9 głównych przyczyn śmierci – zobacz, dlaczego potrzebujesz zmienić swój niezdrowy tryb życia

0
512
Choroba niedokrwienna serca ze wszystkimi jej podtypami jest najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce w większości państw zachodnich.

Życie jest bardzo cenne, a zdrowie jest najważniejsze. Chociaż różne źródła spekulują, że przeciętny człowiek może przedłużyć swoje życie poprzez wiele czynności, w tym poprzez picie dużej ilości wody, regularne ćwiczenia, a nawet przejście na weganizm, liczba ofiar wciąż rośnie. Celem tego artykułu jest uświadomienie czytelnikom 10 rzeczy, które są odpowiedzialne za dużą część śmierci na świecie.

1. CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA (CHOROBA WIEŃCOWA)

Według WHO choroba niedokrwienna serca to zmniejszenie przepływu krwi i tlenu do serca oraz inne problemy z sercem spowodowane zwężeniem tętnic i to jest jedna z głównych przyczyn śmierci. Często się mówi także choroba wieńcowa i choroba wieńcowa serca.

Najlepszymi sposobami, aby zapobiec tej chorobie są: ćwiczenia, utrzymanie zdrowej wagi, rzucenie palenia i jedzenie zdrowej żywności.

2. SAMOBÓJSTWO

Samobójstwo lub umyślne samookaleczenie to jedna z głównych przyczyn śmierci i powoduje liczne zgony każdego roku. Mówi się, że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku od 15 do 34 lat.

Według Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) mężczyźni cztery razy częściej niż kobiety popełniają samobójstwo.

Jednym ze sposobów zapobiegania samobójstwom jest poznanie znaków ostrzegawczych, które wysyłają osoby chcące się zabić: mówią o chęci samookaleczenia, depresji i doświadczaniu traumatycznych doświadczeń.

Czytaj: Zdjęcia, które dowodzą, że ludzie cierpiący na depresję nie okazują tego, jak bardzo cierpią i jak im źle.

3. UDAR

Udar występuje, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje przerwany lub zmniejszony. To pozbawia mózg tlenu i składników odżywczych, co może powodować śmierć komórek mózgowych. Statystycznie co 4 minuty umiera jedna osoba na udar.

Objawy obejmują: paraliż, trudności w mówieniu i zrozumieniu oraz problemy z chodzeniem. Udar jest poważną sprawą, ale można temu zapobiec, wykonując różne czynności, w tym leczenie cukrzycy, umiarkowane picie i utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

4. CHOROBY DOLNYCH DRÓG ODDECHOWYCH

Przewlekła choroba dolnych dróg oddechowych (CLRD) jest poważną chorobą dotykającą miliony i przewiduje się, że w 2020 r. choroba ta wskoczy na trzecie miejsce, jako najczęstsza przyczyna śmierci.

CLRD obejmuje trzy główne choroby: przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc i astmę. Wszystkie charakteryzują się dusznością spowodowaną niedrożnością dróg oddechowych. CLRD można zapobiec, unikając dymu papierosowego czynnie i biernie.

5. CHOROBA ALZHEIMERA I DEMENCJA

Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą, w której objawy stopniowo pogarszają się przez wiele lat. Demencja jest ogólnym terminem określającym utratę pamięci i inne zdolności poznawcze na tyle poważne, że mogą zakłócać codzienne życie.

We wczesnych stadiach utrata pamięci jest łagodna, ale w późnym stadium choroby Alzheimera ludzie tracą zdolność prowadzenia rozmowy i reagowania na otoczenie. Choroba Alzheimera jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Osoby z chorobą Alzheimera żyją średnio osiem lat po tym, jak ich objawy stają się zauważalne dla innych, ale przeżycie może wynosić od czterech do 20 lat, w zależności od wieku i innych warunków zdrowotnych.

Obecnie nie ma na to lekarstwa, ale można temu zapobiec, spożywając dużo tłuszczów omega-3, które można uzyskać ze źródeł, takich jak tuńczyk i makrela.

6. CUKRZYCA

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która wpływa na zdolność organizmu do wykorzystywania energii zawartej w pożywieniu, prowadząc do wysokiego poziomu cukru we krwi przez dłuższy czas. Objawy cukrzycy to: częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie i zwiększony głód. Cukrzycy można zapobiec poprzez utratę wagi i regularne ćwiczenia.

7. BIEGUNKA

Biegunka jest definiowana jako przejście trzech lub więcej luźnych lub płynnych stolców dziennie (lub częstsze przejście niż jest to normalne dla danej osoby). Przekazywanie „luźnych” stolców przez dzieci karmione piersią nie jest jednak biegunką. Ta dolegliwość jest zwykle objawem infekcji w przewodzie pokarmowym, która może być spowodowana przez różne organizmy bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.

Rozprzestrzenianie się biegunki i zakażenie się następuje poprzez skażoną żywność, skażoną wodę pitną lub między ludźmi w wyniku złej higieny. Biegunce można zapobiec poprzez poprawę higieny osobistej i picie czystej wody.

Biegunka jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Można temu zapobiec i leczyć. Każdego roku biegunka zabija około 525 000 dzieci poniżej piątego roku życia.

8. GRUŹLICA

Gruźlica (TB) jest chorobą zakaźną, która ogólnie atakuje płuca, ale może również wpływać na inne części ciała. Gruźlica rozprzestrzenia się w powietrzu, gdy ludzie mają aktywną gruźlicę w płucach, kaszlu, plują, mówią lub kichają, a można jej zapobiec poprzez noszenie masek w pobliżu osób z chorobą i szczepienie się przeciwko tej chorobie.

9. PRZEWLEKŁA CHOROBA NEREK

Zaburzenia nerek obejmują zapalenie nerek, zespół nerczycowy i nerczycę. Zapalenie nerek może być spowodowane infekcją lub reakcją alergiczną na lek. Zespół nerczycowy charakteryzuje się nagromadzeniem białka w moczu poprzez infekcję, odpowiedź na leki, raka, zaburzenia immunologiczne, cukrzycę lub toczeń.

Nefroza jest uszkodzeniem nerek, która może być spowodowana lekami przeciwbólowymi lub chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, toczeń lub wysokie ciśnienie krwi.

Przed zaburzeniem nerek można się bronić, kontrolując ciśnienie krwi, obserwując, co się je, i zachowując ostrożność podczas przyjmowania leków.

Czytaj: 16-LATEK SPOWODOWAŁ WYPADEK I ZABIŁ MŁODĄ DZIEWCZYNĘ. POLICJANCI ZNALEŹLI W JEJ RĘCE WIADOMOŚĆ, KTÓRA ŁAMIE SERCE.