
Potencjał poprawy ogólnego stanu zdrowia dzięki regularnym ćwiczeniom jest imponujący – niestety, większość z nas się spełnia wytycznych dotyczących aktywności fizycznej.
Co trzeci Polak w ogóle się nie rusza. W rankingu najbardziej aktywnych fizycznie państw UE, Polska znajduje się na szarym końcu. Nie spełniamy wytycznych dotyczących aktywności fizycznej.
Dla większości dorosłych oznacza to 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, takich jak szybki marsz, lub 75 minut ćwiczeń o wysokiej intensywności, takich jak bieganie co tydzień.
Ale jaki jest konkretnie wpływ regularnych ćwiczeń na serce? I jak cały ten wysiłek przekłada się na nasz ogólny stan zdrowia?
Wiemy, że regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, ale także pomagają sercu lepiej pompować krew w całym ciele. Poniżej przedstawiamy siedem zdrowych dla serca powodów, dla których regularna praca sercowo-naczyniowa powinna znaleźć się w Twoim planie ćwiczeń:
1. Niższe ciśnienie krwi
Zdrowe serce wypycha więcej krwi z każdym uderzeniem, umożliwiając sercu wydajniejsze funkcjonowanie. Zmniejsza to obciążenie serca i otaczających tętnic, potencjalnie obniżając ciśnienie krwi. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, ćwiczenia sercowo-naczyniowe mogą pomóc w jego obniżeniu. Jeśli nie masz wysokiego ciśnienia krwi, ćwiczenia mogą zapobiec jego wzrostowi wraz z wiekiem.
2. Poprawa przepływu krwi
Regularna aktywność fizyczna umożliwia sercu poprawę przepływu krwi w małych naczyniach wokół serca, w których z czasem mogą się narastać blokady złogów tłuszczowych. Lepsze krążenie w tych obszarach może zapobiegać zawałom serca. Dowody pokazują nawet, że ćwiczenia mogą powodować, że organizm tworzy więcej fizycznych połączeń między tymi małymi naczyniami krwionośnymi, co oznacza, że krew ma więcej możliwości podróżowania tam, gdzie musi się udać.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
3. Poprawa wydajności treningu
Gdy zaczynasz nową rutynę treningową, która obejmuje ćwiczenia cardio, może minąć trochę czasu, zanim Twoje ciało przyzwyczai się do szybszego tempa. Ale im bardziej rutynowe ćwiczenia stają się, tym szybciej organizm pobiera potrzebny tlen z krwi podczas treningu. Z tego powodu ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają serce, które działa lepiej pod wpływem stresu i jest mniej napięte podczas ćwiczeń. Regularne cardio pozwala również organizmowi na szybszą regenerację po wysiłku.
4. Niższy poziom cholesterolu
Wiele badań pokazuje, że ćwiczenia są powiązane ze zdrową poprawą poziomu cholesterolu, taką jak zwiększenie ilości zdrowego cholesterolu HDL i obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL nawet o 10%.
Czytaj: Wakacyjny Szlak Kulinarny. Odwiedź Wine and Taste pod Krakowem
5. Zmniejszenie ryzyka chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy
Badania pokazują, że regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej aż o 21% w przypadku mężczyzn i 29% w przypadku kobiet. Ponadto osoby aktywne mają o 20 procent mniejsze szanse na udar. Regularne ćwiczenia pomagają również utrzymać poziom cukru we krwi w zdrowym zakresie, a to z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.
6. Promowanie innych nawyków zdrowych dla serca
Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, dokonywaniu lepszych wyborów żywieniowych, zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju.
Czytaj: Jeśli chcesz mieć zdrowsze serce, zacznij jeść te produkty
7. Zmniejszenie częstości arytmii serca, takiej jak migotanie przedsionków (AFib)
Częsty problem z migotaniem przedsionków wiąże się z pięciokrotnie zwiększonym ryzykiem udaru spowodowanego zakrzepem krwi. W zeszłym roku w Journal of the American Medical Association naukowcy poinformowali, że strategia odchudzania, diety i ćwiczeń fizycznych skutkowała niższymi wskaźnikami migotania przedsionków i lżejszą chorobą. American Heart Association przedstawiło wyniki badań, które wskazują, że u pacjentów, którzy regularnie ćwiczyli w ramach krótkotrwałego treningu interwałowego o wysokiej intensywności, częstość występowania migotania przedsionków zmniejszyła się o połowę.
Zanim zaczniesz nowy plan ćwiczeń, porozmawiaj z lekarzem o najlepszym sposobie włączenia aktywności sercowo-naczyniowej do swojego stylu życia. Twój lekarz może nie tylko pomóc w ustaleniu planu, który bezpiecznie i stopniowo zwiększa Twoją zdolność do ćwiczeń sercowo-naczyniowych, ale może również ustalić wartości wyjściowe dla Twojego ciśnienia krwi, tętna spoczynkowego i cholesterolu, które pozwolą ci śledzić Twój sukces.