8 sposobów, w jakie depresja wpływa na nasze ciało

0
522

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka 264 miliony ludzi na całym świecie. Choroba ta zmienia nie tylko psychikę, ale i ciało. Wpływa na zdrowie fizyczne i może powodować inne poważne choroby.

Chcemy dziś opowiedzieć o możliwych fizycznych skutkach depresji.

1. Spadek funkcji nerek

© Depositphotos.com

Depresja dotyka zarówno ludzi z przewlekłą chorobą nerek, jak i tych, którzy mają zdrowe nerki. Przyspiesza również rozwój choroby.

Jedną z możliwych przyczyn może być wzrost ilości białek zapalnych, które wyzwalają procesy autoimmunologiczne.

2. Problemy z przewodem pokarmowym

© Depositphotos.com

Nasz mózg jest ściśle związany z przewodem pokarmowym. Jest wrażliwy na emocje, wyzwala je i może powodować dyskomfort.

Depresja może wpływać na skurcze i ruchy w przewodzie pokarmowym. A ci, którzy już mają problemy z przewodem pokarmowym, mogą odczuwać jeszcze większy ból brzucha.

Czytaj: 9 geniuszy, którzy nie przezwyciężyli depresji, ale zamienili ją w sztukę

3. Problemy z cukrzycą

pixabay.com

Depresja zwiększa poziom hormonów stresu, a te z kolei mogą wpływać na poziom cukru we krwi i insulinooporność. To połączenie działa w obie strony, a osoby z cukrzycą częściej cierpią na depresję.

Czytaj: Kraków: bezpłatne zajęcia wspinaczkowe dla początkujących

4. Ryzyko zawału serca

© Depositphotos.com

Osoby cierpiące na depresję mogą doświadczyć wysokiego ciśnienia krwi i przyspieszonego tętna. To wszystko może prowadzić do chorób serca.

Hormony stresu, o których wspominaliśmy wcześniej, mogą również mieć negatywny wpływ na serce.

5. Problemy z naczyniami krwionośnymi

© Depositphotos.com

Wiąże się to ściśle z byciem niebezpiecznym dla serca. Wysokie ciśnienie krwi zmniejsza przepływ krwi w naczyniach. Kurczą się i stają się kruche. To uszkadza naczynia i nie mogą dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu do komórek i tkanek.

6. Ból pleców

pixabay.com

Oczywiście ból pleców nie zawsze wiąże się z depresją. Zła postawa i słabe mięśnie są częstszymi przyczynami tego stanu. Ale chodzi o to, że depresja może powodować przewlekły ból. Może się to zdarzyć z powodu stanu zapalnego jako odpowiedzi organizmu na depresję.

7. Problemy z pamięcią i bóle głowy

© Depositphotos.com

Depresja może powodować utratę pamięci krótkotrwałej i dezorientację. Ten stan sprawia, że ludzie są bardziej zapominalscy i hamuje naszą zdolność koncentracji.

Może również wywołać przewlekły pulsujący ból głowy, który nazywa się „napięciowym bólem głowy”. Ma postać łagodnych pulsacji głównie w okolicach brwi.

8. Artretyzm

© Depositphotos.com

Oba stany są ze sobą ściśle powiązane. Depresja może powodować zapalenie stawów i odwrotnie. Głównym czynnikiem jest stan zapalny, który pojawia się z powodu tych chorób. Depresja może również wpływać na przebieg i pogarszać wynik zapalenia stawów.

Uwaga: zły nastrój może przydarzyć się każdemu i nie zawsze oznacza to zaburzenie psychiczne. Ale jeśli doświadczasz kilku objawów depresji, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.

johannesfloe.com – Art to remember