8 naturalnych napojów energetycznych

0
1006
Naturalne napoje energetyczne, są zdrowe i nie mają żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do tych kupnych. Zdjęcie: pixabay.com

8 najlepszych naturalnych napojów energetycznych zapewniających natychmiastowy wzrost energii.

Potrzebujesz zastrzyku energii? Nie sięgaj po ten niezdrowy energetyk ze sklepu! Jasne, cukier i kofeina mogą sprawić, że poczujesz się bardziej pobudzony, ale to uczucie jest tylko chwilowym wzrostem poziomu cukru we krwi. Kiedy się zużyje, poczujesz się jeszcze gorzej niż wcześniej!

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele naturalnych napojów energetycznych, które mogą podnieść poziom energii bez zwiększania poziomu cukru we krwi.

Oznacza to brak tak zwanego „zejścia” energii i brak pustych kalorii. Wiele z tych napojów można nawet zrobić w domu, dzięki czemu można łatwo uniknąć dodawania cukrów i sztucznych składników.

Oto osiem najlepszych naturalnych napojów energetycznych, które możesz wypróbować (i zrobić) dla siebie w domu.

1. Kombucza

Kombucza to napój uzyskiwany ze słodzonej herbaty poddanej fermentacji przez tzw. grzybek herbaciany, inaczej znany jako grzybek japoński lub SCOBY (symbiotyczna kultura bakterii i drożdży). Nazwa napoju pochodzi z Japonii, gdzie oznacza herbatę z wodorostów.

Kombucza ma długą listę właściwości zdrowotnych: witaminy z grupy B, kwas glukuronowy (odtruwacz) i mnóstwo polifenoli bogatych w przeciwutleniacze. Ale to, z czego najbardziej znana jest kombucza, to bakterie probiotyczne i kwas octowy, które, jak wykazano, zwiększają poziom energii.

Probiotyki odgrywają ogromną rolę w produkcji energii. Badania sugerują, że poprawiając równowagę zdrowych bakterii w jelitach, „przyjazne” bakterie będą w stanie lepiej rozkładać składniki odżywcze w jedzeniu. Oznacza to, że dzięki jedzeniu odpowiednich potraw otrzymasz naturalny zastrzyk energii!

Wykazano nawet, że kwas octowy zwiększa metabolizm, co oznacza, że efektywniej będziesz zużywać kalorie z pożywienia. Kwas octowy jest jedynym krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który w znacznych ilościach dociera do krążenia ogólnoustrojowego, gdzie dostarcza energii mięśniom i innym tkankom. Jest również nieinsulinogenny, co oznacza, że nie spowoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Możesz uwarzyć kombuczę samodzielnie w domu, zdobywając SCOBY, lub możesz kupić butelkowaną kombuczę w sklepie. Tylko upewnij się, że kupujesz prawdziwą zdrową kombuczę!

Czytaj: Wrocławski Budynek Concordia Design najlepszy na świecie!

2. Herbata Oolong (Ulung)

Niskie poziomy energii można naładować, pijąc pyszną herbatę oolong. Ten starożytny chiński napój znany jest również jako „herbata czarnego smoka” i zawiera katechiny podobne do tych, które znajdują się w zielonej herbacie. Te katechiny działają poprzez promowanie zdolności organizmu do rozkładania tłuszczu, co może zwiększyć poziom energii.

Badania sugerują, że katechiny zawarte w herbacie oolong pomagają organizmowi wykorzystywać komórki tłuszczowe jako energię, a niewielka zawartość kofeiny może przyspieszyć proces przetrwania dnia. Stwierdzono również, że picie pełnej mocy herbaty oolong może zwiększyć wydatek energetyczny i utlenianie tłuszczu o 12%, co oznacza, że będziesz mógł lepiej pozyskiwać energię z pożywienia. Ta herbata może nawet pomóc w utracie wagi!

Możesz zrobić herbatę oolong z torebek herbaty lub luźnych liści. Spróbuj zmieszać ją z zieloną herbatą dla dodatkowego wzmocnienia!

Czytaj: Herbata ulung może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej

3. Zielona herbata

Znana na całym świecie zielona herbata jest źródłem korzyści zdrowotnych i często znajduje się na liście napojów używanych przez sportowców w celu uzyskania dodatkowej energii.

Za jej energetyzujące działanie odpowiada przede wszystkim zawartość kofeiny w zielonej herbacie. Badania wykazały, że zwykła filiżanka lub dwie filiżanki zielonej herbaty mogą przyspieszyć metabolizm i utrzymać zdrowy poziom energii przez cały dzień.

Ponadto uważa się, że zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu, zachęcając komórki tłuszczowe do uwalniania tłuszczu, a następnie stymulując zdolność wątroby do przekształcania tego tłuszczu w energię. Jest to szczególnie pomocne w przypadku utraty wagi! Spróbuj pić zieloną herbatę przez cały dzień, aby utrzymać metabolizm i aktywność mózgu. Jedna lub dwie filiżanki przed treningiem mogą również wpłynąć na Twoją wytrzymałość.

Czytaj: 11 korzyści zdrowotnych wynikających z picia zielonej herbaty

4. Kwas chlebowy

Kwas chlebowy to kolejna sfermentowana żywność, tak jak kombucza – ale jest zrobiona z chleba żytniego. Ten tradycyjny słowiański i bałtycki napój jest właściwie znany jako „czarny chleb” i nadal cieszy się popularnością w wielu krajach Europy Wschodniej.

