70-letnia kobieta rodzi pierwsze dziecko

0
334
Zdjęcie: Aditya Romansa/Unsplash

W wieku, w którym większość kobiet albo jest zajęta zabawami z wnukami, albo już dawno nie myśli o posiadaniu dzieci, 70-letnia Hinduska właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko.

Jivuben Valabhai Rabari i jej mąż zaczęli się starać o dziecko odkąd się pobrali 45 lat temu, ale każda ich próba kończyła się niepowodzeniem.

Kilka lat temu Rabari, hodowczyni mleka z wiejskiego Gujarat, skontaktowała się z ginekologiem w sprawie możliwości spróbowania leczenia in vitro, aby w końcu spełnić swoje marzenie o urodzeniu dziecka.

Lekarz, Naresh Bhanushali, pomógł kilku kobietom zajść w ciążę i była przekonana, że on może zrobić to samo dla niej.

„Wyjaśniłem Rabari, że wszystkie kobiety miały od 45 do 50 lat, więc leczenie in vitro było możliwe. Próbowałem udzielić jej negatywnej porady, wyjaśniając ryzyko, że może nawet stracić życie, ale tak bardzo jej zależało, że w końcu się poddałem” – powiedział dr Bhanushali.

„Powiedziałem jej, że jest za stara i to jest zbyt niebezpieczne dla jej zdrowia, ale nie słuchała. W końcu zaczęła płakać i powiedziała: „Nawet jeśli umrę, będę szczęśliwa, że przynajmniej próbowałam mieć dziecko” – dodał indyjski ginekolog.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Przygotowanie Jivubena do inseminacji było ogromnym wyzwaniem dla Bhanushali i jego zespołu. Pani Rabari była po menopauzie od ponad 20 lat, więc otrzymała terapię hormonalną, aby rozpocząć miesiączkę. Następnie poszerzyli jej macicę, która z powodu wieku skurczyła się, i w końcu przenieśli pojedynczy zarodek metodą IVF.

Czytaj: Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

Test przeprowadzony 15 dni po zapłodnieniu ujawnił, że Jivuben poczęła. Lekarze później stwierdzili bicie serca i pomimo oczywistych zagrożeń dla zdrowia starszej kobiety, kontynuowali ciążę, podżeganą przez samą przyszłą matkę. Jednak w ósmym miesiącu ciśnienie krwi kobiety stało się niepokojąco wysokie, więc lekarze postanowili, że dziecko przyjdzie na świat miesiąc przed terminem.

Facebook

„Chociaż dołożyliśmy wszelkich starań, muszę przyznać, że Rabari miała szczęście, i my mieliśmy szczęście, że procedura się powiodła” – powiedział dr Naresh Bhanushali.

„To rzadki przypadek, można to nazwać cudem. Praktykuję od 20 lat i przeprowadziłem ponad 1000 zabiegów zapłodnienia in vitro, ale nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem. Chociaż cieszymy się, że sprawa się powiodła, nadal zachęcamy kobiety, aby nie próbowały zachodzić w ciążę na starość”.

Podobnie jak wielu jej rówieśników urodzonych na wsi w Indiach, Jivuben Valabhai Rabari nie ma aktu urodzenia potwierdzającego jej wiek, ale powiedziała lekarzom, że ma od 65 do 70 lat, kiedy urodziła zdrowego chłopca. Jej ocenę wieku potwierdzili również lekarze.

Czytaj: Dziecko jest fotografowane pośród wszystkich strzykawek z in vitro z 4 lat

Facebook

Pomyślne zapłodnienie kobiety w tak zaawansowanym wieku może być uważane za cud naukowy, ale budzi również obawy etyczne dla zaangażowanych lekarzy, ponieważ prawdopodobna śmierć rodziców, zanim ich syn osiągnie dorosłość jest bardziej niż pewna.

Jednak kilku krewnych Jivubena zaproponowało, że przyjmie dziecko i wychowa je, gdyby coś stało się jego rodzicom.

W 2019 roku pisaliśmy o 74-letniej kobiecie, która urodziła bliźniaczki i została najstarszą mamą na świecie: „To cud medyczny”