8 filmów detektywistycznych, po których będziesz mądrzejszy

0
846

Jeśli należysz do osób, które lubią rozważać tajemnice natury ludzkiej, nawet podczas relaksu, oglądanie filmu detektywistycznego może być po prostu idealną rozrywką.

Wybraliśmy osiem najlepszych filmów detektywistycznych. Każdy z nich gwarantuje rozrywkę przez wiele godzin – i rozciągnie Twój intelekt.

1. Harry Angel, 1987

Film detektywistyczny o nieco mistycznej tematyce, która wciąga Cię od pierwszych chwil i utrzymuje w napięciu aż do samego końca. Mieszanka dźwięków, melodia saksofonu i inne cechy filmu noir i horroru to akompaniament w przypadku zaginięcia dłużnika. Bohatera spotyka wiele niepokojących zagadek, które musi rozwiązać, aby zakończyć sprawę.

2. Memento, 2000

Leonard Shelby poluje na mordercę swojej żony. Sytuacja komplikuje się, gdy po uderzeniu w głowę traci pamięć krótkotrwałą. Pamięta tylko to, co wydarzyło się przed morderstwem – wszystko inne pozostaje w jego głowie tylko przez 15 minut. Shelby musi zastosować różne sztuczki, aby przypomnieć sobie, co się dzieje, przez cały czas próbując kontynuować swoje śledztwo.

3. Zodiak, 2007

Dwóch detektywów szuka seryjnego mordercy, który przeraża San Francisco od 25 lat. Mając przydomek „Zodiak”, morderca nie tylko uwielbia zabijać ludzi, ale także lubi bawić się w kotka i myszkę ze śledczymi – z których nie wszyscy są w stanie wytrzymać wyzwanie.

4. Detektyw, 2014-2015

Stylowo nakręcony serial detektywistyczny, który ma już dwa sezony, każdy z własną fabułą i postaciami. Pierwszy koncentruje się na dwóch detektywach badających nietypowe morderstwo w odległej części Luizjany. Kawałek po kawałku układali obraz, który powoli, ale zdecydowanie prowadzi ich do wniosku o tym, co się stało.

5. Mystery Road, 2013

Ten klimatyczny film, który rozgrywa się w spokojnym, swobodnym tempie, został nakręcony w Australii, a wydarzenia rozgrywają się w hipnotyzujących krajobrazach tego dalekiego kontynentu. W tej świetnie napisanej historii, policjant bada sprawę zabójstwa aborygeńskiej dziewczyny, sprzeciwiając się niechęci kolegów do pomocy, obojętności miejscowej ludności i kilku bardzo nieprzyjemnym odkryciom.

6. Łowcy umysłów, 2004

Na odległej wyspie siedmiu przyszłych agentów FBI przechodzi trudny test. Muszą być w stanie poskładać psychologiczny profil przestępcy na podstawie najbardziej nieistotnych i ograniczonych dowodów. Ale wkrótce i nieoczekiwanie test staje się śmiertelną grą, która prowadzi do śmierci jednego z agentów. Ten genialny, oszałamiający film nigdy nie zatrzymuje się, aby widz mógł odetchnąć.

Czytaj: 18 niezwykle motywujących filmów

7. Tajemnice Los Angeles, 1997

Dzięki sprytnej fabule osadzonej w słonecznym Los Angeles z lat pięćdziesiątych XX wieku, z udziałem wspaniałej Kim Basinger i uroczego Russella Crowe, Tajemnice Los Angeles jest genialnym, klimatycznym filmem. Dwóch nieustraszonych policjantów badających serię morderstw odkrywa kryminały legendarnego amerykańskiego miasta. Nie można tego przegapić.

Czytaj: Zdjęcia Japonii z lat 70′ wyglądają jak film science fiction!

8. Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, 2009

Wcześniejsza, szwedzkojęzyczna wersja Dziewczyna z tatuażem smoka nie jest tak znana jak wersja amerykańska. Zasadniczo jest to film o zwykłych ludziach, którzy czasami żyją obok łajdaków. Chociaż istnieje kilka wątków fabularnych, pięknie łączą się one w satysfakcjonującą całość, a każda z nich stanowi kluczowy element.

johannesfloe.com – Art to remember