8 nowych geoparków UNESCO, które zapierają dech w piersiach

0
675
Guimengding Peak (Yimengshan UNESCO Global Geopark China) (Zdjęcie: © Yimengshan UNESCO Global Geopark)

Szczególnym zadaniem światowych konwencji i programów badawczych dotyczących przyrody jest zapewnienie ochrony ważnych lub zagrożonych zniszczeniem dużych obszarów jako siedlisk roślin i zwierząt.

W ostatnich latach zaczęto wyznaczać naturalne obszary o znaczeniu geograficznym dla ochrony i zachowania naturalnych terenów. Nazwano je „geoparkami”.

Geoparki często wykorzystują dziedzictwo naturalne i kulturowe danego obszaru, aby zwrócić uwagę na takie kwestie, jak zrównoważony rozwój, zmiany klimatu i ryzyko klęsk żywiołowych. Uwaga i fundusze są kierowane do tego obszaru poprzez geoturystykę, umożliwiając społecznościom prezentowanie obszarów przyrodniczych przy jednoczesnej ich ochronie.

Globalna sieć geoparków UNESCO niedawno dodała osiem nowych witryn i zatwierdziła rozszerzenie trzech istniejących witryn, co daje łącznie 147 geoparków w 41 krajach. Nowe geoparki znajdują się w Azji, Europie i Ameryce Południowej, w tym pokazany powyżej globalny geopark Yimengshan UNESCO w Chinach.

„Podnosząc świadomość znaczenia dziedzictwa geologicznego tego obszaru w historii i społeczeństwie dzisiaj, globalne geoparki UNESCO dają mieszkańcom poczucie dumy ze swojego regionu i wzmacniają ich identyfikację z tym obszarem”, mówi UNESCO.

Przewiń w dół, aby zobaczyć 8 nowych geoparków wpisanych na listę UNESCO. Widoki zapierają dech w piersiach!

1. Kütralkura UNESCO Global Geopark, Chile

Wulkan Llaima, Park Narodowy Conguillio (Kütralkura UNESCO Global Geopark, Chile) (Zdjęcie: © Cristian Levy/Amity Tours Chile)

Nowy globalny park w miejscowości Kütralkura w Chile, położony 435 mil (700 kilometrów) na południe od Santiago, ma jedne z największych na świecie aktywności wulkanów. Nazwa miasta oznacza kamień (kura) i ogień (kutral) w języku rdzennej ludności Mapuche w okolicy.

Ikoniczne szczyty geoparku składają się głównie z aktywnych wulkanów, takich jak Llaima (powyżej), Lonquimay, Tolhuaca i Nevados de Sollipulli, a także wygasły wulkan Sierra Nevada. Grube pokrywy lodowe, które kiedyś częściowo pokrywały ten obszar, skurczyły się przez ostatnie 20 000 lat.

2. Jiuhuashan UNESCO Global Geopark, Chiny

Jiuhuashan UNESCO Global Geopark, Chiny, Zdjęcie: © Jiuhuashan UNESCO Global Geopark

Jiuhuashan tłumaczy się jako „dziewięć wspaniałych gór”, a cztery z nich mają święte świątynie buddyjskie na swoich szczytach. Położone w hrabstwie Qingyang w chińskiej prowincji Anhui góry są głównym źródłem wody zasilającej system rzeki Jangcy. Jeszcze w 2016 r. obszar i jego miejsca kultu religijnego przyciągnęły 9,9 miliona odwiedzających, co było ważnym czynnikiem gospodarczym dla lokalnych społeczności.

Czytaj: 20 geologicznych cudów świata

3. Yimengshan UNESCO Global Geopark, Chiny

Kopalnia odkrywkowa diamentów typu Kimberlite (Yimengshan UNESCO Global Geopark, Chiny) (Zdjęcie: © Yimengshan UNESCO Global Geopark)

W geoparku Yimengshan, położonym w pobliżu miasta Jinan na wschodnim wybrzeżu Chin, znajduje się jedna z największych w Azji kopalni diamentów typu kimberlit. Kimberlity to rodzaje skał magmowych, które czasami zawierają diamenty. Były to pierwsze podstawowe diamenty odkryte w Chinach.

Krajobraz obejmuje formacje ziemne w kształcie zamku zwane daigu, a także miejsca dziedzictwa kulturowego, takie jak pałac Wanshou z dynastii Zhou, 1500-letnie drzewo Marshalla i kilka słynnych świątyń.

