8 starożytnych tajemnic, na które nigdy nie poznamy odpowiedzi

0
522

Dzięki mediom społecznościowym możemy błyskawicznie dowiedzieć się, jaką sukienkę ubrała dziś Khloé Kardashian!

Ale podczas gdy poznawanie przeszłości (a przez „przeszłość” mam na myśli „teraźniejszość” dzisiaj, ale kiedyś będzie przeszłością w przyszłości) będzie w przyszłości coraz łatwiejsze, poznawanie przeszłości może być dziś trudne, ponieważ Aleksander Wielki nie miał dostępu do Internetu.

Z tego powodu istnieją znaleziska archeologiczne i historie niektórych starożytnych cywilizacji, których nigdy w pełni nie zrozumiemy.

Oto 8 pytań, na które nigdy prawdopodobnie nie znajdziemy odpowiedzi.

1. Co oznacza rękopis Wojnicza?

Ten tajemniczy rękopis, nazwany na cześć polskiego księgarza Michała Wojnicza, który nabył go w 1912 roku od jezuitów z willi Mondragone we Frascati, wprawia w zakłopotanie kryptografów, którzy spędzili ponad 100 lat, próbując zrozumieć zawarte w nim pisma i ilustracje.

Rękopis Wojnicza od ponad 100 lat zdumiewa uczonych, łamaczy kodów, a nawet FBI. 

Na przykład żadna z naszkicowanych roślin nie została zidentyfikowana jako coś, co istnieje w rzeczywistości, a tekst składa się z ponad 170 000 różnych postaci.

Pierwotnie podejrzewano, że rękopis tworzył sam Wojnicza, aby przyciągnąć rozgłos i wywołać pewne szkody, ale datowanie węglowe wskazuje na XV-wieczne pochodzenie, więc prawdopodobnie to nie on.

Nad rozwiązaniem 120 stron z rysunkami i niezrozumianym pismem bezskutecznie głowią się najtęższe umysły tego świata, aż do dziś.

Twitter

2. O co chodzi z Piramidą Łamaną?

Każdy wie, jak wyglądają piramidy, prawda? Na przykład piramida zbudowana za panowania faraona Snofru jest zdecydowanie inna. Podczas gdy sposób, w jaki zbudowano dolną podstawę, jest zgodny z typową piramidą, rzeczy zaczynają się dziwić, gdy patrzysz wyżej. Kąt nachylenia gwałtownie się zmienia.

Jest jedyną znaną piramidą łamaną oraz jedyną, której ściany nadal zawierają na większości powierzchni licówkę. Piramida jest nazywana „złamaną”, „łamaną” lub „wygiętą” z powodu tej stromej zmiany nachylenia.

Jest to również jedna z pięciu piramid Starego Królestwa, które zachowały swój pierwotny kształt 4500 lat po ich zbudowaniu.

Jedna z teorii głosi, że piramida musiała zostać szybko ukończona w odpowiedzi na nieoczekiwaną śmierć faraona, dla którego była przeznaczona.

Twitter

3. Jakiemu celowi służyła Równina Dzbanów?

Wyobraź sobie to: wędrujesz po górach Laosu, kiedy natrafiasz na tysiące dużych kamiennych, wrośniętych w ziemię słojów porozrzucanych dookoła, z których niektóre mają 3 metry wysokości.

Zostały stworzone około 2500 lat temu, a obfitość znajdujących się w pobliżu ludzkich kości może sugerować, że słoje były używane do kremacji lub być może do przechowywania zwłok przed obrzędami pogrzebowymi.

Zgodnie z tutejszą legendą miały to być amfory, w których zamieszkujące równinę olbrzymy przechowywały, popularną również dziś, laotańską wódkę z ryżu – lao lao.

Bardziej prawdopodobną wersją jest to, że dzbany miały służyć do gromadzenia deszczówki, by wędrowni handlarze posiadali dostęp do wody pitnej podczas przemierzania kupieckich traktów. Pewnie nigdy się nie dowiemy, po co zostały stworzone.

Twitter

4. Skąd starożytni Grecy wiedzieli, jak wykonać mechanizm z Antykithiry?

Ten archeologiczny przedmiot został znaleziony w starożytnym wraku statku u wybrzeży Grecji w 1901 roku i zidentyfikowany rok później jako rodzaj analogowego komputera zaprojektowany do obliczania pozycji ciał niebieskich.

