7 najczęstszych błędów popełnianych przez młodych kierowców

0
1190

Pamiętam doskonale to uczucie, gdy zdało się pozytywnie egzamin na prawo jazdy. Jako młody kierowca uważałam, że wszystko robię najlepiej i wiem wszystko lepiej od innych. Teraz, po wielu latach jazdy wiem, jak bardzo się myliłam. 

Każdy doświadczony kierowca zgodzi się ze stwierdzeniem, że o prawidłowym i rozsądnym zachowaniu na drodze nie decyduje zdany pozytywnie egzamin na prawo jazdy, tylko wieloletnia praktyka oraz tysiące przejechanych kilometrów. Młodzi kierowcy nie mając żadnego doświadczenia, albo mając znikome, wiele razy przeceniają swoje możliwości i zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z tego powodu popełniają kluczowe błędy, które stwarzają niepotrzebne ryzyko dla innych użytkowników dróg.

Jakie są zatem najczęściej popełniane błędy przez młodych kierowców?

1. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa.

Na szczęście coraz częściej po włączeniu silnika samochód daje znaki dźwiękowe, że kierowca nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jednak jeśli samochód jest starszy (a powiedzmy sobie szczerze, że młody kierowca nie kupi od razu samochodu z salonu, tylko będzie szukał tańszej opcji), to młodzi kierowcy bardzo często nie zapinają pasów bezpieczeństwa w ogóle lub podczas krótkich tras, np. na zakupy do supermarketu.

Przyzwyczajenie się do tego złego nawyku może mieć negatywne konsekwencje zwłaszcza w mieście, ponieważ ze statystyk wynika, że wiele groźnych wypadków ma miejsce w miejskim ruchu ulicznym i to przy niewielkich prędkościach (20 – 30 km/h). Młodzi kierowcy także nie zwracają uwagi pasażerom siedzących na tylnej kanapie, gdy to właśnie oni nie zapięli pasów. Taka beztroska bardzo często kończy się katastrofalnie podczas nagłego hamowania.

2. Niewłaściwe trzymanie kierownicy i zła pozycja

Robią to wszyscy młodzi kierowcy. Po wejściu do samochodu od razu uruchamiają zapłon, zamiast na spokojnie odpowiednio przygotować pozycję do jazdy – dostosować siedzisko i odchylenie oparcia fotela do sylwetki, dopasować odległość od kierownicy tak, aby swobodnie dosięgać do hamulca, pedałów sprzęgła i gazu i kierownicy.

Odnośnie kierownicy, młodzi kierowcy trzymają ją źle. Według przyjętych norm ręce powinny być trzymane na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”. Jednak przy skręcaniu powinniśmy obracać kołem kierownicy tak, aby nie dopuścić do krzyżowania rąk. To także często błąd młodych kierowców. Kolejnym poważnym występkiem jest trzymanie kierownicy jedną ręką. Młody kierowca nie ma żadnego doświadczenia co zrobić, gdy nagle samochód przejedzie przez nierówności na drodze. Wystarczą sekundy i traci się kontrolę nad pojazdem, albo wpada w poślizg.

PRZECZYTAJ TAKŻE: OD 1 WRZEŚNIA NIE BĘDZIE MOŻNA UŻYWAĆ TYCH ŻARÓWEK. UE WPROWADZIŁA KOLEJNY ZAKAZ – f7dobry.com

3. Nie włączanie kierunkowskazów przy skręcie

Ten rażący błąd nie tyczy się tylko młodych kierowców. Nie rozumiem tego, ale bardzo często na drodze spotyka się kierowców, którzy nie sygnalizują kierunkowskazem zamiar skrętu. A zasada jest prosta: kierunkowskazy właśnie do tego służą – do zasygnalizowania skrętu, a nie samego skrętu. Błędem jest także włączanie kierunkowskazu w ostatniej chwili, w fazie wykonywania skrętu.

Kierunkowskazy należy także używać, by sygnalizować wyprzedzanie lub omijanie. Włączenie kierunkowskazu zajmuje dosłownie sekundę. W nowych pojazdach wystarczy dotknąć dźwigni i żarówka konkretnego kierunkowskazu trzykrotnie zamigocze.

4. Złe wyprzedzanie

Po pierwsze – zbyt bliskie podjeżdżanie do poprzedzającego pojazdu, co może skończyć się tym, że wjedziemy jego tył podczas nagłego hamowania. Po drugie – nie spoglądanie w lusterka: zewnętrzne i środkowe przed wyprzedzaniem. Po trzecie – wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych. Ze statystyk jasno wynika, że trzeci błąd popełniają zdecydowanie częściej młodzi kierowcy. Szczególnie jeśli chodzi o takie miejsca, jak ostre zakręty i tunele. Brak wyobraźni, brak przeanalizowania co może się stać, może skończyć się śmiertelnym wypadkiem, po zderzeniu czołowym z samochodem nadjeżdżającym z naprzeciwka.

5. Niezatrzymywanie się przed przejściem dla pieszych i wyprzedzanie na przejściach 

Ten zły nawyk może nieść ze sobą wiele tragicznych w skutkach konsekwencji. To kolejny błąd, który nie popełniają tylko młodzi kierowcy. Najbardziej jest niebezpiecznie, gdy jedzie się na drodze z dwoma pasami ruchu. Na pewno każdy z nas chociaż raz widział, jak jadący jednym pasem samochód się zatrzymał przed przejściem dla pieszych, a drugi przejeżdża i to nie z małą prędkością.

Kolejnym błędem jest omijanie i wyprzedzanie pojazdu, który prawidłowo zatrzymał się przed pasami. W obu przypadkach można potrącić pieszego.

6. Wymuszanie pierwszeństwa

To przez to najczęściej młodzi kierowcy oblewają egzamin na prawo jazdy. To bardzo częsty błąd spotykany na polskich drogach, w szczególności na skrzyżowaniach dróg równorzędnych.

7. Słuchanie zbyt głośno muzyki

Młodzi ludzie obowiązkowo podczas jazdy muszą słuchać głośno muzyki. Sama tak robiłam, więc wiem. Teraz wiem, że głośna muzyka może zagłuszyć dobiegające dźwięki z zewnątrz samochodu. Można też nie usłyszeć pędzącej karetki, pociągu, motocykla lub wyprzedzającego samochodu, co może skutkować niebezpieczną sytuacją na drodze.

POCZYTAJ TAKŻE WIELE CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW NA NASZEJ STRONIE f7city.pl

Zdjęcie główne: pixabay.com
Źródło: msn.com