7 wspaniałych olejków eterycznych do równoważenia hormonów

0
481
Zdjęcie: pixabay.com

Czy zauważyłaś, jaki wpływ może mieć zapach na Twój nastrój? Doświadczamy tego tak często – podczas głębokiego wdechu oceanicznego powietrza lub ziemistego zapachu lasu podczas wędrówki czujemy, jak nasze ciała się uspokajają i poprawia nam się nastrój.

Siła zapachu to tylko jeden ze sposobów, w jaki olejki eteryczne mogą wpływać na Twoje zdrowie. Tak wielu ludzi mówi w dzisiejszych czasach o olejkach eterycznych jako o naturalnej metodzie leczenia, która może mieć pozytywny wpływ na wiele aspektów Twojego zdrowia. Czy już ich wypróbowałaś? Jeśli nie, to nadszedł właściwy czas!

Tak wiele kobiet idzie do lekarza z powodu trudnych objawów związanych z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Nie chodzi tylko o PMS lub objawy menopauzy, chociaż z pewnością są to problemy dla wielu kobiet. Ciągły stres codziennego życia przyciąga do lekarzy coraz więcej kobiet, które są przeciążone kortyzolem, hormonem stresu lub które walczą ze stresem tak długo, że ich tarczyca i nadnercza nie funkcjonują w ogóle tak, jak powinny.

Olejki eteryczne mogą pomóc w przywróceniu równowagi hormonalnej i dobrego zdrowia. W ramach zdrowego stylu życia, który obejmuje redukcję stresu, dobrą jakość snu i pożywną dietę, olejki eteryczne mogą naprawdę coś zmienić. Zobaczmy, jak to zrobić.

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to wszystkie naturalne olejki składające się ze złożonej mieszaniny naturalnych substancji chemicznych, które są ekstrahowane z niektórych części roślin – liści, kory, skórki i ziół.

Istnieje kilka różnych metod ekstrakcji i koncentracji tych olejków – destylacja wodą i / lub parą, obróbka mechaniczna znana jako ekspresja (unikalna dla olejków ze skórki cytrusów) lub proces zwany maceracją, który jest stosowany tylko na bardzo ograniczonej liczbie roślin.

Po destylacji olej jest oddzielany od wody, więc jest to naprawdę czysty olej. To sprawia, że te oleje są wyjątkowo skoncentrowane – i bardzo mocne. Bardzo niewiele olejków eterycznych powinno być używanych w całkowicie skoncentrowanej formie.

Posłuchaj: Gromee i dający nadzieję utwór „Cracow In The Crown”

Dlaczego tak wiele osób mówi o olejkach eterycznych?

Badania nad wpływem olejków eterycznych są ograniczone, ale są pewne badania, które pokazują pewne pozytywne korzyści, szczególnie w zakresie aktywności hormonalnej.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia, jest zmniejszenie stresu – a przyjemne zapachy mogą w tym pomóc. Twoja opuszka węchowa jest połączona z częścią mózgu odpowiedzialną za reakcje emocjonalne, ciałem migdałowatym, a także z hipokampem, w którym przechowywane są wspomnienia.

Badania psychologiczne wykazały, że zapachy mają moc nad pozytywnymi lub negatywnymi skojarzeniami – a te skojarzenia mogą aktywować uwalnianie zarówno hormonów dobrego samopoczucia, jak i kortyzolu, hormonu stresu, co może powodować kiepskie samopoczucie.

Ryzyko stosowania olejków eterycznych jest niewielkie lub żadne, jeśli są stosowane prawidłowo, więc jaka jest szkoda w wypróbowaniu go?

Jak olejki eteryczne pomagają w zaburzeniach równowagi hormonalnej?

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do zachowania otwartego umysłu i dowiedzenia się więcej o tym, jak olejki eteryczne mogą pomóc Ci poczuć się najlepiej. Przyjrzyjmy się, jak olejki eteryczne mogą wpływać na zaburzenia równowagi hormonalnej, aby ponownie znaleźć się na właściwej drodze.

Czytaj: 9 objawów zaburzeń równowagi hormonalnej, które szkodzą Twojemu wyglądowi

Co to jest nierównowaga hormonalna?

