Bycie opiekunem rodzica może być trudne, ponieważ oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału w Twojej relacji z rodzicem. Opieka nad ukochaną osobą zwiększa Twoje obowiązki, ponieważ wymaga więcej pracy, poświęceń i czasu. Aby w pełni zaangażować się w tę nową rolę opiekuna, konieczne jest ustalenie granic, przeprowadzenie badań i zrozumienie sytuacji.
Wiedza, kiedy wkroczyć i czego potrzebuje Twój rodzic, pomoże ci dowiedzieć się, z czym sobie poradzisz. Ten artykuł zawiera wskazówki, które pomogą Ci w pełnieniu roli opiekuna, dzięki czemu przejście będzie płynniejsze.
1. Kwestie medyczne i zdrowotne
Seniorzy dość często mają problemy zdrowotne. Wiele przewlekłych schorzeń osób starszych wymaga leków, monitorowania i ciągłego zarządzania. Alternatywnie, Twój rodzic może rozwinąć nowe problemy zdrowotne lub objawy i potrzebować Twojej pomocy w poddaniu się ocenie.
W przypadku starzejących się osób dorosłych wychodzenie z choroby wymaga pomocy. Nie mogą podejmować decyzji zdrowotnych i nadzorować opieki zdrowotnej, gdy cierpią na poważne choroby, takie jak zapalenie żołądka i jelit, choroby serca, cukrzyca, rak lub problemy z płucami. Poza tym ta sytuacja może postawić Cię w najgorszej możliwej sytuacji, jeśli nie masz pomocy finansowej.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
2. Jasno określ swoje oczekiwania
Zanim zostaniesz opiekunem swojego rodzica, powinieneś omówić swoje granice i oczekiwania dotyczące tego, jak ta relacja będzie działać. Pamiętaj, że w tej fazie oba Wasze życia przechodzą ogromne zmiany.
Jeśli jesteś dorosły, opiekujący się swoimi rodzicami, bądź cierpliwy i współczujący. Uświadom sobie, że nie są tacy sami, jak kiedyś, co jest dla Was wyzwaniem, aby zaakceptować to.
Czytaj: Butelkomaty w sklepach Lidl w Poznaniu
Pokaż im, że jesteś po ich stronie i pomagaj im w razie potrzeby, nie narzucając im swojego programu. Ustal oczekiwania, informując ich, w czym czujesz się komfortowo jako dozorca, a czym nie. W sytuacjach, w których w grę wchodzi opieka medyczna, wolisz koordynować opiekę domową dla nich, zamiast pomagać im w domu. Poznanie i zrozumienie różnych obowiązków opiekunów pomoże ci określić, co chcesz robić, a czego nie.
Ważne jest również, abyś zrozumiał, czego Twoi rodzice chcą pod względem opieki. Kiedy Twoi rodzice nie będą już mogli podejmować własnych decyzji, zapytaj ich, komu chcieliby dać swoje pełnomocnictwo. Upewnij się również, że wypełnili wcześniejszą dyrektywę.
3. Fizyczne komponenty opiekunów
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest różnych aspektów opieki nad kimś, a obowiązki często zmieniają się z czasem. Aby bezproblemowo przejść do tego rozdziału, musisz zrozumieć, jakiego wsparcia potrzebuje rodzic i jakiej pomocy możesz mu udzielić.
Pierwszym krokiem w opiece nad starzejącym się rodzicem jest podjęcie decyzji, gdzie będzie świadczona opieka. Dziecko może wprowadzić się do domu rodziców lub rodzice wprowadzają się do nich. Inne opcje obejmują wspólnoty niezależnego życia, wspólnoty życia wspomaganego i domy opieki. Możesz również skorzystać z usług pracownika socjalnego lub lokalnej agencji domu opieki.
4. Pomoc w sprawach finansowych
Opieka nad starszą osobą będzie kosztować niezależnie od sytuacji. Znajomość ich przyszłych kosztów ułatwi ustalenie dla nich harmonogramu opieki.
Weź pod uwagę koszty ich opieki medycznej, ich sytuację życiową (np. życie wspomagane lub zamieszkanie z Tobą) oraz codzienne koszty, takie jak jedzenie, artykuły opiekuńcze i modyfikacje bezpieczeństwa w domu. Znajomość ich sytuacji finansowej pozwoli Ci dowiedzieć się, czy stać ich na opiekę, której potrzebują, czy też potrzebna jest pomoc finansowa.
Czytaj: 10 przykładów tego, jak Twoi rodzice ukształtowali to, kim jesteś dzisiaj
5. Podstawowe środki ostrożności w domu
Często dom staje się bardziej niebezpieczny z wiekiem, co zwiększa prawdopodobieństwo potknięcia się, upadku lub zranienia starszych osób.
Utrzymanie niezależności rodzica tak długo, jak to możliwe, można osiągnąć poprzez zapobieganie upadkom. Możesz rozwiązać te problemy po prostu usuwając bałagan i dywaniki ze wszystkich podłóg i chodników. Zadbaj również o bezpieczeństwo łazienki i schodów, instalując poręcze i używając jasnych świateł i łatwych w użyciu przełączników we wszystkich pokojach. Dodatkowo możesz umieścić urządzenia w łatwo dostępnych miejscach, co zmniejszy potrzebę schylania się lub korzystania z podestów.
6. Zarządzanie relacjami i dynamika rodziny
Opieka nad starszym rodzicem często prowadzi do trudnych relacji i trudnych emocji.
Ludzie o dobrych intencjach często źle traktują starszych krewnych w sposób zagrażający ich niezależności i godności. Opiekunowie rodzinni mogą również napotkać wyzwania w relacjach z rodzeństwem, rodzicami lub innymi osobami zaangażowanymi w proces opieki.
Możesz spróbować ćwiczyć i uczyć się lepszych umiejętności komunikacyjnych, aby lepiej zarządzać dynamiką relacji.
7. Dbanie o siebie
Opieka nad rodzicem może być satysfakcjonująca, ale też stresująca. Opiekunowie często zaniedbują własne potrzeby i dobre samopoczucie z powodu napiętego harmonogramu. To zagraża ich zdrowiu i utrudnia kontakt z rodzicami w podeszłym wieku i zapewnianie opieki.
Istnieje wiele strategii, których możesz użyć, aby zarządzać swoim szczepem opiekuńczym. Niektóre z nich obejmują dołączenie do grupy wsparcia, zwracanie się o pomoc, ustalanie granic oraz dbanie o swoje zdrowie i inne potrzeby. Opiekunowie rodzinni mogą również odnieść sukces, jeśli zorganizują i nadadzą priorytet swoim zadaniom.
Twoja obecność jest ważna dla Twojego starzejącego się rodzica, ponieważ potrzebuje Twojego wsparcia i uwagi. Nie ma sposobu, abyś mógł wszystko kontrolować i prawdopodobnie nie będziesz w stanie uzyskać dla nich wszystkich bezpieczniejszych wyników, których chcesz. Niemniej jednak wszystko powinno być w porządku. Dasz z siebie wszystko, pojawiając się, aby pomóc, ucząc się, jak robić to lepiej i towarzysząc im w ich starzejącej się podróży. Z kolei zrobi to ogromną różnicę dla Twojego starszego rodzica.