8 rzeczy, które należy wiedzieć o jedzeniu mięsa

0
559
Mięso dostarcza ważnych składników odżywczych oraz urozmaica dietę. Zdjęcie: Pixabay

Białko występuje w wielu formach, a opcje na bazie roślin są teraz powszechnie dostępne. Niektórzy ludzie wybierają mięso ze względu na smak, konsystencję lub profil żywieniowy, podczas gdy inni są zainteresowani roślinnymi alternatywami.

Czy jedzenie mięsa jest zdrowe? Jaka jest najlepsza forma białka?

Dwie dietetyczki pomogły odpowiedzieć na te pytania. Melissa Joy Dobbins jest gospodarzem podcastu Sound Bites, a Kim Kirchherr specjalizuje się w łączeniu rolnictwa, żywności, odżywiania i zdrowia.

Oto kilka zaskakujących rzeczy, którymi podzieliły się na temat jedzenia mięsa.

1. Mięso może być częścią zdrowej diety.

Białko zwierzęce od dawna jest ważnym pokarmem dla ludzi i nadal nim jest.

Kirchherr: „Mięso odgrywało ważną rolę w naszych jadłospisach od pokoleń, zanim chłodzenie było opcją oraz zanim transportowanie i dostęp do żywności było tak samo wydajne, jak obecnie. Mięso jest ważnym pokarmem bogatym w składniki odżywcze przez cały rok, z różnymi sposobami przechowywania, aby było dla nas bezpieczne”.

2. Mięso to coś więcej niż białko.

Terminy „mięso” i „białko” są często używane zamiennie, ale mięso dostarcza wielu innych składników odżywczych.

Dobbins: „Wołowina jest pokarmem bogatym w składniki odżywcze, który dostarcza wysokiej jakości białka, żelaza, cynku, choliny i witamin z grupy B, co pomaga ludziom uniknąć niedoborów składników odżywczych przez całe życie, wspiera zdrowe ciąże oraz wzrost i rozwój przez całe dzieciństwo, utrzymuje siłę, energię i witalność w dorosłość, starzejąc się dynamicznie i niezależnie.”

Kirchherr: „Mięso jest częścią grupy białek. To wybór, który zapewnia specyficzną, wspaniałą matrycę składników odżywczych. Obejmuje to biodostępne (łatwo przyswajalne) żelazo, cynk i witaminę B12, wymieniając tylko kilka”.

3. Białko zwierzęce różni się od białka roślinnego.

Możesz zamówić burgera wegetariańskiego lub burgera z wołowiny. To nie to samo.

Dobbins: „To naprawdę zależy od konkretnego produktu i porównania, aby określić, który może być zdrowszy. Wiele nowych burgerów roślinnych ma zaskakująco podobny profil żywieniowy jak zwykłe burgery”.

Kirchherr: „W najbardziej podstawowym i fundamentalnym porównaniu, zwierzęce źródła białka są uważane za białko wysokiej jakości, ponieważ dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów, których potrzebujemy w jednym pożywieniu. Białka roślinne muszą być specjalnie dobrane, aby zapewnić pokrycie wszystkich niezbędnych aminokwasów, ponieważ większość z nich nie zawiera ich wszystkich w jednym jedzeniu.

„Kolejną kwestią jest to, że roślinne źródła białka mogą być źródłem błonnika, podczas gdy białko z mięsa oferuje żelazo, które jest dla nas łatwiej dostępne, oraz witaminę B12. Pokarmy roślinne zazwyczaj zawierają węglowodany, podczas gdy białka zwierzęce nie. Rodzaj i ilość tłuszczu mogą się różnić w obu przypadkach, podobnie jak sód – zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę techniki przygotowania i gotowania dań gotowych i świeżych”.

Czytaj: Stoki narciarskie na Dolnym Śląsku otwarte!

4. Dostępne są opcje chudego mięsa.

Obawy o tłuszcz lub cholesterol spowodowały, że niektórzy ludzie ograniczyli białko zwierzęce. Dobrą wiadomością dla miłośników mięsa jest to, że wciąż rośnie liczba zdrowych opcji.

