Czy wiedzieliście, że około 85% całego życia roślinnego znajduje się w oceanie?
Być może zaskoczy Cię informacja, że około 3/4 powierzchni Ziemi pokrywa biom morski, składający się z oceanów, raf koralowych i estuariów.
Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że 85% całego życia roślinnego znajduje się w oceanach. Ale nawet NASA była nieco zaskoczona w 2011 roku, gdy odkryła, że wody Oceanu Arktycznego, mimo że są pokryte lodem o grubości 92 cm, są bogatsze w mikroskopijne rośliny morskie niż jakikolwiek inny region oceaniczny na świecie.
Znalezisko jest prawdopodobnie wynikiem zmian klimatycznych, które powodują rozrzedzenie lodu Arktyki i umożliwienie jego wzrostu przez światło słoneczne.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Oddychanie
Kiedy ostatnio myślałeś o swoim oddechu? Odetchnij teraz i pomyśl o tym. Oddychasz, ponieważ potrzebujesz tlenu, gazu, który stanowi 21 procent ziemskiej atmosfery. Cały ten tlen musi skądś pochodzić. Być może już wiesz, że pochodzi od organizmów fotosyntetycznych, takich jak rośliny. Ale czy wiesz, że większość tlenu, którym oddychasz, pochodzi z organizmów oceanicznych?
Zgadza się — ponad połowa tlenu, którym oddychasz, pochodzi z morskich fotosyntezatorów, takich jak fitoplankton i wodorosty. Oba wykorzystują dwutlenek węgla, wodę i energię słoneczną do produkcji żywności dla siebie, uwalniając w tym procesie tlen. Innymi słowy, fotosyntetyzują. I robią to w oceanie.
Ale długa historia fotosyntezy oceanu nie miałaby dla nas większego znaczenia, gdyby nie fotosyntezatory, które w nim żyją dzisiaj. Spośród nich najbardziej imponująca jest cyjanobakteria o nazwie Prochlorococcus. Szacuje się, że jest bardziej obfita niż jakikolwiek inny fotosyntezator na naszej planecie i jest odpowiedzialny za produkcję 20 procent tlenu w atmosferze. Jeden na pięć oddechów, które bierzesz, zawdzięczasz Prochlorococcus. Być może równie zdumiewający jest fakt, że naukowcy odkryli ten super obfity fotosyntezator dopiero w 1988 roku — trzydzieści trzy lata temu!
Czytaj: Po prawie stuleciu Ziemia ma wreszcie 5 oficjalnych oceanów
Czy w oceanie jest życie roślinne?
Ocean roi się od roślin. Większość z nich to maleńkie glony zwane fitoplanktonem – a te mikroskopijne rośliny mają duże zadanie. Większe glony, takie jak wodorosty, również rosną w oceanie i zapewniają pożywienie i schronienie zwierzętom morskim.
Gdzie rosną rośliny w oceanie?
Przypomnij sobie, że światło słoneczne jest niezbędne do fotosyntezy. Prawie wszystkie rośliny oceaniczne rosną w strefie eufotycznej, na głębokości do 200 metrów. Ta głębokość jest określana jako „strefa światła słonecznego”, ponieważ przenika przez nią światło słoneczne.
Bez specjalnych adaptacji niewiele roślin jest w stanie przeprowadzić fotosyntezę głębiej niż 200 metrów. Bez fotosyntezy rośliny nie mogą rosnąć. Tak więc prawie wszystkie rośliny w oceanie rosną w strefie eufotycznej.
Oczywiście, aby udowodnić nam, że się mylimy, zawsze są wyjątki. Podczas gdy „prawdziwe” rośliny są ograniczone do górnej części oceanu, inne formy wegetacji i roślinopodobnego życia mogą przetrwać głębiej.
Jakie życie roślinne jest w oceanie?
Glony, bo tak nazywa się oceaniczne życie roślinne, obejmują zarówno maleńki jednokomórkowy fitoplankton, jak i gigantyczne pola wodorostów pod powierzchnią morza. Dla tysięcy organizmów morskich, zarówno dużych, jak i małych, życie roślinne w oceanie jest głównym źródłem pożywienia.
Kto żyje w oceanach?
W nich żyje duża część życia na Ziemi, mimo że nie odkryto jeszcze wszystkich form życia morskiego. Badanie życia morskiego to duża dziedzina nauki. Oceany są domem dla wielu różnych gatunków, w tym ryb, ptaków, gadów i innych organizmów. Naukowcy badają również, jak organizmy żyją w słonej wodzie.
Czytaj: Nowy mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół