8 faktów o Hatszepsut, władczyni rządzącej starożytnym Egiptem

0
968

Z dziedzictwem błyszczących piramid, skomplikowanych grobowców i niesamowitych dzieł sztuki, nic dziwnego, że starożytny Egipt nadal intryguje miłośników historii. Na czele tego wielkiego i potężnego imperium stała długa linia faraonów, takich jak Ramzes II i król Tut. I choć większość z tych postaci to mężczyźni, kilka kobiet także przyjęło tę rolę. Jedna z najważniejszych faraonów nosiła imię Hatszepsut (ok. 1507-1458).

Jako druga odnotowana po Sobekneferu kobieta faraon, Hatszepsut zajmuje wyjątkowe miejsce w historii. Pierwotnie wielka królewska żona faraona Totmesa II, Hatszepsut doszła do władzy po śmierci męża, zaczynając jako regentka i powoli zdobywając władzę z biegiem czasu. Panowała w niezwykle pomyślnym okresie w historii Egiptu i nadzorowała budowę licznych świątyń z okazji jej 21-letniego panowania.

Przewiń w dół, aby poznać osiem interesujących faktów o tym faraonie.

Poznaj osiem faktów na temat starożytnego egipskiego faraona Hatszepsut.

Hatszepsut. Źródło: Twitter

1. Była córką króla.

Hatszepsut urodziła się około 1507 roku p.n.e. jako najstarsza córka i pierwsze ocalałe dziecko faraona Totmesa I i jego wielkiej królewskiej żony Ahmose. Jednak nie była pierwsza w kolejce do tronu. Zamiast tego królowanie odziedziczył jej przyrodni brat Totmes II, syn drugiej żony faraona.

W rezultacie Hatszepsut poślubiła swojego przyrodniego brata – co było powszechną praktyką wśród starożytnych egipskich członków rodziny królewskiej – i została królową-małżonką z tytułem Żona Wielkiego Króla.

2. Była regentką dla swojego pasierba.

Hatszepsut i Tutmozis II mieli tylko jedno żywe dziecko, córkę o imieniu Neferure. Kiedy więc Totmes II zmarł niespodziewanie po krótkim panowaniu, syn jego drugiej żony, Totmes III, został ogłoszony dziedzicem. Ponieważ jednak dziecko było zbyt małe, by rządzić, Hatszepsut została regentką swojego pasierba i sprawowała tę rolę przez siedem lat.

Czytaj: Wrocław wprowadza do szkół i przedszkoli lekcje o Konstytucji RP

Hatszepsut. Źródło: Twitter

3. Nosiła męskie regalia.

Po siedmiu latach służby jako regentka Hatszepsut została koronowana na króla i mianowana faraonem. W związku z tym w swoich portretach przyjęła regalia dla króla, takie jak kilt, korona i sztuczna broda. Jej portrety przedstawiają ją nawet z ciałem mężczyzny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Hatszepsut panowała w pokoju.

Kiedy doszła do władzy, Egipt był już w bardzo zamożnej sytuacji. Tak więc, zamiast prowadzić kampanie wojskowe, Hatszepsut skupiła się na tworzeniu szlaków handlowych (takich jak do Kraina Punt) i inicjowaniu projektów budowlanych w kraju. W rzeczywistości nadzorowała setki projektów budowlanych zarówno w Górnym, jak i Dolnym Egipcie, z których wiele było poświęconych jej wielkości.

Świątynia Hatszepsut. Źródło: Twitter

5. Zbudowała kilka obelisków.

Obeliski – wysokie, czworoboczne budowle z piramidą na szczycie – były popularnym pomnikiem świątecznym w starożytnym Egipcie. Hatszepsut była odpowiedzialna za stworzenie kilku obelisków, z których część można oglądać do dziś.

Podczas renowacji świątyni w Karnaku, która została zniszczona podczas poprzedniej inwazji, dodała dwa wysokie obeliski przy wejściu do świątyni. Jeden z nich pozostaje i ma prawie 30 metrów wysokości, jest najwyższym stojącym obeliskiem w starożytnym Egipcie.

Ponadto słynny „niedokończony obelisk”, który nigdy nie został wzniesiony, ale opuszczony i w większości wyrzeźbiony w kamieniołomie Asuanu, został zamówiony przez Hatszepsut. Niekompletny pomnik mierzy ponad 41 metrów i waży 1200 ton, co czyni go największym znanym starożytnym obeliskiem na świecie.

Czytaj: Wpływ starożytnego Egiptu na popkulturę

Rekonstrukcja twarzy Hatszepsut, jednego z najbardziej udanych faraonów, którzy kiedykolwiek rządzili Egiptem. Źródło: Twitter

6. Zbudowała sobie świątynię.

W ciągu swoich 21-letnich rządów nadzorowała budowę Świątyni Hatszepsut, świątyni grobowej poświęconej sobie i jej zmarłemu mężowi, Totmesowi II. Wspaniała budowla pałacowa, która stoi do dziś, jest wbudowana w klify Deir el-Bahari, naprzeciwko dzisiejszego miasta Luksor i jest uważana za wspaniały przykład starożytnej architektury i inżynierii.

7. Została pochowana z królami.

Po śmierci Hatszepsut około 1458 roku p.n.e. została pochowana w Dolinie Królów: królewskiej nekropolii niedaleko Teb (dzisiejszy Luksor). Jej status jako faraona sprawił, że nieodpowiednie było pochowanie jej jako Wielkiej Królewskiej Małżonki, więc przerobiła grób swojego ojca (Tutmozisa I), aby również ją pomieścić. Uważany jest za pierwszy grobowiec zbudowany na terenie nekropolii.

8. Jej dziedzictwo było prawie zapomniane.

Po śmierci Hatszepsut, późniejszy faraon Totmes III i jego syn próbowali wymazać wszelkie ślady jej istnienia z zapisów historycznych. Obejmowało to usunięcie jej imienia z inskrypcji i kartuszów oraz oszpecenie jej portretów. Na szczęście przetrwało wystarczająco dużo dowodów, aby umocnić miejsce Hatszepsut w historii. Praktyka ta nie była jednak rzadkością w starożytnym Egipcie i doprowadziła wielu historyków do przekonania, że przed Hatszepsut i Sobekneferu mogły istnieć inne kobiety faraoni, które zostały po prostu wymazane z zapisów.