7 sposobów, w jakie smartfon może szkodzić zdrowiu

0
411
Jaki wpływ na zdrowie mają smartfony? Zdjęcie: Pixabay

Czy możesz sobie wyobrazić życie bez smartfona? Dokładnie. Dziś do funkcjonowania w społeczeństwie potrzebny jest smartfon, nic innego nie wchodzi w grę.

Pierwszy smartfon został stworzony w 1992 roku przez IBM i nosił nazwę Simon Personal Communicator, ponad 15 lat przed wypuszczeniem iPhone’a przez Apple. W niespełna 30 lat stał się nieodzownym elementem naszego życia. Potrzebujemy go, aby pozostać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, pracą, aby umawiać się na randki, pomóc nam znaleźć drogę, a nawet powiedzieć nam, czy wystarczająco dużo ćwiczyliśmy.

OK, są świetne i mogą być również atutem w sytuacji życia lub śmierci. Ale czy mówimy wystarczająco dużo o ich wadach? Przede wszystkim nie wiemy jeszcze, jaki wpływ smartfony mogą mieć na nasze zdrowie, ponieważ nie mamy wystarczającej ilości danych. Ponadto smartfony mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i przyczyniać się do problemów ze snem i depresji. Uważamy, że ważne jest, aby poinformować Cię o tych wadach, odrobina świadomości nie może zaszkodzić, prawda? Mamy nadzieję, że pomoże Ci to od czasu do czasu odstawić telefon na bok.

1. Ekspozycja na promieniowanie

Zdjęcie: Pixabay

Istnieją różne rodzaje promieniowania i klasyfikujemy je według ilości energii, którą niosą. Promieniowanie jonizujące niesie ze sobą dużo energii, a nadmierna ekspozycja może uszkodzić nasze komórki i DNA, powodując oparzenia, choroby lub raka. Promieniowanie niejonizujące może powodować ogrzewanie – tak działają mikrofale. Promieniowanie emitowane przez smartfony należy do tej kategorii, jednak ma mniej niż dwa waty mocy, powodując tylko niewielkie ocieplenie przy zbyt małej ilości energii, by uszkodzić nasze komórki.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

American Cancer Society (ACS) twierdzi, że smartfony mogą powodować pewne ryzyko związane z rakiem, ale dowody nie są wystarczająco mocne, aby uznać je za przyczynowe i wymagają dalszych badań. Jeśli obawiasz się narażenia na fale radiowe, możesz je ograniczyć, używając słuchawek innych niż Bluetooth lub korzystając z trybu samolotowego w nocy.

Należy pamiętać, że smartfony są wciąż stosunkowo nowe w historii i trwają kolejne badania mające na celu potwierdzenie podejrzeń. Do tej pory naukowcy zgłaszali niekorzystne skutki zdrowotne ich stosowania, w tym zmiany w aktywności mózgu, czasie reakcji i wzorcach snu.

2. Wpływ na zdolności poznawcze

Zdjęcie: Pixabay

Chociaż smartfony są naprawdę praktyczne, tak naprawdę nie czynią nas mądrzejszymi. Stają się coraz bardziej zdolne do myślenia za nas; smartfony, które mogą być używane jako kalendarze spotkań, portale internetowe, kalkulatory, urządzenia do gier, gazety i nie tylko, wydają się być w stanie wykonywać dla nas niemal nieograniczony zakres czynności poznawczych, w zasadzie czyniąc nas bardziej leniwymi. Kiedy ostatnio próbowałeś czytać mapę?

Co więcej, eksperci sugerują, że korzystanie z telefonu może mieć wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dzieci. Chociaż małe dzieci bardzo dobrze korzystają ze smartfonów i tabletów, a korzystanie z tych urządzeń może być kuszące, to niekoniecznie jest to dobry pomysł.

Czytaj: Telefoniczna inwazja – już co piąty siedmiolatek posiada telefon komórkowy!

Naukowcy z Boston University School of Medicine badali wpływ smartfonów i iPadów na bardzo małe dzieci i stwierdzili, że mają one szkodliwy wpływ na ich rozwój społeczny i emocjonalny. Stają się one szczególnie problematyczne, gdy zastępują czynności praktyczne, które pomagają rozwijać umiejętności wzrokowo-ruchowe i sensomotoryczne. Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, jeśli chodzi o to, jak urządzenia wpływają na rozwój dziecka, a naukowcy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób mogą one wpływać na umiejętności rozwiązywania problemów, które są lepiej nabywane podczas nieustrukturyzowanej zabawy i interakcji z innymi dziećmi.

