy mózgu mogą wystąpić w każdym wieku. Stwierdzono również, że noworodki mogą mieć guza mózgu. Wiek osoby nie może określić ryzyka rozwoju guza mózgu.

MIT 4: Telefony komórkowe mogą prowadzić do guza mózgu

FAKT: Nie ma ostatnich badań ani dowodów sugerujących, że korzystanie z telefonów komórkowych może prowadzić do guza mózgu, ale długotrwałe narażenie na jakiekolwiek promieniowanie może mieć ogólny wpływ na zdrowie i należy go unikać.

Czytaj: Najważniejsze źródło pożywienia dla mózgu

MIT 5: Bóle głowy i niewyraźne widzenie oznaczają, że masz guza mózgu

FAKT: W większości przypadków bóle głowy i niewyraźne widzenie mogą być spowodowane wyczerpaniem, osłabieniem lub zmęczeniem. Nie jest konieczne, aby osoba z bólem głowy i niewyraźnym widzeniem miała guza. Ból głowy ma różne przyczyny i wymaga szczegółowej oceny.

MIT 6: Guz mózgu występuje w rodzinie

FAKT: Nie jest konieczne, aby osoby, które mają członków rodziny z guzami mózgu, mogły zostać dotknięte chorobą. Nie ma badań sugerujących, że choroba ta występująca w rodzinie, gwarantuje, że Ty też na to zachorujesz.

MIT 7: W przypadku leczenia, guz mózgu nie nawraca

FAKT: Kiedy dana osoba ma guza mózgu i otrzymuje leczenie w celu jego usunięcia, powinna nastąpić rutynowa kontrola i obserwacje. Chociaż łagodne nowotwory występują rzadko i można je usunąć chirurgicznie, nadal zaleca się dokładną obserwację. Guzy mogą nawracać, jeśli po leczeniu nie zostanie zachowana odpowiednia opieka.

johannesfloe.com – Art to remember