8 rzeczy, które świadczą o tym, że nie wierzysz w siebie

0
491

Niepewne zachowanie jest toksyczne i może uczynić nasze życie nieszczęśliwym. Jeśli w porę nie zauważymy niskiego poczucia własnej wartości, możemy przegapić wiele okazji lub nawet poprowadzić nas w stronę depresji.

Zdrowie psychiczne jest ważne. Dlatego dobrze jest poznać 8 oznak słabej pewności siebie, aby je pokonać, zanim spowoduje to jakiekolwiek problemy.

1. Jesteś przesadnie pozytywna.

Chociaż dobrze jest być pozytywnym, czasami ludzie mogą ukrywać swoją niepewność emocjonalną za uśmiechami. Czasami ludzie używają tego jako odwrócenie uwagi od czegoś, co jest złe.

Na przykład, gdy dzwonisz do znajomej, która miała ciężki dzień – jeśli jest wystarczająco pewna siebie, szczerze opowie o swoich problemach. Jeśli nie, skoncentruje się na dobrych rzeczach, które się wydarzyły, odwracając uwagę od rozwiązywania prawdziwych problemów.

2. Chcesz za każdym razem doskonałego rezultatu.

Perfekcjonizm może wynikać z niskiej samooceny. Osoba, która nigdy nie czuje się zadowolona z siebie, nie może zaakceptować wyników, które osiąga i może utknąć w zadaniu na długi czas, próbując uzyskać idealny wynik.

Na przykład osoba z niską samooceną będzie się niepokoić, że pokój nie jest wystarczająco czysty, a goście nie będą zadowoleni. Więc zamiast poświęcić 30 minut na sprzątanie, ta osoba spędzi godziny, upewniając się, że wszystko aż lśni.

Czytaj: 4 przyzwoite sposoby radzenia sobie z niską samooceną

3. Nie przyjmujesz sprzężenia zwrotnego (feedback).

Jeśli czujesz się niepewnie, gdy ktoś źle podsumowuje Twoją pracę, możesz pomyśleć, że opinia dotyczy Ciebie osobiście, a nie zadania, które wykonałaś. W rezultacie opinie mogą być bardzo trudne do zaakceptowania.

Następnym razem, gdy ktoś przekaże Ci swoją opinię, spróbuj skupić się na otrzymanych cennych informacjach, na przykład na tym, co można zrobić lepiej. I pamiętaj, aby nie zaprzeczać swoim zasługom, gdy ktoś Cię chwali.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

4. Ważne jest, aby dzielić się swoimi osiągnięciami.

Dzielenie się optymistyczną stroną naszego życia stało się szczególnie łatwe dzięki mediom społecznościowym. Pamiętaj jednak, że jeśli zobaczysz, że ktoś często prezentuje dobre rzeczy w swoim życiu, może po prostu szukać aprobaty i akceptacji – i od tego zależą ich uczucia.

Chociaż dzielenie się dobrymi rzeczami z innymi jest w porządku, nie powinno to zwiększać poczucia własnej wartości. Nasza rodzina i przyjaciele kochają nas niezależnie od naszej ostatniej najdroższej błyskotki na palcu, wyczucia mody i hobby.

Czytaj: Daj swojej choince drugie życie! Dołącz do Akcji Choinka 2020/2021

5. Nie umiesz powiedzieć „NIE”.

Nie musisz się godzić na to, aby po ciężkim dniu w pracy biec na autobus, jechać przez pół miasta w korku, aby zaopiekować się dziećmi przyjaciół. To wspaniale, jeśli chcesz pomagać innym, ale jeśli ludzie Cię wykorzystują, nadszedł czas, aby to zakończyć.

Za każdym razem, gdy pomagasz komuś kosztem siebie, Twój umysł myśli, że to, czego chcesz, jest nieważne. Wyobraź sobie, jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś przestała wyrażać zgodę na wszystkie te niepotrzebne przysługi. Ludzie nie tylko zaczną szanować Ciebie i Twoje granice, ale także będziesz miał lepsze poczucie własnej wartości. Pomyśl też o całym tym dodatkowym czasie wolnym, aby cieszyć się rzeczami, które kochasz i na które zasługujesz.

6. Potrzebujesz zapewnienia o wszystkim.

Niektórzy ludzie nie radzą sobie z krótkotrwałym niepokojem, więc nieustannie proszą innych o aprobatę i wsparcie. Czasami może to złagodzić Twoje zmartwienia, ale w dłuższej perspektywie oznacza, że nie możesz sobie z tym poradzić samodzielnie.

Na przykład, jeśli ktoś właśnie kupił nowe ubrania i ma ochotę podzielić się zdjęciami z innymi, aby zapytać, jak na niej wyglądają, może to oznaczać niską samoocenę.

johannesfloe.com – Art to remember

7. Często uciekasz się do katastroficznego myślenia.

Wszyscy mamy przyjaciółkę, który za dużo myśli i irracjonalnie martwi się najgorszymi scenariuszami. Ich partner może po prostu spóźnić się 30 minut z pracy, ale niepewna osoba już sobie wyobraża, że partner może oszukiwać, zdradzać lub mieć wypadek samochodowy.

Myślenie katastroficzne to bardzo toksyczna cecha, którą należy opanować. Najpierw zacznij myśleć o najlepszych scenariuszach i spróbuj ocenić prawdopodobieństwo tych mniej pożądanych wyników.

8. Masz tendencję do obwiniania innych.

Uważamy, że bycie krytycznym jest ważne, ale nie używaj krytyki, aby poczuć się lepiej. Poczucie dobrego samopoczucia powinno opierać się na zdrowej przestrzeni w głowie. Jeśli stosujesz krytykę wobec osoby, która na to nie zasługuje, na dłuższą metę sprawi, że poczujesz się winna, co tylko pogorszy Twoją niepewność.

Czy czujesz się wystarczająco pewna siebie?