Kwas chlebowy można aromatyzować owocami, takimi jak truskawki i rodzynki, lub ziołami, takimi jak mięta. Tradycyjnie kwas chlebowy podawany jest niefiltrowany z naturalną zawartością drożdży, co dodaje mu niepowtarzalnego smaku. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, które pomagają organizmowi wytwarzać energię. Kwas chlebowy zawiera również kwas mlekowy i cukry proste, które mogą być pomocne w szybkim wzmocnieniu.

Podobnie jak kombucza, proces fermentacji kwasu chlebowego pozwala na pożyteczne bakterie, które mogą poprawić trawienie. Oznacza to, że będziesz w stanie lepiej wchłonąć zawartość energii z pożywienia, które spożywasz.

Kwas można również wytwarzać z buraków, które zwiększają jego wartość odżywczą i mają doskonałe właściwości dla mikrobiomu jelitowego. Buraki są dobrym źródłem kwasu foliowego, witaminy C, potasu, żelaza i składników odżywczych.

5. Matcha

Matcha to jeden z najbardziej cenionych napojów w Japonii. Jest wytwarzany przez zmiażdżenie liści zielonej herbaty na drobny, jasnozielony proszek przed zmieszaniem z gorącą lub zimną wodą. Ten proces pomaga zachować wiele naturalnych przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych w liściach.

Krzewy herbaciane matcha rosną w miejscach nieosłoniętych światłem słonecznym, co opóźnia fotosyntezę i spowalnia wzrost rośliny. Rezultatem jest wyższe stężenie chlorofilu, silnego odtruwacza i dobrego źródła energii.

Picie matchy oznacza, że pijesz cały liść – całą naturalną kofeinę i przeciwutleniacze. Uważa się, że zawartość składników odżywczych jest prawie 10 razy większa niż w przypadku tradycyjnie parzonej zielonej herbaty! Co najważniejsze, matcha dostarcza energii, która przychodzi delikatnie, a nie jest „wyrzutem energii”, jak w przypadku kawy.

6. Woda kokosowa

Woda kokosowa może składać się w 95% z wody, ale nadal jest doskonałym źródłem minerałów energetyzujących. Woda kokosowa to klarowny płyn znajdujący się w orzechach kokosowych. Jest to naturalnie słodki i orzeźwiający napój.

Woda kokosowa jest znacznie zdrowszą alternatywą dla napojów dla sportowców – zawiera ponad 10 razy więcej potasu! Potas pomaga utrzymać zdrową równowagę elektrolitów, co jest niezbędne przed i podczas ćwiczeń, ponieważ zawiera mniej sodu – głównego elektrolitu traconego wraz z potem – niż większość napojów sportowych. Magnez w wodzie kokosowej wspomaga również normalną produkcję energii i zmniejsza skurcze, dzięki czemu możesz dłużej ćwiczyć.

Co najważniejsze, woda kokosowa ma mniej węglowodanów niż wiele komercyjnych napojów dla sportowców, co jest ważne dla prawidłowego nawodnienia organizmu po wysiłku.

7. Yerba Mate

Yerba mate to tradycyjny napój wytwarzany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, gatunku ostrokrzewu pochodzącego z Ameryki Południowej. To bardzo popularny napój, znany w całej Ameryce Południowej.

Yerba mate może zwiększyć poziom energii w podobny sposób jak kawa, ale bez kofeiny! W rzeczywistości energetyzujące działanie yerba mate jest określane jako delikatne i spokojne. Pijący yerba matę zgłaszają, że czują się bardziej czujni, ale nie doświadczają spadku energii, który może wywołać kawa.

Z tego powodu wielu sportowców używa yerba mate, aby zwiększyć swoją wydolność fizyczną przed treningiem lub imprezą. Uważa się również, że yerba mate jest pomocna dla osób cierpiących na zmęczenie psychiczne lub fizyczne lub zespół chronicznego zmęczenia.

Dodaje też energii umysłowej – yerba mate poprawia pamięć, poprawia nastrój i zwiększa koncentrację. Mówi się, że sprawia, że czujesz się bardziej zmotywowany i produktywny poprzez stymulację produkcji neuroprzekaźnika dopaminy.

8. Sok marchwiowy

Marchew jest fantastycznym źródłem beta-karotenu – karotenoidu prowitaminy A, który organizm może szybko przekształcić w witaminę A. Beta-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, który nie tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami, ale także podnosi poziom energii.

Witamina A odgrywa wiele ról we wzroście i rozwoju, a jest szczególnie ważna w utrzymaniu energii. Badania wykazały, że witamina A ma kluczowe znaczenie dla wspomagania codziennej produkcji energii i aktywności fizycznej.

Nasze komórki wytwarzają energię, tworząc najpierw adenozyno-5′-trifosforan (ATP), cząsteczkę przenoszącą energię znajdującą się w komórkach wszystkich żywych istot. Aby to zrobić, nasze komórki najpierw potrzebują wystarczającej ilości witaminy A. Niski poziom witaminy A bezpośrednio wpływa na produkcję ATP w organizmie, powodując zmniejszenie poziomu energii.

Sok z marchwi jest jednym z najzdrowszych napojów na bazie warzyw i ma znacznie mniej cukru niż soki owocowe! Jest też bardzo łatwy do wykonania w domu.

Końcowe przemyślenia

Nie musisz spożywać sztucznych napojów energetycznych, aby zapewnić sobie zastrzyk energii. Wypróbuj te osiem naturalnych napojów energetycznych, które są pełne mikroelementów, abyś był zdrowy, aktywny i pełen energii. Wystarczy trochę więcej wysiłku w ich przygotowanie, ale gwarantuję, że warto.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org