8 rzeczy, których nie wiesz o piegach

0
409
Zdjęcie: pixabay.com

Piegi przeszły długą drogę od bycia czymś, co było powodem dokuczania w szkole, do czegoś, czego wszyscy tak bardzo pragniemy, że jesteśmy gotowi je sobie narysować bądź wytatuować.

W dzisiejszych czasach większość ludzi uważa, że piegi są najsłodszą rzeczą w historii i istnieją nawet specjalne produkty do rysowania ich w najbardziej naturalny sposób, a niektórzy nawet decydują się na prawdziwe wytatuowanie piegów.

Ale oto kilka rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o piegach.

1. Co powoduje piegi?

Czy wiesz, że o pojawieniu się piegów decyduje konkretny gen? Nazywa się MC1R i zasadniczo decyduje o tym, jaki rodzaj melaniny produkujesz. Jeśli jest aktywny, masz ciemniejszą skórę, jeśli jest nieaktywny, masz jaśniejszą skórę i piegi.

pixabay.com

2. Co to są piegi?

To tylko skupiska melaniny. Zasadniczo masz standardowe piegi, które pojawiają się i znikają w zależności od ekspozycji na słońce. To te, które stają się bardziej widoczne i ciemniejsze latem, i zanikają zimą. Możesz też sprawić, że piegi będą mniej widoczne latem, stosując filtr SPF.

Jednak te plamy starcze lub, jak niektórzy nazywają je plamami wątrobowymi, które często widzimy u osób starszych, są również piegami, są po prostu trwałymi piegami, które nie znikają.

Czytaj: Pierwsze w Poznaniu stacjonarne hospicjum dla dzieci! Pomóż je wyposażyć!

pixabay.com

3. Piegi nigdy nie powodują raka

Istnieje fałszywe przekonanie, że ponieważ piegi są reakcją na słońce, mogą stać się rakowe, ale to mit.

Piegi nigdy nie stają się rakowe. Zmieniają tylko piment, w zależności od pory roku. Rak zwykle zaczyna się od pieprzyków, które mają nieregularny kształt.

pixabay.com

4. Piegi mogą wskazywać na wrażliwość na słońce

Chociaż wspomnieliśmy, że piegi nie mogą powodować raka, mogą być doskonałym wskaźnikiem wrażliwości i reaktywności Twojej skóry na słońce.

Tak więc ludzie, którzy mają skupiska piegów, powinni być świadomi, że mają wrażliwość na słońce i są bardziej narażeni na rozwój raka skóry.

Czytaj: 8 prostych kroków do idealnego odcienia skóry

pixabay.com

5. Nikt nie rodzi się z piegami

Piegi są zdeterminowane przez geny, ale to nie znaczy, że jeśli masz je mieć genetycznie – urodzisz się z nimi. Nikt nigdy nie rodzi się z piegami, zawsze pojawiają się one po ekspozycji na słońce.

W końcu nie wystawiasz się na słońce w łonie matki, prawda? Większość ludzi zauważa piegi, będąc dzieckiem, ale w niektórych przypadkach piegi pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania.

pixabay.com

6. Nie wszystkie rude osoby mają piegi

Piegi często kojarzą się z bladą skórą i często zakłada się, że wszystkie rude osoby będą miały piegi, ponieważ są blade. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zależy od genu i tego, czy jest aktywny, czy nie.

Około 4 na 5 rudych osób będzie miało piegi, ale reszta nie, ponieważ ich gen MC1R nie będzie aktywny.

pixabay.com

7. Piegi były znakiem diabła w średniowieczu

Brzmi to teraz szalenie, ale kiedyś naprawdę wyglądało, że każdy znak na ciele kobiety był interpretowany jako znak diabła. Więc jeśli kobieta miała piegi, znamiona lub pieprzyk, była ogłaszana czarownicą i poddana jakiejś dziwnej próbie, która najczęściej kończyła się jej śmiercią.

Co dziwne, mimo że mężczyźni są tak samo podatni na piegi jak kobiety, nigdy nie stanowiło to dla nich problemu.

pixabay.com

8. Jak pozbyć się piegów?

Nie wiemy, dlaczego chcesz to zrobić, biorąc pod uwagę, jak urocze są piegi, ale są sposoby na pozbycie się ich.

Zasadniczo musisz unikać ekspozycji na słońce, przebywać w cieniu, nie opalać się, nosić parasol przeciwsłoneczny i używać kremu SPF 50, a Twoje piegi znikną w niepamięć.

Jeśli mówimy o trwałych plamach starczych – można je laserować. Ale po co robić coś tak radykalnego, skoro można po prostu użyć podkładu?

johannesfloe.com – Art to remember