7 naturalnych sposobów na wyeliminowanie nadmiaru śluzu w gardle

0
765

Nagromadzenie śluzu sprawia, że czujesz się tak, jakby coś utknęło w Twoim gardle. Czujesz potrzebę oczyszczenia gardła i jest to naprawdę frustrujące.

Ten problem jest zwykle spowodowany infekcjami górnych dróg oddechowych, ale nagromadzenie śluzu może być wywołane przez alergie, astmę i zgagę.

Kaszel nie rozwiązuje całego problemu i istnieje kilka naturalnych metod, które powinieneś wypróbować. Należą do nich herbata z dziewanny, inhalacja parowa, surowy miód i płukanie naturalną solą.

Rola śluzu

Śluz wyściela układ oddechowy i pokarmowy w celu ochrony organizmu. Śluz zapobiega infekcjom i utrzymuje bakterie i wirusy z dala od organizmu.

Innymi słowy, posiadanie śluzu w gardle to normalna rzecz. Prawdziwy problem pojawia się, gdy śluz staje się gęsty i ma nietypowy kolor, taki jak ciemnożółty, zielony i brązowy.

Na produkcję śluzu może wpływać zgaga lub refluks żołądkowy. Kwasy żołądkowe przechodzą przez słaby dolny zwieracz przełyku, powodując uczucie pieczenia. Gardło staje się podrażnione i czujesz „guz” w gardle.

Powoduje to wytwarzanie śluzu, dając objawy podobne do przeziębienia, takie jak kaszel, wyciek z nosa, problemy z zatokami i ból gardła. Ten problem pozostaje niezdiagnozowany głównie dlatego, że ma takie same objawy jak zwykłe przeziębienia i alergie.

Czytaj: Czworonożny bohater z Poznania przechodzi na emeryturę

Alergeny mogą zwiększyć produkcję śluzu. Pyłki, kurz, roztocza, sierść zwierząt i pleśń podrażniają gardło, a organizm produkuje więcej śluzu. Astma objawia się kaszlem i świszczącym oddechem, ale chorzy mogą również radzić sobie z nadmierną produkcją śluzu.

W przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych organizm wytwarza nadmiar śluzu w celu wyłapania drobnoustrojów. Zapalenie zatok to stan, w którym zatoki ulegają zapaleniu i obrzękowi. Ta infekcja powoduje również zaciek zanosowy i gęsty, ciemny śluz.

Możesz użyć kilku prostych i naturalnych środków, aby oczyścić gardło.

7 naturalnych sposobów na wyeliminowanie nadmiaru śluzu w gardle

1. Woda morska

Płucz gardło słoną wodą, aby usunąć śluz z gardła. Dodaj pół łyżeczki lub łyżeczkę soli naturalnej do szklanki ciepłej wody. Dodaj szczyptę sody oczyszczonej, aby uzyskać optymalne rezultaty. Płucz gardło tym roztworem kilka razy dziennie.

2. Inhalacja parowa

Dodaj olejki eteryczne o jakości terapeutycznej, aby uzyskać lepsze wyniki. Użyj olejku Eukaliptus Australijki (Eucalyptus Radiata), olejku cynamonowiec kamforowy (Ravintsara) i olejku Łagodny Tymianek (Mild Thyme), to naprawdę kilka fajnych opcji.

Te olejki eliminują również alergeny z powietrza, zapobiegają grypie, przeziębieniom, zapaleniu zatok i infekcjom dróg oddechowych.

Dodaj kilka kropli olejków do gorącego, parującego prysznica lub dyfuzora olejków eterycznych.

3. Imbir

Imbir ma silne działanie przeciwzapalne. Badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że gorąca herbata imbirowa łagodzi infekcje dróg oddechowych.

Zalej kawałek imbiru w filiżance wrzącej wody. Zaparz przez kilka minut i pij herbatę imbirową 2-3 razy dziennie. Dodaj sok z cytryny, miód i pieprz cayenne, aby wzmocnić jego działanie.

4. Pikantne rzeczy

Ostra papryka, wasabi i chrzan łagodzą zatory, łagodzą stany zapalne i zapobiegają gromadzeniu się śluzu. Kapsaicyna i izotiocyjanian allilu działają obkurczająco i łagodzą objawy wydzieliny z nosa i stanów zapalnych.

Czytaj: 6 nieoczekiwanych skutków pikantnych potraw na Twoje ciało

5. Miód

Naturalny pyłek, mleczko pszczele i propolis nadają miodowi niesamowitą moc. Miód zmniejsza kaszel. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że pojedyncza dawka miodu zmniejsza produkcję śluzu i kaszel. Weź łyżkę miodu 2-3 razy dziennie, aż stan się poprawi.

6. Nawilż swoje ciało

Pij dużo wody i herbat ziołowych, aby zmniejszyć produkcję śluzu. Herbata z liści dziewanny działa najlepiej, a do złagodzenia stanu zapalnego można również użyć rumianku, imbiru i kurkumy.

7. Unikaj niebezpiecznych wyzwalaczy

Unikaj typowych substancji drażniących i alergenów. Produkty mleczne zwiększają produkcję śluzu. Należy również unikać przetworzonej mąki, rafinowanego cukru i pakowanej żywności.

johannesfloe.com – Art to remember