7 naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu dopaminy

0
257
Dopamina to hormon radości. Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć dopaminę, zacznij od ogólnych zasad zdrowego stylu życia:

 • Regularnie wysypiaj się.
 • Słuchaj ulubionej muzyki.
 • Jedz zdrowo.
 • Ćwicz, ruszaj się.
 • Ćwicz uważność poprzez medytację, głębokie oddychanie itp.
 • Ogranicz spożycie przetworzonej żywności.
 • Staraj się minimalizować stres.

Dopamina, chemiczny przekaźnik w mózgu, który reguluje motywację, ruch, pamięć, nastrój, sen i zachowanie, ma kluczowe znaczenie dla mózgowego układu nagrody. Wynagradza Cię za każdym razem, gdy angażujesz się w korzystne zachowanie i motywuje do powtarzania tego zachowania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Za każdym razem, gdy robimy coś przyjemnego, jak jedzenie smacznego posiłku, uprawianie seksu lub bieganie, w naszym mózgu uwalniana jest niewielka ilość dopaminy. Jednak angażowanie się w przywary, takie jak alkohol lub narkotyki, powoduje również uwalnianie dopaminy do mózgu. Dlatego posłaniec chemiczny jest ściśle powiązany z uzależnieniem.

Niski poziom dopaminy został powiązany z kilkoma schorzeniami, takimi jak depresja, uzależnienie, schizofrenia i choroba Parkinsona. Niski poziom dopaminy może sprawić, że poczujesz się mniej zmotywowany, apatyczny i wpłynie to na zdolność koncentracji.

Czytaj: Co może zrobić śmiech dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego?

Niektóre objawy niskiego poziomu dopaminy obejmują:

 • Niskie libido
 • Sztywność mięśni
 • Bezsenność
 • Brak motywacji
 • Zmęczenie
 • Nieuwaga
 • Apatia

Sposoby na zwiększenie poziomu dopaminy

Strategie zwiększania poziomu dopaminy są podobne do strategii prowadzenia zdrowego stylu życia:

 • Dobrze się wysypiaj
 • Słuchaj muzyki.
 • Odżywiaj się zdrowo.
 • Ćwicz.
 • Medytuj.
 • Unikaj przetworzonej żywności.
 • Radź sobie ze stresem.

Czytaj: Jedzenie, które pomaga walczyć ze stresem

Jak działa dopamina

Większość dopaminy wytwarzanej przez Twoje ciało powstaje w śródmózgowiu, po czym jest rozprowadzana do różnych obszarów mózgu. Pomimo dziesięcioleci badań, naukowcy wciąż są zakłopotani dokładnym mechanizmem dopaminy w mózgu.

Istnieją cztery główne ścieżki dopaminy w Twoim mózgu. Każdy z nich kontroluje inny proces w Twoim ciele. Trzy z tych ścieżek to Twoje ścieżki nagrody, a ich funkcją jest uwalnianie dopaminy do mózgu, gdy angażujesz się w satysfakcjonującą aktywność.

Czytaj: Poznań zegarki z Biura Rzeczy Znalezionych sprzedaje na Allegro!

Co powoduje niski poziom dopaminy?

Wiele rzeczy może powodować niski poziom dopaminy. Niektóre z nich to:

 • Medyczne schorzenia: niektóre schorzenia są powiązane z niskim poziomem dopaminy. Schorzenia takie jak schizofrenia, choroby Parkinsona, depresja, nadużywanie substancji i choroba afektywna dwubiegunowa są częstymi winowajcami niskiego poziomu dopaminy.
 • Zła dieta: spożywanie diety, która nie zawiera odpowiednich składników odżywczych dla optymalnego zdrowia mózgu, może powodować niski poziom dopaminy – zwłaszcza dieta pozbawiona tyrozyny.
 • Nadużywanie substancji: nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków rekreacyjnych może w dłuższej perspektywie spowodować, że organizm zmniejszy naturalną produkcję dopaminy. To z kolei powoduje, że polegasz na substancji, której nadużywasz.
 • Niektóre leki: niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne, działają poprzez wiązanie się z receptorami dopaminy. To blokuje naturalną aktywność dopaminy w Twoim mózgu.

Jak naturalnie zwiększyć poziom dopaminy?

Leczenie utraty dopaminy ma na celu spowodowanie produkcji większej ilości dopaminy, spowolnienie rozkładu wytwarzanej dopaminy, stworzenie większej liczby receptorów dopaminy i naprawę istniejących receptorów dopaminy, aby mogły lepiej działać.

Istnieje kilka suplementów i leków dostępnych dla osób, które mają niski poziom dopaminy. Leki są często stosowane w przypadkach, gdy obniżony poziom dopaminy jest spowodowany stanem takim jak depresja lub schizofrenia.