Twoje ciało ma wiele hormonów, z których wszystkie mają określone zadanie do wykonania, a jeśli poziom któregokolwiek z nich jest zbyt wysoki lub zbyt niski, organizm może cierpieć. Dodatkowo, jeśli stosunek niektórych hormonów do innych jest nie do przyjęcia, możesz odczuwać nieprzyjemne objawy.

W Twoim ciele jest tak wiele hormonów, które przenoszą istotne informacje do tak wielu systemów. I to nie tylko hormony płciowe, o których wszyscy myślą od razu, choć oczywiście są one ważne. Brak równowagi estrogenu, progesteronu i testosteronu może być odpowiedzialny za nieprzyjemne objawy, których doświadczają kobiety w okresie menopauzy – uderzenia gorąca, zmęczenie, przyrost masy ciała – oraz podczas cyklu miesiączkowego.

Równie ważny jest kortyzol, insulina, hormony tarczycy i ludzki hormon wzrostu (Hgh). Jeśli masz za dużo lub za mało któregokolwiek z tych hormonów, Twoje zdrowie może naprawdę ucierpieć.

Objawy mogą obejmować przyrost masy ciała, skrajne zmęczenie, depresję, lęk lub inne zaburzenia nastroju, bezsenność, bóle głowy i problemy z płodnością. Długotrwały brak równowagi w ważnych hormonach może powodować dysfunkcję nadnerczy i tarczycy, co może prowadzić do poważniejszych schorzeń. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby wyrównać poziom hormonów.

Czytaj: Jak przechytrzyć hormony, które sprawiają, że tyjemy

Co powoduje nierównowagę hormonalną?

Hormony są wrażliwe i jest tak wiele czynników, które mogą wpływać na ich poziom, że trudno odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego oceniając nasze zdrowie, musimy patrzeć na cały obraz.

Kiedy Twój styl życia jest tak zdrowy, jak to tylko możliwe, Twoje ciało jest o wiele bardziej w stanie nadążyć z produkcją odpowiedniej ilości hormonów w każdej sytuacji. Ale kiedy Twoje ciało zostanie wykolejone przez czynniki, takie jak chroniczny stres, narażenie na toksyczne chemikalia, zła dieta i brak snu, Twoje ciało prawdopodobnie gdzieś dozna załamania; a to zwykle dotyczy produkcji hormonów i sygnalizacji.

Czytaj: Olejek z mniszka lekarskiego to eliksir zdrowia

Weźmy na przykład kortyzol. Kiedy nadnercza nieustannie wypompowują kortyzol, zatrzymują produkcję innych „mniej ważnych” hormonów – takich jak estrogen i progesteron. Dzieje się tak, ponieważ przetrwanie ma pierwszeństwo przed reprodukcją w okresach stresu. Ale nasz stres w dzisiejszych czasach wykracza daleko poza przetrwanie – jesteśmy zestresowani pracą, dziećmi, starzejącymi się rodzicami i próbami połączenia tego wszystkiego. Nasze ciało tego nie wytrzymuje!

Zdrowy styl życia jest najlepszą obroną, a zmniejszenie stresu jest kluczem do utrzymania dobrego stanu zdrowia. I tu mogą przyjść z pomocą olejki eteryczne. Oto niektóre z najlepszych olejków eterycznych dla hormonów.

7 wspaniałych olejków eterycznych do równoważenia hormonów

Tych siedem olejków eterycznych jest szczególnie dobrych do przywracania i utrzymania równowagi hormonalnej.

1. Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej

Szereg badań, choć niewielkich (i wiele na zwierzętach, a nie na ludziach), wykazało wpływ, jaki olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej może mieć na hormony. Jedno z badań wykazało, że poziom kortyzolu u uczestników zmniejszył się o 36%, a poziom serotoniny (neuroprzekaźnika związanego z nastrojem) wzrósł po inhalacji olejku z szałwii muszkatołowej.

Inne badania wykazały, że olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej może poprawić poziom hormonów tarczycy i zrównoważyć poziom estrogenu w organizmie poprzez jego równomierne rozprowadzenie.

