Niezależnie od tego, czy kochasz, czy nienawidzisz sprzątanie, czasami trzeba ogarnąć przestrzeń wokół nas. Możesz już coś o kimś powiedzieć, po prostu patrząc na to, jak zmywa naczynia i jak przechowuje ubrania.
Zwracając większą uwagę na sposób, w jaki organizujesz przestrzeń wokół siebie, możesz dowiedzieć się znacznie więcej o swojej osobowości. To samo dotyczy innych ludzi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o osobie, którą dopiero co poznałeś, po prostu odwiedź jej dom.
Uważam, że zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego o sobie i innych ludziach. Oto niektóre z najpopularniejszych codziennych nawyków i cechy psychologiczne, które się przy tym ujawniają.
1. Wszystkie śmieci są ukryte w szufladach, szafach i pudełkach.
Na pierwszy rzut oka ich mieszkanie lub pokój może wydawać się idealne: czysta podłoga, schludnie ułożone książki, odpowiednia tapeta… Ale gdy zajrzysz do kuchennej szuflady lub półki w szafie, możesz zobaczyć złamane nożyczki, długopisy, stare karty kredytowe lub pomięte ubrania.
To, jak coś wygląda, jest ważne dla nas wszystkich, a jeszcze bardziej dla osób o dramatycznym typie osobowości. Uwielbiają pokazywać najlepsze strony swoich osobowości i robią wiele rzeczy przede wszystkim po to, by zaimponować innym.
Tym ludziom łatwiej jest po prostu ukryć wszystkie stare i bezużyteczne rzeczy, zamiast się ich pozbyć lub uporządkować. Często ważniejsze jest dla nich, aby ich miejsce wyglądało atrakcyjnie, niż faktyczne utrzymanie go w czystości.
Czytaj: Nowa Poznańska Baza Nurkowa
2. Przydałby się remont
Niektórzy ludzie spędzają lata mieszkając w mieszkaniach z cieknącym kranem, staromodną tapetą i trzymają rzeczy w pudełkach, aby nie wydawać dodatkowych pieniędzy na nowe rzeczy.
Często traktują swoje miejsce jako tymczasowe: jakby planowali przenieść się do innego miasta, znaleźć pracę za granicą, dostać kredyt hipoteczny lub po prostu czekać, aż ich życie się jakoś zmieni.
Ale czasami mogą żyć w tym „tymczasowym” miejscu przez dziesięciolecia. Z psychologicznego punktu widzenia ci ludzie są skłonni żyć w przyszłości i widzieć ją przez różowe okulary.
Traktują teraźniejszość jako chwilowy dyskomfort, który po prostu muszą tolerować. Z drugiej strony często nie mają żadnego solidnego planu — ci ludzie są przyzwyczajeni do takiego życia i ciągle mają nadzieję na pomoc z zewnątrz, która zmieni ich sytuację.
Czytaj: Z powodu jakich rzeczy w domu przedwcześnie się starzejemy?
3. Mają bałagan w miejscu pracy
Stanowisko pracy to jedno z najciekawszych pod względem psychologicznym miejsc w mieszkaniu. Niektórzy ludzie sortują wszystko w foldery i układają wszystko na półkach. Inni wszystko mieszają. Wszystkie papiery, długopisy, talerze, ołówki, laptopy: te rzeczy zajmują miejsce i są pokryte kurzem. Może to wskazywać na wysoką samoocenę i niedojrzałość.
Nawet jeśli na biurku panuje bałagan, nadal możesz na nim aktywnie pracować i łatwo znaleźć wszystko, czego potrzebujesz. To niekoniecznie jest zła rzecz. Bardzo często bałagan na biurku jest wyznacznikiem twórczej i pomysłowej osobowości.
Jeśli często musisz robić inne rzeczy poza pisaniem (na przykład ręcznie coś pisać, rysować lub coś innego), istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje miejsce pracy nie wygląda zbyt czysto. Ale z drugiej strony jest prawdopodobne, że często masz nietypowe i kreatywne pomysły.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
4. Zawsze ma pełen zlew, kosz na pranie lub kosz na śmieci.
Niewiele osób może powiedzieć, że uwielbia sprzątać. Ale niektórzy ludzie nienawidzą tego tak bardzo, że staje się to przerażające: zimą zbierają wszystkie śmieci na balkonie lub wkładają wszystkie brudne naczynia do zlewu, dopóki nie zorientują się, że nie mają już czystych naczyń.
Prokrastynacja to problem, z którym boryka się wiele osób. Często pojawia się w naszych codziennych zadaniach. I wydaje się, że dużo bardziej logiczne jest regularne wykonywanie małej pracy, niż robienie jej dużo. Ale w rzeczywistości ludzie używają wymówek takich jak „Jestem leniwy”, „Nie mam teraz czasu” lub „Zrobię to jutro”.
Jeśli zauważyłeś, że czasami zwlekasz, spróbuj zacząć od małych rzeczy. Zmywaj naczynia zaraz po jedzeniu, codziennie wyrzucaj śmieci — to jest zdrowy nawyk robienia wszystkiego na czas. Ten nawyk będzie potrzebny w ważniejszych aspektach swojego życia, takich jak praca lub relacje z innymi ludźmi.
