8 środków zaradczych, za które Twoje suche usta będą Ci wdzięczne

0
171
Jak dbać o usta zimą?

Spierzchnięte usta są kojarzone głównie z zimą i niskimi temperaturami, ale mogą również pojawić się z powodu innych czynników.

Na przykład wyjątkowo sucha pogoda może mieć zły wpływ na Twoje usta. I chociaż zapobieganie jest zawsze najlepszą taktyką, czasami pojawia się problem i nie mamy innego wyjścia, jak tylko spróbować go rozwiązać. Dlatego przygotowaliśmy listę prostych rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby wyleczyć irytująco spierzchnięte usta.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

1. Użyj aloesu i miodu.

Zdjęcie: brightside.me

Żel z aloesu jest często stosowany na oparzenia, ale może też zdziałać cuda na spierzchniętych i suchych ustach. Możesz łatwo kupić trochę żelu w sklepie lub użyć żelu prosto z rośliny, jeśli masz taki w domu. Wystarczy zdjąć jeden liść, rozciąć go i usunąć z niego żel.

Czytaj: Co aloes robi dla ciała i dlaczego nazywany jest rośliną nieśmiertelności?

Jeśli chodzi o miód, istnieje wiele badań, które dowodzą, jak wspaniale wpływa na gojenie się ran. Może również pomóc nawilżyć suche usta i delikatnie je złuszczać, usuwając martwy naskórek. Miód organiczny jest do tego najlepszy, więc staraj się trzymać z dala od kupowanych w sklepie, wypełnionych cukrem form miodu.

2. Używaj balsamów do ust, które mają ochronę SPF.

Zdjęcie: brightside.me

Bez względu na to, czy jest lato, czy zima, nakładanie balsamu do ust z filtrem SPF 30 lub wyższym jest bardzo ważne, aby chronić usta. Spróbuj znaleźć produkt zawierający tlenek tytanu lub tlenek cynku i nakładaj balsam co 2 godziny, jeśli zbyt długo przebywasz na zewnątrz. Pamiętaj, że słońce może uszkodzić skórę i usta, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Czytaj: Jeśli masz suche i spierzchnięte usta, tak je lecz

3. Użyj oleju z awokado.

Zdjęcie: brightside.me

Podczas gdy wiele osób używa oleju z awokado do gotowania, jest on również świetny jako środek nawilżający do ust. Nie jest głównym alergenem, więc jest idealny dla osób o wrażliwej skórze, które przez większą część roku mają spierzchnięte usta. Zawarta w nim sterolina chroni strukturę komórek skóry i leczy stany zapalne. Po wykonaniu swojej rekonstrukcyjnej pracy pozostawia usta miękkie i super nawilżone.

4. Używaj wazeliny przez cały dzień.

Zdjęcie: brightside.me

Wazelina jest bardzo łatwa do znalezienia i dość niedroga, a naukowcy zatwierdzili jej codzienne stosowanie na spierzchnięte usta. Zatrzymuje wilgoć dłużej niż oleje i woski i można ją nakładać na usta w ciągu dnia i wieczorem przed pójściem spać. W ten sposób będzie miała mnóstwo czasu na wykonanie swojej pracy i przywrócenie blasku suchym, matowym ustom.

5. Użyj plasterków ogórka.

Zdjęcie: brightside.me

Prawdopodobnie widziałaś wiele kobiet w filmach, które nakładają sobie na oczy plasterki ogórka, a jak się okazuje, możesz zrobić to samo z ustami. Po prostu weź kilka plasterków, delikatnie potrzyj nimi usta i pozostaw na nich sok z ogórka na około 10 minut przed spłukaniem. Możesz również rozgnieść plastry, zamienić je w pastę i nałożyć na usta jak maskę.

6. Używaj torebek z zieloną herbatą.

© Barita / Shutterstock.com

Zielona herbata znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Może nie zostało udowodnione, że leczy spierzchnięte usta, ale to, co zrobi, to złagodzi uczucie pieczenia suchych ust. Wystarczy włożyć torebkę z herbatą do gorącej wody, pozostawić na kilka minut, a następnie wyjąć. Nałóż torebkę z herbatą na usta na kilka minut, a poczujesz ulgę po chwili.

7. Użyj lekkiej mieszanki złuszczającej.

Zdjęcie: brightside.me

Istnieje wiele przepisów na peelingi, które można znaleźć w Internecie, a większość z nich opiera się na cukrze. Coś prostego, w tym cukier i miód, może być bardzo korzystne dla suchych i spierzchniętych ust. Należy bardzo delikatnie wcierać peeling w usta. Peeling jest szczególnie potrzebny, jeśli na Twoich ustach zwisają płatki suchej skóry.

8. Użyj balsamu zawierającego wosk pszczeli.

Zdjęcie: brightside.me

Wosk pszczeli ma wiele właściwości antybakteryjnych, które pomagają w gojeniu wszelkiego rodzaju ran, w tym spierzchniętych ust. Pomoże w infekcji i pobudzi skórę do rozpoczęcia produkcji nowych komórek. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć dobry balsam do ust zawierający wosk pszczeli i nadal nakładać go na usta tyle razy, ile chcesz w ciągu dnia.

Bonus: jak zapobiegać spierzchniętym ustom

© Agung Pratama / Unsplash
  • Unikaj trzymania metalowych przedmiotów zębami i ustami. Jeśli Twoje usta są wrażliwe, staną się przez to jeszcze gorsze.
  • Nie liż, nie gryź ani nie dłub w ustach, gdy są suche. Zamiast je nawilżać, jeszcze bardziej je wysuszasz.
  • Jeśli oddychasz przez usta, spróbuj zamiast tego zatrzymać się i oddychać przez nos.
  • Pozostań nawodniony przez cały rok, nawet w dni, kiedy w ogóle nie czujesz się odwodniony.
  • Jeśli Twój dom jest suchy, możesz użyć nawilżacza, aby dodać trochę potrzebnej wilgoci do powietrza.
  • Peeling to nie tylko zabieg, ale również metoda zapobiegawcza. Rób to tak często, jak czujesz, że Twoje usta tego potrzebują.

Czy Twoje usta są suche zimą? Jeśli tak, jakich metod używasz do walki z tym problemem?