To wielka sprawa, ponieważ tak wiele problemów, z jakimi borykają się kobiety, jest częściowo spowodowanych nadmiarem estrogenu, a tak wiele rzeczy w naszym pożywieniu i środowisku może podnieść poziom estrogenu.

I to nie wszystko. Badania wykazały również, że aromaterapia jest skuteczna w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych. W rzeczywistości, niektóre wstępne badania wykazały, że masaż aromaterapeutyczny, który zawierał szałwię muszkatołową, był bardziej skuteczny w przypadku bólu menstruacyjnego niż paracetamol. Badanie z 2010 roku wykazało, że wdychanie olejku szałwiowego obniżyło ciśnienie krwi u 34 pacjentek. To wiele dobrych powodów, aby spróbować.

2. Olejek Kadzidłowy (Olibanum) zwany także Frankincense

Jeśli chodzi o zrównoważenie funkcjonowania T3 i T4, hormonów tarczycy, olejek eteryczny z kadzidła jest świetnym rozwiązaniem. Wykazano, że olej ten zmniejsza stany zapalne i zmniejsza kortyzol, co ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

A ponieważ stan zapalny jest powiązany z chorobami autoimmunologicznymi, kadzidło jest świetnym sposobem na złagodzenie tych objawów.

Chociaż badania są ponownie ograniczone, kadzidło jest z powodzeniem stosowane w celu zmniejszenia objawów menstruacji i menopauzy, takich jak ból, zaparcia, niepokój, nudności, bóle głowy i wahania nastroju. Olejek ten może również pomóc w regulacji produkcji estrogenu.

3. Olejek lawendowy

Olejek eteryczny z lawendy został dobrze zbadany i wykazano, że ma korzystny wpływ na równowagę hormonalną, łagodzenie bólu, dolegliwości żołądkowe, bóle głowy oraz zmniejszenie uczucia depresji i stresu.

Lawenda obniża ilość kortyzolu uwalnianego przez nadnercza. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wesleyan wykazało, że terapeutyczne stosowanie olejku lawendowego może zwiększyć odsetek głębokiego, regenerującego snu wolno-falowego u mężczyzn i kobiet.

Inne badania pokazują, że wdychanie lawendy może złagodzić objawy depresji i emocjonalne wahania związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Lawenda jest olejem adaptogennym, dlatego może być szczególnie przydatna w utrzymaniu równowagi hormonalnej, ponieważ może dostosować się do specyficznych potrzeb Twojego organizmu. Więc jeśli jeden hormon jest za wysoki, a inny za niski, lawenda może pomóc wyrównać oba poziomy bez niepożądanych skutków ubocznych, które możesz uzyskać dzięki lekom na receptę.

4. Olejek z mięty pieprzowej

Ten może być pewnym zaskoczeniem, ponieważ nie jest zwykle używany w przypadku PMS lub innych problemów związanych z miesiączką. Ale wykazano, że olejek z mięty pieprzowej ma wpływ na hormony wpływające na nastrój, więc jego stosowanie może pomóc w uzdrowieniu emocjonalnym, co z kolei może pomóc w utrzymaniu stabilności tych hormonów.

Bóle głowy często towarzyszą zmianom hormonalnym, a wdychanie olejku z mięty pieprzowej może pomóc zmniejszyć ten ból. W rzeczywistości jedno badanie wykazało, że stosowanie olejku miętowego miało taki sam wpływ jak przyjmowanie 1000 mg paracetamolu, bez potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem zbyt dużej ilości leku.

Olejek miętowy może również pomóc zachować trzeźwą głowę zamiast ulegać „zamglonemu mózgowi”, który tak często towarzyszy zaburzeniom równowagi hormonalnej.

5. Olejek różany

Olejek różany równoważy poziom testosteronu w organizmie, co jest ważne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Róża jest również znana jako afrodyzjak, który może pomóc w zwiększeniu libido.

Badanie z 2009 roku wykazało również, że olejek różany wywoływał większe uczucie spokoju i relaksu niż placebo, co może pomóc w zrównoważeniu kortyzolu i wsparciu nadnerczy.

