83-latek został doktorem jednej z czołowych polskich uczelni

0
699
Dziesiątego stycznia na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) pracę doktorską obronił 83-letni Ignacy Skrzypek, archeolog z wykształcenia i zamiłowania. To najstarszy doktorant w historii Wydziału. Zdjęcie: Twitter/UAM Poznań

Senior został doktorem w wieku 83 lat na czołowej polskiej uczelni.

Ignacy Skrzypek urodził się w 1940 roku, podczas okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podczas drugiej wojny światowej. Później został archeologiem, pracując jako kierownik Działu Archeologicznego Muzeum w Koszalinie, mieście w północno-zachodniej Polsce.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Na emeryturze powrócił do zajęć akademickich, zostając doktorantem na wydziale historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), który jest obecnie czwartą najlepszą uczelnią w Polsce.

Uczelnia poinformowała tydzień temu, że Skrzypek otrzymał stopień doktora po obronie pracy pt. „Dzieje muzealnictwa na Pomorzu Zachodnim do 1945 roku”.

„Jest postacią bardzo cenioną i szanowaną wśród badaczy dziejów Pomorza Zachodniego i tutejszych muzealników” – napisał UAM. Obrona pracy dyplomowej przebiegła sprawnie – donosi lokalny serwis informacyjny Ten Poznań.

Czytaj: Doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada podrabiany miód

Wiadomość wywołała falę pozytywnych komentarzy i gratulacji. Wśród wyrazających uznanie znalazła się rektor UAM, Bogumiła Kaniewska.

„Wielkie gratulacje” – napisała na Facebooku. „Bardzo się cieszę, że seniorzy również odnajdują swoje miejsce na naszej uczelni i rozwijają się naukowo.”

„Czcigodny wiek świeżo upieczonego lekarza dowodzi, że emerytura może być niezwykle produktywna i że zawsze jest czas na realizację planów i spełnianie marzeń” – napisał były pracodawca Skrzypka, Muzeum w Koszalinie.

W zeszłym miesiącu kolejny emeryt, 73-letni Tadeusz Sawicki, obronił tytuł doktora na Politechnice Wrocławskiej.

Polscy nowi doktoranci to jednak stosunkowo młodzi ludzie w porównaniu ze 104-letnim kolumbijskim inżynierem Lucio Chiquito, który w 2021 roku obronił doktorat na Uniwersytecie w Manchesterze.

Czytaj: To najbardziej wykształcona osoba w Polsce. Skończyła 28 kierunków studiów!

W 2015 roku Ingeborg Rapoport otrzymała doktorat w wieku 102 lat na Uniwersytecie w Hamburgu po tym, jak starała się naprawić niesprawiedliwość odmowy jej dyplomu medycznego w nazistowskich Niemczech ze względu na jej żydowskie pochodzenie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!