9 błędów, których żałuje bezwzględna większość rodziców.

0
843

Z pewnością Ty też je popełniłaś/eś. Każda rodzina ma własne metody wychowywania dzieci, ale wszyscy rodzice mają jedną, wspólną cechę. Często popełniają te same błędy, które potem później żałują. Jakie? Zobaczmy!

Wszyscy rodzice czegoś żałują. A to tego, że spędzali za mało czasu z dzieckiem, za mało je kochali albo wręcz przeciwnie – rozpieszczali za bardzo.

Oto 9 błędów w wychowywaniu dzieci, których rodzice mogli uniknąć, ale niestety czasu już nie można cofnąć.

1.Nie lubili komunikować się ze swoim dzieckiem.

Małe dzieci dorastają tak szybko, że w mgnieniu oka stają się niezależne i w jednej chwili, z czasem stają się obce, zaczynają lepiej komunikować się z rówieśnikami, rodzice znikają na drugi plan.

Poświęć dziecku chwilę. Nie odkładaj z nim żadnej rozmowy na później. Twoje dziecko nie będzie tak słodziutkie, malutkie i zabawne jak wtedy, gdy ma dwa lub trzy lata. Nie musisz w tym czasie mieć idealnie czystego domu, ani dążyć do sukcesu zawodowego.

W przeciwnym razie w pewnym momencie zauważysz, że Twoje dziecko jest już dorosłe i żyje własnym życiem. Nie da się cofnąć czasu, więc ciesz się czasem spędzonym z dzieckiem.

2. Rzadko przytulali swoje dzieci.

zdjęcie: thenewageparents.com

Naukowcy już w wielu badaniach udowodnili korzystny wpływ tulenia na zdrowie człowieka, zarówno psychiczny jak i fizyczny. Przytulanie dziecka jest bardzo miłe.

Niektórzy rodzice nie robią tego z różnych powodów – nie są przyzwyczajeni do takich pieszczot, sami rzadko byli tuleni w dzieciństwie, więc wydaje im się, że taka czułość sprawi, że dziecko będzie słabe. A tego nie chcą dla swojego dziecka. Niestety tak to nie działa. Każde dziecko potrzebuje tulenia.

Z czasem Twoje dziecko dorośnie i nie pozwoli Ci się przytulić. Kiedy masz możliwość, ciesz się towarzystwem swojego dziecka i tul je bardzo często.

3. Zrobili mało zdjęć i filmów dziecku.

Nie będzie końca świata, jeśli nie zrobisz dużo zdjęć dziecku. Nie wpłynie to na jego rozwój psychiczny ani fizyczny.

Jest jednak bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będziesz chciała pamiętać najciekawsze momenty z życia dziecka i dzielić się nimi z już dorosłymi dziećmi.

Wielu rodziców bardzo żałuje, że nie korzystali z aparatu w odpowiednim czasie. Prawdopodobnie chcesz (i więcej niż raz) zobaczyć pierwsze kroki dziecka, jego uroczy uśmiech, pierwszy występ w przedszkolu. Takie małe rzeczy są bardzo ważne i zdarzają się tylko raz.

4. Niewiele angażowali się w kreatywne gry i zabawy z dzieckiem.

Young mother and father with newborn

Kreatywne gry niekoniecznie sprawią, że Twoje dziecko okaże się genialnym artystą lub muzykiem. Jednak zawsze jest szansa! Dlaczego go nie uczyć?

Podczas kreatywnych gier możesz zauważyć, jakie dziecko ma skłonności i jaki jest jego talent. Następnie ważne jest dalsze rozwijanie potencjału, który odkryłaś.

Po drugie, każdy rodzaj aktywności w grach kreatywnych pomaga rozwijać inteligencję, wyobraźnię i słownictwo.

Wreszcie, w trakcie gry jesteś z dzieckiem blisko, Wasza relacja zostanie wzmocniona, a to dokonała okazja do tego, aby robić coś razem. Rodzice często żałują, że przegapili tę chwilę. Jednak już nie można wrócić do tych chwil.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 przykazań ojca. Od tego zależy szczęście Waszych dzieci.

