9 na 10 aut sprzedanych w Norwegii to auta elektryczne lub hybrydowe

0
411
Norwegia odnotowuje rekordowy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych, które znacznie przewyższają pojazdy napędzane benzyną i dieslem. Tutaj po ulicy w centrum Oslo jeździ elektryczne BMW. Zdjęcie: Sigrid Harms/picture alliance via Getty Images

Norwegia właśnie pobiła rekord, jeśli chodzi o wycofywanie samochodów opartych na paliwach kopalnych.

Według Norweskiej Rady Informacyjnej ds. Ruchu Drogowego (OFV) ponad 9 na 10 nowych samochodów sprzedanych we wrześniu to samochody elektryczne lub hybrydowe.

Spośród wszystkich nowych samochodów osobowych sprzedanych do tej pory w 2021 roku mniej niż 5% jest napędzanych gazem.

Około 8 na 10 nowych samochodów osobowych było w pełni elektrycznych, na czele z Teslą Model Y. Sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych wzrosła o około 46% w porównaniu z poprzednim wrześniem, podała rada.

Dwa najlepiej sprzedane modele zostały wyprodukowane przez Teslę, Model Y i Model 3. Na trzecim miejscu znalazła się Skoda Enyaq, a następnie Toyota RAV 4 — jedyna hybryda w pierwszej dziesiątce.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Norwegia planuje, że nowe samochody będą wolne od emisji do 2025 roku

Wyniki sprzedaży przybliżają Norwegię do osiągnięcia krajowego celu, jakim jest przejście na całkowicie bezemisyjną flotę nowych samochodów do 2025 roku – jest to inicjatywa, którą rząd wspiera lukratywnymi zachętami podatkowymi.

W rzeczywistości Norweska Federacja Samochodowa (NAF) niedawno poinformowała, że jeśli tendencje w przeszłości utrzymają się w tym samym tempie, w Norwegii będzie można zobaczyć ostatni samochód z wewnętrznym spalaniem w kwietniu przyszłego roku.

Jednak grupa ostrzega również, że liczba ta prawdopodobnie nie spadnie wkrótce do zera, zwracając uwagę na niedostatek ofert elektrycznych w segmentach pojazdów, takich jak pickupy i pojazdy z napędem na cztery koła.

Kilka czynników sprawia, że rekordowa liczba norweskich kierowców wybiera energię elektryczną zamiast gazu lub oleju napędowego, w tym nowa technologia, która złagodziła obawy klientów dotyczące zasięgu pojazdów elektrycznych. Ale pieniądze są głównym problemem.

Czytaj: Pierwsza podwodna restauracja w Norwegii

Energia elektryczna jest nagradzana, a gaz jest karany

Norwegia od dawna zachęca ludzi do przejścia na pojazdy elektryczne — i robi to, używając marchewki tak dużej, że w zasadzie jest to również kij. Na przykład samochody elektryczne są zwolnione z 25% podatku VAT. Są one również zwolnione z podatków od zanieczyszczeń środowiska, które muszą płacić nabywcy pojazdów napędzanych gazem i olejem napędowym.

„Podatek od zakupu wszystkich nowych samochodów jest obliczany na podstawie masy, emisji CO2 i NOx” – mówi Norweskie Stowarzyszenie Samochodów Elektrycznych. „Podatek jest progresywny, co sprawia, że duże samochody o wysokim poziomie emisji są bardzo drogie”.

A firmy mogą uzyskać ulgę podatkową na każdy pojazd elektryczny we flocie.

Zmiana może nastąpić w przypadku kluczowej transakcji podatkowej

Ogólnie rzecz biorąc, Norwegia odnotowuje w tym roku szybką sprzedaż samochodów osobowych – ponad 35% wyższą niż w 2020 roku, według OFV.

Jeden z powodów, dla których Norwegowie częściej kupują pojazdy elektryczne dotyczy obaw o możliwe zmiany w polityce rządowej, zwłaszcza zwolnienie z podatku VAT.

„Fakt, że podatek VAT może zostać wprowadzony na zakup samochodów elektrycznych powyżej pewnego poziomu, może również prowadzić do wzrostu sprzedaży” – powiedział Øyvind Solberg Thorsen, dyrektor OFV.

Wraz z boomem sprzedaży samochodów elektrycznych przyszłość zwolnienia z podatku VAT była tematem debaty politycznej w tym roku, ponieważ ustawodawcy zastanawiają się, jak zwiększyć dochody, jednocześnie wspierając odejście od paliw kopalnych.

Czytaj: Norwegia pierwszym krajem, który zakazuje stosowania biopaliw z oleju palmowego, które są związane z wylesianiem