Istnieje jednak kilka technik, których możesz również użyć, aby naturalnie zwiększyć poziom dopaminy.

Wysypiaj się

Odpowiednia ilość snu każdej nocy jest niezbędna dla utrzymania naszego zdrowia. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca, aby dorośli spali średnio siedem lub więcej godzin każdej nocy.

Kiedy nie śpisz wystarczająco dużo, receptory dopaminy w Twoim ciele mogą być niekorzystnie naruszone. Badania powiązały brak snu z tłumieniem niektórych receptorów dopaminy w Twoim ciele.

Posłuchaj muzyki

Stwórz listę odtwarzania swojej ulubionej muzyki i słuchaj jej, gdy czujesz się apatyczny, pozbawiony motywacji lub doświadczasz innych objawów wskazujących na niski poziom dopaminy.

W badaniu z 2011 roku naukowcy odkryli, że słuchanie muzyki sprawia Ci przyjemność, może to prowadzić do uwolnienia dopaminy w mózgu.

Czytaj: Słuchanie „fajnej” muzyki może zwiększyć wydajność mózgu

Utrzymuj zdrową dietę

Zdrowa dieta ma wiele zalet zarówno dla ciała, jak i umysłu, a zwiększenie poziomu dopaminy jest tego częścią. Pokarmy bogate w tyrozynę, takie jak migdały, jajko rybne i kurczak, są szczególnie dobre dla zwiększenia poziomu dopaminy.

Tyrozyna to aminokwas naturalnie wytwarzany przez organizm. Dopamina jest wytwarzana z tego aminokwasu i można go znaleźć w żywności bogatej w białko. Pokarmy zawierające naturalne probiotyki, takie jak jogurt i kefir, mogą również zwiększać produkcję dopaminy.

Napoje takie jak kawa również zwiększają poziom dopaminy, ale pamiętaj, że gdy poziom dopaminy spada po jej wypiciu, może to powodować uzależnienie od kofeiny.

Ćwicz więcej

Udowodniono, że regularne ćwiczenia są bardzo ważne dla zdrowia Twojego mózgu. Mogą również pomóc w zwiększeniu poziomu dopaminy. Za każdym razem, gdy ćwiczysz, Twój mózg uwalnia trochę dopaminy.

Chociaż należy przeprowadzić więcej badań nad dokładnym mechanizmem, który prowadzi mózg do produkcji dopaminy podczas ćwiczeń, prawdopodobnie znasz uczucie, które odczuwasz po treningu.

Często biegacze zgłaszają również, że doświadczają czegoś, co nazywa się hajem biegacza. Jest to określane jako uczucie odprężenia i uniesienia i jest wynikiem uwalniania dopaminy przez mózg.

Medytuj

Medytacja ma pozytywny wpływ na wiele schorzeń psychicznych. Badania pokazują również, że medytacja może zwiększać poziom dopaminy.

Ogranicz przetworzone cukry

Spożywanie przetworzonych cukrów, takich jak cukierki i napoje gazowane, może zwiększyć poziom dopaminy, ale wzrost ten jest tylko tymczasowy i sztuczny. Podobnie jak w przypadku alkoholu i narkotyków rekreacyjnych, cukier może zapewnić tymczasowe zwiększenie dopaminy, jednocześnie wpływając na tempo, w jakim organizm wytwarza ją naturalnie.

Kiedy spożyjesz dużą ilość cukru w krótkim czasie, możesz zauważyć, że czujesz przypływ euforii. To jest wysoki poziom cukru. Zazwyczaj jest to bardzo tymczasowe, po którym następuje spadek, który sprawia, że czujesz się przygnębiony.

Usuń stresory ze swojego życia

Stres jest prekursorem wielu schorzeń, powoduje również niski poziom dopaminy. Nie zawsze kontrolujemy rzeczy, które wnoszą stres do naszego życia, ale możesz wyeliminować stresory, nad którymi masz pewną kontrolę.

Na przykład, jeśli długi dojazd do pracy powoduje stres, możesz rozważyć wynajęcie mieszkania bliżej pracy lub poszukanie pracy bliżej domu. Możesz także zaangażować się w czynności zmniejszające stres, takie jak medytacja, ćwiczenia lub masaż.

Jeśli doświadczasz objawów wskazujących, że możesz mieć stan poważniejszy niż niski poziom dopaminy, ważne jest, aby udać się do lekarza. Jeśli przyczyną niskiego poziomu dopaminy jest podstawowy stan chorobowy, leczenie tego stanu złagodzi objawy niskiego poziomu dopaminy i sprawi, że poczujesz się zdrowszy i szczęśliwszy.