Zawiera 30 podobnych do zegarów przedmiotów z brązu i szacuje się, że urządzenie powstało około 150–100 roku przed naszą erą. Niezwykle misterny mechanizm składał się z 37 kół zębatych. Na urządzeniu znajdowało się wiele napisów, liczących w sumie około 2 tys. liter.

Czytaj: 2000-letni krem do skóry odkryty w starożytnej świątyni rzymskiej

Wygląda na to, że ten gadżet służył jako urządzenie astrologiczne, ponieważ podążał za ruchem Księżyca i Słońca zgodnie z zodiakiem.

Zgodnie z ówczesną wiedzą starożytne cywilizacje nie były zdolne do budowy takich mechanizmów.

Zagadką pozostaje twórca tego urządzenia. Kto mógł zbudować taki mechanizm? Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.

Twitter

5. Jakie przesłanie mają przekazać piktyjskie kamienie?

Tajemnicze, wszechobecne wolnostojące kamienie z tajemniczymi rzeźbieniami rozsiane są po całej Szkocji od wschodu po zachód. Uważa się, że powstały między 500 a 900 rokiem n.e.

Podczas gdy niektóre obrazy są wyraźne – ptaki i inne zwierzęta, zarówno prawdziwe, jak i wyimaginowane, oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak lustra i grzebienie – innych nie można zidentyfikować.

Ale we wszystkich przypadkach nie jest pewne, jaki jest zamiar. O co chodzi z tymi kamieniami? Opowiadają jakąś historię? Mają pokazać szalone umiejętności rysowania? Nie wiadomo.

Twitter

6. Dlaczego pierwotni mieszkańcy Teotihuacan opuścili miasto?

Dawno, dawno temu, w XIII wieku, Aztekowie natknęli się na miasto, które miało wszystkie cechy wyrafinowanej cywilizacji – drogi, pałace, piramidy, a nawet systemy nawadniające. Ale ktokolwiek tam mieszkał, po prostu wstał i zniknął 600 lat wcześniej, pozostawiając wszystko tak, jak było.

Chociaż Aztekowie nazwali miasto Teotihuacan, nikt nie wie, jak nazywali je pierwotni mieszkańcy, ponieważ nie ma żadnych pisemnych zapisów. Piramida Słońca, trzecia co do wielkości piramida na świecie, stoi do dziś.

Twitter

7. Co się stało z cywilizacją Angkor Wat?

W 1860 roku francuski odkrywca Henri Mouhot wędrował po dżungli w Kambodży, kiedy natknął się na spektakularny buddyjski klasztor, który został ukryty za drzewami. Kiedy zapytał mnichów i rolników o historię tego obszaru, po prostu wzruszyli ramionami.

W końcu historycy byli w stanie uzyskać więcej wglądu i odkryli, że Angkor Wat było niegdyś domem dla potężnego imperium, które istniało od 800 r. n.e. aż do upadku imperium 600 lat później.

Klasztor Angkor Wat to tylko niewielka część tego, co było wielkim miastem. Reszta – w tym domy i pola ryżowe – jest zakopana pod dżunglą. Nikt nie wie, dokąd poszli ci ludzie, ale zniknęli w bardzo krótkim czasie.

Czytaj: Zakaz jazdy na słoniach w Kambodży w Angkor Wat od 2020 roku

Twitter

8. Jak Thonis-Heracleion znalazło się na dnie Morza Śródziemnego?

Około 700 r. p.n.e. egipskie miasto portowe Thonis-Heracleion było pięknym miejscem. Zawierało wspaniałe 16-metrowe posągi, sarkofagi zwierząt, mosty i wszystko inne, czego można oczekiwać od egipskiego miasta 2700 lat temu.

A potem nagle zniknęło. Dosłownie zniknęło, by na początku XXI wieku zostać ponownie odkryte na dnie morza wzdłuż egipskiego wybrzeża. Czy znamy odpowiedź, dlaczego tak się stało? Nikt nie zna odpowiedzi.

Twitter

johannesfloe.com – Art to remember