8 ciekawych faktów o Polsce. Najczęściej byś zaprzeczył, ale to prawda!

0
1037
zdjęcie: pl.wikipedia.org

O naszej ojczyźnie uczymy się w szkole od najmłodszych lat. Dlatego nie zdziwi mnie, jeśli stwierdzisz, że wiesz już wszystko o swoim kraju. Przedstawiam dziś 6 dowodów na to, że można Cię jeszcze zaskoczyć. Zapewne zawsze byś zaprzeczył – ale wszystkie fakty są prawdą. 

1. Radom jest większy od Paryża

Zdjęcie: pixabay.com

Myślisz, że to bzdura? Skądże! Powierzchnia Paryża jest mniejsza niż Radomia. Radom zajmuje 111,8 km² a Paryż 105,4 km². To niedoceniane przez wiele osób polskie miasto wyprzedza stolicę Francji chociażby o tę jedną rzecz. Jednak oczywiste jest, że Paryż zamieszkuje ponad 10 razy więcej ludzi niż Radom.

2. Polacy zaraz po Skandynawach, najlepiej mówią po angielsku

zdjęcie: pixabay.com

Polacy z ogromną łatwością potrafią komunikować się na świecie w języku angielskim. Znajdujemy się na szóstym miejscu pod względem znajomości języka angielskiego wśród krajów nieanglojęzycznych. W rankingu EF English Proficiency Index przed nami jest jedynie Dania, Holandia, Szwecja, Finlandia i Norwegia. My jesteśmy tuż za Skandynawami.

W powyższym rankingu oczywiście nie brano pod uwagę Amerykanów, Brytyjczyków czy Australijczyków, czyli nacji posługujących się po angielsku jako rodzimym (bądź urzędowym).

Wśród Polaków stopień znajomości języka angielskiego określa się jako „bardzo wysoką biegłość”. Co więcej, prognozuje się, że Polska będzie najszybciej się pięła w tym rankingu spośród wszystkich krajów.

3. Najstarsze drzewo w Polsce to wcale nie dąb Bartek 

zdjęcie: pl.wikipedia.org

Dąb Bartek to dla wielu osób najstarsze drzewo w Polsce. Niestety nie jest to prawda. Jest to jedno z najstarszych drzew, ale nie najstarsze. Bardziej wiekowy jest cis pospolity koło Lubania, który ma około 1250 lat. Wśród dębów nie ma tak starych drzew.

Na dodatek Dąb Bartek nie jest najstarszy wśród dębów. Najbardziej wiekowy był dąb Bolesław. Rósł od 800 lat w gminie Ustronie Morskie, ale w 2016 roku wichura powaliła to drzewo. Teraz najstarszym dębem jest Chrobry, liczący około 760 lat. Dąb Bartek ma około 680 lat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: SYMBOLIKA PTAKÓW W RÓŻNYCH KULTURACH – f7dobry.com 

4. Prawdziwi Krzyżacy jeszcze istnieją

Zamek w Malborku (zdjęcie:pixabay.com)

Uważasz, że zakon krzyżacki już dawno nie istnieje? To jesteś w błędzie. Otóż zakon krzyżacki nie wymarł, a jego członkowie działają w dalszym ciągu w Europie. Ciekawostka – w odróżnieniu od templariuszy zakon krzyżacki nigdy nie został rozwiązany przez żadnego papieża.

Gdzie Krzyżacy są dzisiaj? Wielkiego mistrza można spotkać w domu zakonnym w Wiedniu. Wiele domów istnieje także w Niemczech, Słowacji i Słowenii, Belgii i Włoszech. Zakonnicy prowadzą m.in. domy dziecka i domy starców.

Jeśli uważasz, że polska szlachta także wymarła, to radzę wpisać w wyszukiwarkę Google „Radziwiłł” lub „Czartoryscy”. Co ciekawe, potomek Zamoyskich nadal rządzi Zamościem.

5. Bursztynowa komnata istnieje

Odtworzony wygląd bursztynowej komnaty (zdjęcie: pl.wikipedia.org)

Bursztynowa Komnata stała się symbolem zaginionego skarbu i legendą. Uważasz, że to wymysł i nie istniała naprawdę? Jesteś w błędzie. Kompletny bursztynowy wystrój komnaty został zamówiony przez Fryderyka I Hohenzollern u gdańskich mistrzów i Bursztynowa Komnata istniała naprawdę. Jeśli przez te kilkadziesiąt lat nie została zniszczona, znajduje się w Polsce i kiedyś jakiś szczęśliwiec ją odnajdzie.

6. Polska jest mniejsza od Finlandii, ale większa od Włoch

Zdjęcie: pixabay.com

Jak wypada Polska na tle innych krajów? Tak na oko Polska wydaje się być większa od Finlandii, a mniejsza od Włoch, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Finlandia jest większa niż Polska. Kraj tysiąca jezior ma około 338 tys. km², a Polska ma około 312 tys. km². Za to Włochy mają ponad 300 tys. km².

7. Tarnów to polski biegun ciepła

zdjęcie: www.facebook.com/TheBestofPoland

W tym małopolskim mieście najdłużej gości lato. Jeśli zatem chcesz jak najdłużej cieszyć się słońcem, zamieszkaj w Tarnowie i ciesz się termicznym latem przez około 118 dni w roku.

8. Środek Polski to nie Łódź

zdjęcie: Pixers.pl

Geometryczny środek Polski nie znajduje się w Łodzi, ale we wsi Piątek – 33 km na północ od Łodzi. W centrum wsi jest pomnik który sygnalizuje środek Polski

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl

Źródło: polskazachwyca.pl