Ponownie, są to wstępne badania, ponieważ wciąż jesteśmy na początku zrozumienia potencjalnych krótko- i długoterminowych skutków, jakie smartfony mogą mieć na mózg. Należy podkreślić, że chociaż urządzenia mobilne z pewnością przynoszą szkody, naukowcy sugerują, że musimy jeszcze w pełni zrozumieć, w jaki sposób mogą one również przynieść korzyści mózgowi.

3. Smartfony mogą wpływać na nasze cykle snu

Zdjęcie: Pixabay

Naukowcy ustalili, że światło z telefonów, tabletów lub ekranów komputerów wpływa na naszą zdolność zasypiania. Wiele osób zmaga się z odłożeniem telefonu przed snem, co jest problemem, ponieważ kilka badań wykazało, że używanie ekranów LCD, szczególnie blisko twarzy, może zaburzyć naturalny cykl snu. Niebieskie światło, które wydzielają telefony, zakłóca produkcję melatoniny w naszym ciele, hormonu wywołującego sen. Nasze oczy są przyzwyczajone do pochłaniania niebieskiego światła słonecznego w godzinach dziennych, więc kiedy widzimy to światło wieczorem przed snem, nasz mózg jest oszukiwany, myśląc, że wciąż jest dzień, a następnego ranka budzimy się wycieńczeni i niewypoczęci.

Nie możesz odpuścić telefonu przed snem? Dostępne są teraz „tryby nocne”, które można skonfigurować w telefonie. I kiedy słońce zachodzi, tak samo jest z niebieskim światłem w telefonie. System iOS firmy Apple ma funkcję Night Shift, która pozwala przyciemnić ilość niebieskiego światła, które widzisz w określonych porach dnia, Android ma tryb nocny i Amazon Blue Shade dla tabletów Fire.

4. Gorszy wzrok

Zdjęcie: Pixabay

Ludzkie oko to niesamowity narząd, zdolny do wykonywania różnorodnych zadań. Niestety, kultura smartfonów drastycznie zmniejsza ilość ogniskowania na duże odległości, zamiast tego blokując nasz wzrok kilka centymetrów od naszej twarzy i utrzymując go tam. Eksperci twierdzą, że długotrwałe korzystanie z ekranu może być poważnie szkodliwe dla zdrowia oczu, ale po prostu nie są pewni, jak naprawdę jest to złe. Eksperymenty laboratoryjne pokazują, że długotrwała ekspozycja na światło HEV (takie jak emitowane przez ekrany LCD) uszkadza tkankę siatkówki, a im bliżej ekranu, tym więcej tego promieniowania jest pochłaniane.

Co więcej, wpatrywanie się w ekran przez dłuższy czas powoduje, że nasze oczy stają się suche i produkujemy mniej naturalnych łez niż powinniśmy. Żonglując między komputerem a telefonem, większość ludzi przez cały dzień wpatruje się w ekran i nie mruga wystarczająco dużo. Nie mruganie tak często, jak powinniśmy, może prowadzić do nadmiernego zmęczenia oczu, bólów głowy, zmęczenia i problemów ze wzrokiem. Spróbuj ograniczyć czas spędzany dziennie na tych urządzeniach, a jeśli nie możesz z powodu pracy, koniecznie zaplanuj częste przerwy.

5. Ból szyi

Zdjęcie: Pixabay

Zastanawiasz się, dlaczego cierpisz na ból pleców lub szyi? Ludzka głowa jest ciężkim przedmiotem, a szyja i kręgosłup są zaprojektowane tak, aby utrzymywać ją pod pewnym kątem. Kręgarze coraz częściej mają do czynienia z klientami, którzy narzekają na intensywny ból mięśni szyi i ramion spowodowany wgapianiem się w ekran telefonu. Do tego stopnia, że ​​amerykański kręgarz dr Dean L. Fishman stworzył nazwę dla tego schorzenia: Syndrom Tekstowej Szyi.

Czytaj: Rzeźba, która podkreśla naszą obsesję na punkcie telefonów

Naprężenie szyi na dłuższą metę wpływa na Twoją postawę. Zła postawa może powodować przewlekły ból pleców i szyi. Może również powodować problemy zdrowotne, takie jak zapalenie stawów, zmęczenie, złe krążenie krwi, bóle głowy, a nawet upośledzenie zdolności oddychania.