4. Vis Archipelago UNESCO Global Geopark, Chorwacja

Latarnia morska Stončica (Vis Archipelago Global Geopark UNESCO, Chorwacja) (Zdjęcie: © Vis Archipelago Global Geopark UNESCO)

Przed wzrostem poziomu morza około 12 000 lat temu wyspy te u wybrzeży Chorwacji były znacznie większe i rozciągały się na ponad 20 mil. Geopark Vis Archipelago został utworzony przez jedną z najstarszych skał na Adriatyku.

W regionie północno-wschodnim znajdują się duże złoża piasku, które powstały w wyniku silnych wiatrów w epoce lodowcowej, tworząc również interesujące jaskinie. Istnieją również kamieniołomy, w których pierwsi mieszkańcy wyspy prawdopodobnie produkowali narzędzia 8 000 lat temu. Niektóre z najbardziej znanych miejsc na tym archipelagu to Błękitna Jaskinia (Modra špilja) i Jaskinia Pieczęci Mnicha (Medvidina špilja).

5. Imbabura UNESCO Global Geopark, Ekwador

Jezioro Cuicocha, pochodzenia wulkanicznego. Część rezerwatu ekologicznego Cotacachi – Cayapas (Imbabura Global Geopark UNESCO, Ekwador) (Zdjęcie: © Imbabura UNESCO Global Geopark)

Znany z wielu jezior, takich jak Cuicocha powyżej, geopark Imbabura znajduje się w północno-andyjskim regionie Ekwadoru. Obszar ten jest także domem dla różnych formacji geologicznych, takich jak wodospady Peguche, a jego najwyższym punktem jest wulkan Cotacachi na wysokości 16 200 stóp (4939 metrów). Ibarra, stolica prowincji, obejmuje kolonialne miasta i rdzenne wioski, które przyciągają tysiące turystów rocznie.

6. Trollfjell UNESCO Global Geopark, Norwegia

Wyspa Leka (Globalny Geopark UNESCO Trollfjell, Norwegia) (Zdjęcie: © Leif Rune Jensen / Trollfjell Globalny Geopark UNESCO)

W podłożu skalnym znajduje się dychotomia w geoparku Trollfjell w Norwegii. Istnieją długie, jałowe odcinki, podczas gdy inne obszary są żyzne z bujną roślinnością i bogatą różnorodnością biologiczną. Naturalnie występujący kamień steatytowy był pobierany lokalnie od epoki żelaza, aby wykonać szereg przyborów, a archeolodzy znaleźli kamieniołomy z okresu wikingów. Jaskinia Solsem w Trollfjell ma prehistoryczne ryciny rockowe przedstawiające postacie tańczących kijów sprzed tysięcy lat.

7. Colca y Volcanes de Andagua UNESCO Global Geopark, Peru

Kanion Colca (Globalny Geopark UNESCO w Colca y Volcanes de Andagua, Peru) (Zdjęcie: © James Posso / Globalny Geopark UNESCO w Colca y Volcanes de Andagua)

Utworzony 400 milionów lat temu geopark Colca y Volcanes de Andagua w Peru przedstawia kanion Colca powyżej, jeden z największych i najgłębszych kanionów na świecie. Krajobraz obejmuje również różnorodne jeziora, uskoki geologiczne, wulkany, ruiny prehiszpańskie i kościoły kolonialne. Jedno z niewielu miejsc na Ziemi, które zawiera tak wiele stożków wulkanicznych, które zostały wykute przez topniejące lodowce i rzeki lawy.

8. Courel Mountains UNESCO Global Geopark, Hiszpania

Wodospad Vieiros (Folgoso Courel) – Globalny Geopark UNESCO w górach Courel, Hiszpania (Zdjęcie: © Globalny Geopark UNESCO w górach Courel)

Głębokie doliny i kaniony w geoparku gór Courel w północno-zachodniej części Hiszpanii powstały w wyniku erozji. Uważa się, że między pierwszym a drugim wiekiem Imperium Rzymskie eksploatowało kopalnie złota w okolicy, wydobywając złoto wspomagane erozją.

Obszar ten jest domem dla wielu galicyjskich społeczności w małych średniowiecznych wioskach i klasztorach. W głębokich jaskiniach gór zachowały się fragmenty neolitycznych malowideł oraz prehistorycznej flory i fauny.

Źródło: mnn.com

Czytaj: RIO DE JANEIRO Z WYRÓŻNIENIEM UNESCO. TO PIERWSZY TAKI TYTUŁ W HISTORII!