Dobbins: „Wołowina jest dziś chudsza niż kiedykolwiek wcześniej, co ułatwia ludziom włączenie chudej wołowiny do różnych wzorców zdrowej diety. Ponad 65 procent kawałków wołowiny dostępnych w sklepie spożywczym uważa się za „chude” w oparciu o standardy USDA. Ponadto 17 z 25 najpopularniejszych sprzedawanych kawałków wołowiny to „chude” mięso.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Przy odrobinie planowania dania mięsne mogą być łatwe i ekonomiczne w przygotowaniu.

Czy gotowanie tradycyjnego mięsa wydaje się przytłaczające? To łatwiejsze niż myślisz. Eksperci dzielą się wskazówkami, jak przyrządzić ulubione wędliny w domu, nawet w najbardziej zabiegane dni.

Kirchherr: „Jeśli chodzi o zakupy, planowanie z wyprzedzeniem może sprawić, że przyszłe posiłki będą łatwiejsze i wydajniejsze. Jeśli kupujesz pieczeń, kurczaka lub indyka, kup taką, która jest większa niż potrzebujesz, abyś miał dodatki do zamrożenia. Z kości można zrobić zupę, a możliwości na szybkie posiłki i przekąski później są prawie nieograniczone.

„Kanapki, zapiekanki, dania z patelni – jest tak wiele wspaniałych sposobów wykorzystania tego gotowego do spożycia pysznego mięsa lub drobiu, które już przygotowałeś. Możesz to ułatwić, zamrażając ilości, które są wstępnie porcjowane do przepisów. Kupowanie większych paczek to kolejna świetna wskazówka dotycząca zakupów, nawet dla mniejszych gospodarstw domowych. Poświęć chwilę na przepakowanie ich w paczki wielkości posiłku i włóż je do zamrażarki. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i wbudowaną kontrolę porcji”.

Czytaj: Tutaj nie wolno podawać mięsa

6. Produkcja mięsa może być zrównoważona dla środowiska.

Obawy o gazy cieplarniane wzbudziły zainteresowanie białkami roślinnymi. Dowiedzenie się więcej o nowoczesnym rolnictwie może pomóc w podjęciu bardziej świadomej decyzji.

Dobbins: „Chociaż wszystkie rodzaje rolnictwa, nie tylko hodowla zwierząt, mają wpływ na środowisko, jest on znacznie mniejszy niż często przedstawiają to celebryci i inne grupy. Według danych EPA z 2018 r. bydło mięsne odpowiada bezpośrednio za 2 procent emisji gazów cieplarnianych, a całe rolnictwo (uprawy i zwierzęta) odpowiada za 10 procent emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do znacznie wyższych emisji z transportu (28 procent), elektryczności (27 procent) i innych źródeł.”

7. Różnorodność diety jest ważna z kilku powodów.

Zbilansowana dieta zawiera białko zwierzęce, a także owoce, warzywa, zboża i nabiał.

Kirchherr: „Rozważ posiłki z perspektywy wizualnej i smakowej. Menu, które obejmuje różne grupy żywności w ciągu dnia, jest interesujące i daje możliwość włączenia różnych tekstur i temperatur, co może sprawić, że posiłki będą przyjemniejsze. Bonus żywieniowy? Różne pokarmy często pomagają sobie nawzajem w zakresie wchłaniania składników odżywczych. Witamina C pomaga przy wchłanianiu żelaza, a tłuszcz pomaga w witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach. Z punktu widzenia trawienia i dostępności, w naszym przewodzie pokarmowym jest dużo pracy. Z perspektywy planowania posiłków i smaku, wszystko, o czym musimy pamiętać, aby to zrobić, to jeść i cieszyć się różnorodnymi potrawami.

„Bez względu na budżet lub osobiste preferencje smakowe, planowanie posiłków, które będą różnorodne, pomoże nam dostarczyć potrzebnych składników odżywczych i różnych smaków, których pragniemy”.

8. Nie musisz czuć się winny z powodu jedzenia mięsa.

Dobbins: „Możesz nadal włączać i cieszyć się chudą wołowiną jako częścią diety, która jest zdrowa dla Ciebie i zdrowa dla planety”.

Mięso dostarcza ważnych składników odżywczych oraz urozmaica dietę. Wieprzowina, wołowina, kurczak i indyk zapewniają chude wybory, które można przygotować na różne sposoby, aby zapewnić bogate w składniki odżywcze białko wypełnione smakiem, który dobrze łączy się ze wszystkimi innymi grupami żywności.