8 części ciała, których nigdy nie powinieneś dotykać

0
411

Nasze ręce są pokryte zarazkami, które przenoszą się na te wrażliwe części ciała, a w niektórych przypadkach mogą również gromadzić więcej zarazków, które są następnie przenoszone na inne osoby. Dotykanie tych części ciała brudnymi rękami jest szkodliwe dla Twojego zdrowia i zdrowia osób wokół Ciebie.

Ręce z dala od twarzy

Źródło: pl.freepik.com

Rozejrzyj się po kawiarni, a zobaczysz, że spora liczba osób opiera twarz na dłoniach. Ale jeśli nie myjesz twarzy lub nie stosujesz kremu nawilżającego, ręce trzymaj z dala od twarzy!

Według Matthew Lee, mikrobiologa, „Twoje ręce zawierają olejki, które mogą zatykać pory i pogarszać trądzik. Bakterie na Twoich palcach mogą zaostrzyć ten efekt”.

A jeśli pojawią się pryszcze, pamiętaj, aby nigdy ich nie wyskakiwać, jeśli pojawiają się na twarzy – może to stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Ręce z dala od oczu

Źródło: pl.freepik.com

Twoje oczy są niezwykle wrażliwe: nie tylko dotknięcie ich może wprowadzić zarazki, ale także ryzykujesz przypadkowe włożenie mikrocząsteczek brudu, które mogą powodować podrażnienia, a nawet zadrapania rogówki.

Jeśli musisz dotknąć oczu, przedtem dokładnie umyj ręce. Oprzyj się pokusie tarcia oczu, ponieważ z czasem może to również powodować więcej zmarszczek i cieni. Jeśli swędzą Cię oczy, spróbuj zwilżyć oczy kroplami do oczu, aby zapobiec podrażnieniom.

Czytaj: Suche oczy: przyczyny, objawy i środki zaradcze

Ręce z dala od uszu

Źródło: pixabay.com

Wnętrza naszych uszu są delikatne i bardzo podatne na uszkodzenia, dlatego warto oprzeć się pokusie zagłębienia palca w ucho w celu usunięcia woskowiny.

Według mikrobiologa Lee: „Nigdy nie należy wkładać palców głęboko do uszu. Skóra wyściełająca kanał słuchowy jest bardzo cienka i podatna na mikrozerwania”. Zamiast próbować samoleczenia, Lee zaleca wizytę u otolaryngologa w celu oceny wszelkich problemów.

Ręce z dala od nosa

Źródło: pl.freepik.com

Wnętrze nosa zawiera własne zdrowe bakterie. Wkładając tam palce, wprowadzasz różne bakterie, które są prawdopodobnie niepożądane i mogą powodować infekcje. Dodatkowo, Twoje dłonie przenoszą bakterie z nosa i rozprzestrzeniają je, co jest szczególnie problematyczne w okresie przeziębień / grypy.

Nie zbliżaj rąk do ust

Źródło: pl.freepik.com

W ustach przeciętnego człowieka występuje około 34 do 72 różnych szczepów bakterii. Większość z nich jest nieszkodliwa – niektóre są nawet korzystne dla zdrowia jamy ustnej – ale dodanie dodatkowych zarazków z dłoni (oraz klamki, kranu, poręczy i przycisków kuchenki mikrofalowej, które dotknąłeś po drodze) zaburza równowagę ust i jest jak bilet w jedną stronę do zachorowania.

A jeśli już jesteś chory, dotknięcie ust może pomóc przenieść zarazki z ust do innych osób, z którymi się kontaktujesz, albo przez uścisk dłoni, albo pożyczenie zszywacza. Nie dotykaj dłońmi ust, aby zminimalizować to ryzyko.

Czytaj: 25 zaskakujących faktów na temat ludzkiego ciała.

Ręce z dala od pupy

Źródło: pl.freepik.com

Dotknięcie okolicy odbytu to doskonały sposób na rozprzestrzenianie się zarazków, nawet groźnej bakterii E. coli.

„Kontakt z okolicą odbytu ciała może ułatwić przenoszenie się organizmu żyjącego w przewodzie pokarmowym przez dłonie, które dotykają, bezpośrednio lub pośrednio, ust lub oczu, co staje się czynnikiem infekcyjnym” – mówi Glenner Richardson, dyrektorka laboratoriów mikrobiologii i chemii analitycznej w Microban.

Czytaj: Powstaną nowe, tanie mieszkania na wynajem w Poznaniu

Trzymaj ręce z dala od pępka

Źródło: pl.freepik.com

Czy wiesz, że Twój pępek jest najbrudniejszą częścią ciała? „Pępek zawiera dużą populację bakterii” – mówi dr Richardson. „Jest w dużej mierze niedostępny, więc pozostaje brudny nawet po kąpieli”.

Kształt pępka ułatwia zbieranie brudu, który może wywoływać nawet silny zapach. Dr Richardson przestrzega przed dotykaniem pępka palcami, ponieważ może to prowadzić do poważnych infekcji.

Trzymaj ręce z dala od paznokci

Źródło: pl.freepik.com

Pod paznokciami u rąk i nóg żyje niesamowita ilość brudu i bakterii. Według BBC nawet staranne mycie rąk nie wyeliminuje całkowicie tych zarazków, dlatego lekarze i pielęgniarki noszą rękawiczki.

Ludzie, którzy nieświadomie skubią te części ciała, nieświadomie rozluźniają i uwalniają różne cząsteczki brudu i bakterii na dłoniach, które następnie mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie.

Postaraj się przełamać wszelkie nawyki związane z dotykaniem paznokcie, ponieważ są one niezdrowe dla Ciebie i osób wokół Ciebie. Twoje paznokcie również wiele mówią o Twoim zdrowiu.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org