8 warzyw, które znacząco obniżają ryzyko jaskry

0
419

Według Fundacji Badań nad Jaskrą, jaskra jest główną przyczyną ślepoty. Każdy jest zagrożony rozwojem jaskry i nie ma lekarstwa.

Choroba uszkadza nerw wzrokowy wewnątrz oka, co może wynikać z gromadzenia się płynu w przedniej części oka. Płyn zwiększa ciśnienie w oku, co powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i ostatecznie może doprowadzić do ślepoty.

Istnieje kilka sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia jaskry. Możesz regularnie odwiedzać okulistę w celu kontroli, nosić okulary ochronne podczas korzystania z elektronarzędzi lub uprawiać ćwiczenia fizyczne, aby zmniejszyć ciśnienie w oku.

Innym naturalnym sposobem na zmniejszenie ryzyka jest upewnienie się, że w diecie dostarczasz odpowiednich składników odżywczych. Dodanie niektórych warzyw do diety może pomóc w promowaniu zdrowia oczu, zmniejszeniu ciśnienia w oku i zmniejszeniu szans na rozwój choroby.

Oto osiem warzyw, które znacznie obniżają ryzyko jaskry:

1. Kapusta galicyjska

Kapusta galicyjska jest bogata w witaminę A, ważny składnik odżywczy, jeśli chodzi o zdrowie oczu. Wykazano, że witamina A ma właściwości przeciwutleniające i ochronne, które mogą pomóc zmniejszyć uszkodzenia oczu.

2. Kapusta

Kapusta jest doskonałym źródłem beta-karotenu. Wykazano, że beta-karoten pomaga zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej i wspiera zdrowie oczu dzięki swoim właściwościom ochronnym.

Zdjęcie: pl.freepik.com

3. Buraki

Buraki zawierają luteinę i zeaksantynę, składniki odżywcze, które wspierają zdrowie plamki i siatkówki. Dodanie buraków do diety może pomóc w zapobieganiu problemom ze wzrokiem, takim jak jaskra.

Czytaj: 10 sprawdzonych sposobów na poprawę wzroku

4. Seler

Seler zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc poprawić zdrowie oczu, zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy i chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej i jaskrą.

Zdjęcie: pl.freepik.com

5. Rzodkiewki

Rzodkiewki są zdrowym źródłem zarówno witaminy A, jak i witaminy B, które, jak wykazano, korzystnie wpływają na zdrowie oczu. Dodanie rzodkiewki do diety może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju jaskry.

6. Jarmuż

Jarmuż jest jednym z największych źródeł luteiny, składnika odżywczego znajdującego się w dużych ilościach w Twoich oczach. Luteina to naturalny przeciwutleniacz, który pomaga chronić oczy przed negatywnymi skutkami, jakie może wywołać tlen.

Zdjęcie: pixabay.com

Czytaj: Wielka fabryka akumulatorów powstaje pod Wrocławiem

7. Szpinak

Szpinak zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, luteiny i zeaksantyny, znajdujących się w dużych ilościach w Twoich oczach. Są to dwa najważniejsze składniki odżywcze, jeśli chodzi o ochronę oczu przed uszkodzeniem przez tlen.

8. Fasolka zielona

Fasola szparagowa zawiera również luteinę i zeaksantynę. Lekarze często zalecają dodanie do diety zielonej fasoli i innych warzyw, aby zapobiec problemom z oczami, w tym zaćmie i jaskrze.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org