9 powodów, dla których warto dodać kurkumę do codziennej diety!

0
279
Kurkuma to przyprawa, stosowana nie tylko w kuchni, ale również w medycynie i kosmetologii. Zdjęcie: Pixabay

Ta przyprawa może zapobiegać rakowi, chorobie Alzheimera i chorobom serca.

Kurkuma to przyprawa stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, od zapalenia stawów po bóle żołądka i przeziębienia.

Kurkuma jest używana w Indiach od tysięcy lat jako zioło lecznicze i przyprawa. Wiele korzyści zdrowotnych kurkumy pochodzi z jej głównego składnika aktywnego, kurkuminy.

Rzućmy okiem na powody, dla których kurkuma jest tak korzystna.

Zawiera związki bioaktywne

Kurkuma zawiera związki zwane kurkuminoidami, z których najważniejszym jest kurkumina, główny składnik aktywny kurkumy. Ma silne właściwości przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Aby doświadczyć pełni mocy tego zioła, najlepiej zastosować ekstrakt z kurkuminy. Aby zmaksymalizować korzyści kurkumy, połącz ją z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę, naturalną substancję, która zwiększa wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%.

Posiada właściwości przeciwzapalne

Okazuje się, że kurkumina ma silne właściwości przeciwzapalne, które są skuteczniejsze niż niektóre leki przeciwzapalne. Udowodniono również, że stosowanie kurkumy nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Zmienia zdolność antyoksydacyjną organizmu

Kurkumina ma silne właściwości przeciwutleniające. Neutralizuje wolne rodniki, a następnie stymuluje własne enzymy antyoksydacyjne organizmu. Zasadniczo kurkumina ma podwójne działanie przeciwko wolnym rodnikom.

Czytaj: Zwykła herbata z kurkumą leczy wiele dolegliwości i jest dobra na wszystko!

Poprawia pracę mózgu

Kurkumina zwiększa poziom hormonu czynnika neurotroficznego w mózgu, który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne procesy zwyrodnieniowe w mózgu. Badania na myszach wykazały, że kurkumina może zapobiegać lub spowalniać skutki choroby Alzheimera.

Czytaj: Najstarsza na świecie pianistka z Krakowa

Zapobiega chorobom serca

Kilka badań pokazuje, że kurkumina prowadzi do poprawy funkcji śródbłonka. Słaba funkcja śródbłonka oznacza, że ​​organizm nie reguluje ciśnienia krwi i krzepnięcia krwi. Zdolność kurkuminy do zmniejszania stanu zapalnego i utleniania odgrywa również ważną rolę w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zapobiega rakowi

Kilka badań na probówkach i na zwierzętach pokazuje, że kurkumina może pomóc w zapobieganiu, a nawet leczeniu raka.

Zapobiega, a nawet leczy chorobę Alzheimera

Kurkumina może prowadzić do różnych usprawnień w patologicznym procesie choroby Alzheimera.

Łagodzi objawy zapalenia stawów

Zapalenie stawów jest powszechną chorobą charakteryzującą się zapaleniem stawów. Wiele badań pokazuje, że spożywanie kurkumy może pomóc w leczeniu objawów zapalenia stawów, a od tysięcy lat kurkuma jest stosowana w leczeniu bólu stawów.

Pomaga w depresji

Badania na myszach wykazały, że kurkuma ma silne działanie przeciwdepresyjne, a nowsze badanie na 60 pacjentach z depresją wykazało, że kurkumina może być skutecznym sposobem leczenia depresji.