Wreszcie, olejek różany wykazał zdolność do obniżania ciśnienia krwi i szybkości oddychania, poprawiania poziomu serotoniny i innych neuropeptydów, dodatkowo sprzyjając poczuciu spokoju.

6. Olejek rozmarynowy

Ponieważ nadmiar estrogenu może mieć taki wpływ na problemy, jak bezpłodność i niektóre nowotwory, a olejek eteryczny z rozmarynu może usuwać nadmiar estrogenu z organizmu, jest on bardzo pomocny w leczeniu zaburzeń równowagi hormonalnej.

Badania szczegółowo opisały wiele korzyści płynących z rozmarynu, w tym obniżenie poziomu kortyzolu w ślinie, właściwości przeciwnowotworowe, poprawę pamięci i wpływ na nastrój. Co sprawia, że rozmaryn jest tak skuteczny? Wielu twierdzi, że jest to działanie przeciwutleniające jego składu chemicznego.

7. Olejek tymiankowy

Olejek eteryczny z tymianku wpływa na równowagę hormonalną, podnosząc poziom progesteronu. Ponieważ bezpłodność jest skorelowana z niskim poziomem progesteronu, PCOS i depresją, a także może wpływać na poziom innych hormonów, olejek tymiankowy może być bardzo pomocny w przywracaniu równowagi.

Badania wykazały ten efekt równoważenia jest z pewnością mniej ryzykowny niż poszukiwanie syntetycznego zamiennika hormonu, który często wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Jak używać olejków eterycznych?

Olejki eteryczne są silne i większości z nich nie należy używać w czystej, nierozcieńczonej postaci. Do zastosowań miejscowych kilka kropli olejku eterycznego można zmieszać z olejem nośnikowym – np. z oliwą z oliwek, olejem kokosowym, olejkiem jojoba i olejem ze słodkich migdałów. Istnieje kilka świetnych sugestii dotyczących olejów nośnikowych.

Oleje można stosować miejscowo jako balsamy lub olejki do masażu, w zależności od tego, z jakim olejem nośnikowym są zmieszane. Można je dodawać do wody do kąpieli i oczywiście jednym z najczęstszych sposobów stosowania olejków eterycznych jest zmieszanie kilku kropli z wodą w dyfuzorze i wdychanie zapachu w powietrzu.

Większość nie powinna być spożywana; są o wiele bardziej skoncentrowane niż te, które można znaleźć w herbacie ziołowej. Zawsze dobrze jest współpracować z certyfikowanym zielarzem lub pracownikiem służby zdrowia przed dodaniem jakiejkolwiek nowej terapii do rutyny.

Upewnij się, że otrzymujesz czyste oleje z renomowanych źródeł

Istnieje wiele firm sprzedających swoje towary, szczególnie w Internecie. Praktyczna zasada jest taka, że jeśli cena wydaje się zbyt niska, olejek nie jest dobry. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest wdychanie lub wchłanianie przez skórę szeregu dodatków lub innych chemikaliów, które mogą pogorszyć, a nie poprawić, zaburzenie równowagi hormonalnej! Przeczytaj uważnie etykiety, zbadaj firmy i zwróć uwagę na to, co kupujesz.

Niektóre osoby – szczególnie kobiety w ciąży lub osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi – nie powinny używać olejków eterycznych. Jak napisałam wcześniej, dobrze jest pracować z profesjonalistą, zwłaszcza jeśli masz jakieś szczególne obawy. Podczas gdy większość olejków eterycznych nie ma skutków ubocznych, ponieważ wszyscy jesteśmy osobami z własną wrażliwością, dobrym pomysłem jest przetestowanie obszaru na skórze przed zastosowaniem olejków eterycznych w jakiejkolwiek formie.

Oddychaj głęboko i wykorzystaj olejki eteryczne dla hormonów!

Jak napisałam na początku tego artykułu, zapach może szybko doprowadzić Ciebie do Twojego szczęśliwego miejsca. Dzięki odpowiednim badaniom i wysokiej jakości organicznym olejom możesz złagodzić stres, zrównoważyć hormony i znów poczuć się świetnie – naturalnie!

johannesfloe.com – Art to remember