5. Mieszkanie jest puste, jakby nikt tam nie mieszkał
Domy niektórych ludzi wyglądają tak, jakby były używane tylko jako miejsca do spania. Mieszkanie może być czyste, mogą mieć bardzo mało mebli i prawie żadnych naczyń. Czasami nie mają nawet kuchenki, lodówki lub innych niezbędnych rzeczy. Mieszkania te są popularne wśród studentów, którzy w rzeczywistości spędzają w nich bardzo mało czasu.
Jednak im starsza osoba, tym więcej komfortu i porządku chce w swoim życiu. Jeśli miejsce wygląda na puste, ale osoba spędza tam dużo czasu, może to wskazywać na pewne problemy psychologiczne.
Jednym z nich jest niedojrzałość: dorosła osoba wciąż czeka, aż ktoś się pojawi i sprawi, że miejsce będzie dla niego przytulne. Na przykład myślą, że znajdą partnera, który przyjdzie i sprawi, że mieszkanie będzie wygodne i przytulne.
6. Resztki zostawiają w kuchni
Kuchnia ma być najczystszym miejscem w domu, bo tam jemy i gotujemy. Plamy z oleju i tłuszczu, resztki, plamy po kawie i herbacie na filiżankach — to wszystko nie tylko źle wygląda, ale może być również niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Nawet ludzie, którzy tak naprawdę nie lubią sprzątać, starają się utrzymywać kuchnię w czystości, aby być bezpiecznym i zdrowym. Są jednak ludzie, którym nie przeszkadza brudna kuchnia.
A czasami problemem nie jest tylko lenistwo. Wiele badań udowadnia, że rzadkie sprzątanie domu jest jednym z objawów depresji. Ludzie po prostu nie mają energii, aby utrzymać swój dom w czystości, nie czują, że jest to ważne, i bardzo prawdopodobne, że nie cenią siebie wystarczająco – uważają, że nie zasługują na życie w czystym miejscu.
Z drugiej strony wykazano, że regularne czyszczenie i usuwanie bałaganu poprawia nastrój i pomaga zwalczać objawy depresji.
7. Mają brudną łazienkę
Reklamy szamponów zazwyczaj pokazują łazienkę jako miejsce, w którym można zapomnieć o wszystkich problemach i całkowicie się zrelaksować.
I to prawda: gorąca kąpiel czy zimny prysznic mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Różne zapachy mogą nas obudzić, a sole i olejki eteryczne mogą poprawić stan naszej skóry i funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych.
Wystarczy jedno spojrzenie na łazienkę, aby powiedzieć, jak bardzo właścicielka dba nie tylko o swoje ciało, ale także o komfort psychiczny. Czysta łazienka jest wskaźnikiem, że jest regularnie używana.
Żele pod prysznic, różne olejki, wysokiej jakości pasty do zębów, kremy do twarzy i balsamy do ciała — to wszystko sprawia, że ta osoba dba o siebie.
Jeśli jedyną rzeczą w łazience jest maszynka do golenia z zaschniętą pianką lub kawałek mydła, nie oznacza to, że dana osoba jest przygnębiona. Oznacza to tylko, że osoba jest naprawdę zestresowana i nie ma zbyt wiele czasu na dbanie o to, jak wygląda.
8. Mają za dużo rzeczy
Niektórym ludziom bardzo trudno jest pożegnać się z rzeczami, które kochają. Prawdopodobnie widziałeś takie mieszkania: mają zestawy do herbaty, których nikt nie używa, stare meble ustawione na balkonie, stary rower, którym nikt nie jeździł od dawna, i inne bezużyteczne rzeczy.
W najlepszym przypadku takie zachowanie wskazuje na konserwatywną osobowość: nie chcą zmieniać stanu rzeczy i starają się ukryć przed tymi zmianami.
Najgorszy scenariusz to sytuacja, w której dana osoba ma tendencję do ciągłego przynoszenia do domu bezużytecznych rzeczy. To oznaka kompulsywnego zachowania i nerwicy. Ci ludzie po prostu nie mogą przestać gromadzić rzeczy.
Bonus: przestrzeń danej osoby jest zbyt czysta
Są ludzie, którym w wolnym czasie nie przeszkadza sprzątanie łazienki lub odkurzanie dywanu. Oczywiście nie ma nic złego w chęci życia w czystej przestrzeni, jednak jeśli ktoś zwraca na to zbyt dużą uwagę, może to wskazywać na pewne problemy. Zazwyczaj ci ludzie nie są fanami przyjmowania gości, ponieważ ci mogą coś uszkodzić lub coś przesunąć i zakłócić idealny porządek.
Takie zachowanie może wskazywać na nawyk fiksowania na drobiazgach lub skłonność do perfekcjonizmu. Jeśli mieszkanie jest regularnie sprzątane z obawy przed zarazkami i brudem, ta osoba odczuwa niepokój. Czasami sprzątanie pomaga uporać się z tym niepokojem i pomaga odwrócić uwagę od nieprzyjemnych myśli, dlatego ludzie robią to tak często.
Liczne badania dowiodły, że regularne sprzątanie mieszkania i inne proste codzienne czynności mogą rozwiązać nasze problemy z koncentracją i uczynić nas bardziej odpowiedzialnymi, szczęśliwymi i pewnymi siebie. Czy zauważyłeś kiedyś związek między charakterem danej osoby a jej codziennymi nawykami?