Kilka rzeczy, które możesz zrobić, to ustawić urządzenie na poziomie oczu, inwestując w podstawkę pod laptopa. Joga jest również bardzo dobrym sposobem na dostosowanie postawy, ponieważ wiele pozycji pomaga wzmocnić i rozciągnąć ramiona, klatkę piersiową i plecy, które są głównymi obszarami dotkniętymi bólem. Regularne ćwiczenie tych pozycji powinno pomóc w łagodzeniu bólów związanych ze złą postawą.

6. Przenoszenie bakteri

Zdjęcie: Pixabay

Badanie przeprowadzone przez London School of Hygiene & Tropical Medicine wykazało, że 1 na 6 smartfonów w Anglii jest zanieczyszczony fekaliami, a 16% z nich zawiera bakterie E. coli. Regularne mycie rąk pomaga złagodzić ten problem, ale telefon nadal jest w zasadzie kałużą zarazków.

Czytaj: Dlaczego powinniśmy przestać używać telefonu w toalecie

Dlaczego nasze telefony są takie brudne? Cóż, ponieważ podczas regularnego mycia rąk używasz stale telefonu, dotykając wszystkiego, od klamek po kran do zlewu. Badania pokazują, że 95% ludzi nie myje prawidłowo rąk, a Ty dotykasz tego, co inni dotykają, zbierając ogromne ilości zarazków, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Następnie zabieramy telefon ze sobą wszędzie i sprawdzamy go mniej więcej raz na 12 minut, rozsiewając zarazki, które są na naszych rękach. Ponadto nasze telefony wytwarzają ciepło, a ciepłe otoczenie jest miejscem, w którym rozwijają się bakterie. Tylko dodajemy ciepło trzymając urządzenie w dłoniach.

7. Wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Zdjęcie: Pixabay

Wpływ smartfonów na zdrowie psychiczne nie jest jeszcze w pełni zrozumiały, ale wydaje się, że zbyt długi czas przed ekranem może prowadzić do depresji i lęku. Głównym powodem byłoby to, że faktycznie możemy uzależnić się od czasu ekranowego. Jak więc dowiedzieć się, czy ktoś jest uzależniony? Czerwona flaga pojawia się wtedy, gdy dana osoba używa swojego telefonu komórkowego przez większość czasu, nie mogąc go ograniczyć, używając go jako rozwiązania na nudę lub uczucie niepokoju lub depresji, gdy telefon jest poza zasięgiem.

Możemy również wpadać w niepokój lub depresję z powodu platform mediów społecznościowych. Mogą być świetnym narzędziem, na przykład uwielbiamy je za przepisy, ale niestety nie zawsze są dobre dla naszej samooceny. Rzeczywiście, wiele osób ma tendencję do porównywania się z innymi na platformach mediów społecznościowych, co może prowadzić do naprawdę negatywnego myślenia, ponieważ możemy mieć wrażenie, że „nasze życie mogłoby być o wiele lepsze, gdyby”. Co więcej, obraz ciała jest dziś nadmiernie eksponowany w Internecie, a młode kobiety i młodzież czasami popadają w depresję porównując swoje sylwetki z innymi, co może prowadzić do złych zachowań żywieniowych. Porównywanie się z innymi jest naprawdę niezdrowe, więc nie przywiązuj zbyt dużej wagi do innych ludzi, dobrze? Większą satysfakcję uzyskasz rozmawiając ze znajomymi lub oglądając fajny film, niż przewijając Instagram.

Czytaj: Śmierć konwersacji – ludzie z telefonami zapominają ze sobą rozmawiać

Smartfony są w powszechnym użyciu dopiero od 15 lat, a naukowcy wciąż prowadzą badania, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

W tym artykule postanowiliśmy zwiększyć świadomość negatywnych aspektów smartfonów, ale ważne jest również, abyśmy pamiętali o pozytywnej roli, jaką mogą odgrywać w naszym życiu. Od aplikacji uważności, urządzeń monitorujących stan zdrowia po monitorowanie leczenia chorób takich jak cukrzyca lub aplikacje, które pomagają nam śledzić nasze leki, wydaje się rozsądne założenie, że smartfony również odgrywają kluczową rolę w poprawie naszego zdrowia.

Jak wszystko, smartfony mogą być prawdziwym atutem w naszym życiu, o ile nie nadużywamy ich. Dlatego pamiętaj, aby ograniczyć czas korzystania z ekranu, ustawić tryb nocny i schować telefon podczas spotkań ze znajomymi, aby naprawdę nawiązać z nimi kontakt. I proszę, nie porównuj się z innymi! Jesteś niesamowity, więc poświęć energię na kochanie siebie.