5. Byli zbyt surowi.

Czasami zabraniamy coś dziecku dla jego dobra. Jest to całkowicie normalne. Jednak zbyt częste zakazy zabijają ciekawość dziecka.

Uważa się, że surowe wychowywanie jest gwarancją, że dziecko wyrośnie na niezależne, samowystarczalne i odniesie sukces. Jednak tak to nie działa.

Możesz uzyskać całkiem odwrotny efekt. Dziecko będzie miało poważne kompleksy, problemy w kontaktach międzyludzkich i obawy. Karanie i bycie surowym może być bardzo szkodliwe, może doprowadzić do tego, że dziecko porzuci szkołę i się wyprowadzi z domu najszybciej jak to możliwe.

Należy karać, ale również nagradzać dziecko. Dwie zbite filiżanki nie sprawiły, że skończył się świat. To tylko filiżanki.

6. Nie brali pod uwagę opinii dziecka.

Jak Twoje dziecko było małe, ile razy powtarzałaś mu: „Jesteś za mały, żeby to zrozumieć. Tak będzie dla Ciebie lepiej”, lub „Dorośli wiedzą lepiej”. Takie zwroty są bardzo nieprzyjemne w stosunku do dziecka. Nawet dla małego dziecka.

Dzieci, których opinie nie są brane pod uwagę, stają się nieprzewidywalne i słabe. Są przyzwyczajeni do przenoszenia odpowiedzialności na innych. Dorośli podejmowali za nich decyzje przez całe życie, przez co sami przestali myśleć i przewidywać niektóre sytuacje.

Daj swojemu dziecku wybór, niech wyraża swoją opinię jak najczęściej. Omawiaj z nim jego życzenia, nie odrzucaj ich, tłumacz mu, gdzie się pomylił, rób to delikatnie i taktownie.

7. Rodzic nie uczynił swojego dziecka szczęśliwym.

Mother and daughter playing together

Nikt nie może zabrać naszych wspomnień z dzieciństwa. Co więcej, zdrowa, rodzinna atmosfera, przyjazne otoczenie, dobre warunki mieszkaniowe i inne czynniki dadzą wielki impuls do rozwoju dziecka.

Szczęśliwe dzieci łatwiej odnajdą się w życiu dorosłym i szybciej nawiązują nowe znajomości. Daj więc swojemu dziecku szczęśliwego dzieciństwo, ciesz się nim w pełni.

Upewnij się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo szczęśliwych chwil w życiu.

8. Często podążali za radą kogoś innego.

Są ludzie, którzy lubią udzielać porad, nawet jeśli nie są o to proszeni. Młode, niedoświadczone mamusie często ich słuchają. Tacy „eksperci” wiedzą, jak właściwie ubierać, karmić i wychowywać dzieci. Wiedzą dosłownie wszystko.

W rzeczywistości nikt poza rodzicami nie wie, co jest dobre dla ich dziecka, a co złe. Oczywiście możesz słuchać rad innych ludzi, ale to nie znaczy, że powinnaś bezwarunkowo ich przestrzegać.

I jeszcze jedno – nie pozwól obcym karać dziecka za „złe” zachowanie. Zawsze i we wszystkim bierz stronę dziecka, musi czuć Twoje wsparcie.

Pamiętaj: dziecko zawsze musi być pewne, że może na Ciebie liczyć!

9. Przegapili wiele ważnych momentów w życiu dziecka.

Niektóre rzeczy, które dla nas dorosłych wydają się błahe, dla dziecka są bardzo poważną sprawą. Ważne jest, aby wspierać dziecko w momencie, gdy się boi lub robi coś po raz pierwszy.

Nawet jeśli masz bardzo poważny powód, by przegapić urodziny swojego dziecka, staraj się tego nie robić. W przyszłości będziesz tego żałować. Zrozumiesz, jak wiele ważnych wydarzeń w życiu dziecka przez to przeoczyłaś/eś.

Poświęć trochę czasu na zabawę z dzieckiem, udajcie się do teatru lub odwiedźcie babcię. Wszystko to jest bardzo ważne. Takie chwile nie mogą zostać zwrócone i ponownie doświadczone.

A Ty jakich błędów rodzicielskich żałujesz?

Źródło i zdjęcia: lifter.world

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl