9 powodów, dlaczego seniorzy powinni posiadać zwierzęta

0
508
Seniorzy, pod których opieką znajdują się psy lub koty odznaczają się niskim poziomem stresu. Zdjęcie: Twitter

Po tym, jak dzieci opuściły gniazdo i w latach po przejściu na emeryturę, korzyści płynące z posiadania zwierząt domowych przez seniorów stają się znacznie bardziej widoczne. Liczne badania wskazują na różne psychiczne, emocjonalne i ogólne korzyści zdrowotne wynikające z posiadania zwierzaka.

Adopcja zwierzaka nie jest najlepszą rzeczą dla każdego. Pamiętaj, zwierzak potrzebuje dużo miłości i troski. Oznacza to, że powinieneś być w stanie poświęcić znaczną ilość czasu na opiekę nad nimi. Jednak jako senior zdecydowanie masz więcej czasu i lepiej zajmiesz się zwierzakiem. Co więcej, możesz wiele zyskać, mając zwierzaka w starszym wieku.

Oto wspaniałe korzyści płynące z posiadania zwierząt domowych przez seniorów:

1. Zwierzęta są świetnymi towarzyszami

Jedną z największych trosk starszych jest samotność. Możesz nie widywać swoich dzieci lub wnuków tak często, jak byś chciał. Możesz także długi czas nie spotykać się ze znajomymi.

Można to naprawić, adoptując zwierzaka, ponieważ możesz nawiązać z nim silną więź. Zwierzęta dają ci bezwarunkową miłość i nigdy nie odejdą od Ciebie. Nigdy nie proszą o nic poza uczuciem.

2. Pomagają w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich

Posiadanie zwierzaka, takiego jak pies, oznacza, że będziesz musiał często wychodzić na zewnątrz. W tym procesie spotkasz kilku miłośników psów, którzy robią to samo. Będziesz mógł wchodzić w interakcje z tymi ludźmi i rozmawiać o różnych rzeczach, od swoich zwierząt domowych po inne tematy życiowe.

Zwierzęta, zwłaszcza psy, pomagają seniorom łączyć się z innymi ludźmi. Badanie opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology wykazało, że zwierzęta domowe mogą być ważnym źródłem wsparcia społecznego dla ludzi, uzupełniającym ludzkie wsparcie społeczne.

Czytaj: Orszak Trzech Króli 2022 we Wrocławiu się odbędzie

3. Zwierzęta dają ci nowe rutyny

Łatwo jest poczuć, że nie masz powodu wstawać z łóżka, kiedy nie musisz już chodzić do pracy lub opiekować się małymi dziećmi. Jednak posiadanie zwierzaka oznacza, że musisz wymyślić nową rutynę, która będzie Cię motywować do działania każdego dnia. Rutyna będzie wymagała od Ciebie poczucia dyscypliny, która jest bardzo korzystna w każdym wieku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

4. Zwierzęta zapewniają ochronę

Seniorzy często padają ofiarą przestępstw, ponieważ są łatwym celem. Dzieje się tak, ponieważ są mniej silni niż młodsi ludzie i nie są tak szybcy. Jednak zdobycie zwierzaka, takiego jak pies, zapewnia bezpieczeństwo. Zwierzęta zaatakują wszystkich intruzów w Twoim domu i nawet jeśli są małe, szybko podniosą alarm, szczekając na każdego, kto zagraża Twojemu bezpieczeństwu.

5. Mogą służyć osobom niepełnosprawnym

Jeśli jesteś niepełnosprawnym seniorem, zawsze możesz adoptować psa. Są takie psy, które są specjalnie przeszkolone, aby pomagać Ci w codziennych zadaniach. Te zadania mogą być proste, takie jak otwieranie drzwi, lub bardziej skomplikowane, takie jak pomoc w ubieraniu się każdego ranka, przechodzenie przez ulicę, kupowanie leków w aptece, a nawet alarmowanie pod numer 911 w nagłych wypadkach. Psy mogą łatwo uratować ci życie.

6. Pomogą Ci mieć więcej zabawy

Zwierzęta mogą być naprawdę głupie i zabawne. Ich działania mogą być dla Ciebie źródłem rozrywki. Niektórzy są szkoleni w umiejętnościach takich jak taniec i inne sztuczki. Dzięki nim nie musisz się już martwić nudą w domu.

Więc idź dziś do schroniska dla zwierząt i zaadoptuj zwierzaka, który wydaje się najbardziej interesujące lub najlepiej pasuje do Twojego codziennego życia. Zyskasz na tym więcej niż ci się wydaje.

Twitter

7. Zwierzęta dają ci poczucie celu

Zwierzęta muszą być stale pod opieką. Muszą być codziennie karmione i wypuszczane, a także regularnie wyprowadzane na spacery. Kuwety należy czyścić regularnie. Bycie odpowiedzialnym za samopoczucie zwierzaka może poprawić morale i ogólny nastrój danej osoby. W przypadku seniorów, którzy stracili współmałżonka, posiadanie czworonożnego towarzysza nie tylko pomaga pokonać samotność, ale także pomaga zachować większą aktywność.

8. Zwierzęta pomogą ci utrzymać zdrowie

Czy wiesz, że zwierzęta podtrzymują aktywność starzejących się dorosłych? Seniorzy w wieku 65 lat i starsi powinni co tydzień wykonywać co najmniej 2,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń aerobowych. A 65% właścicieli zwierząt domowych stwierdziło, że ich zwierzę pomogło im być bardziej aktywnymi fizycznie.

Seniorzy z psami zwykle angażują się w większą aktywność fizyczną niż ich starsi koledzy, którzy nie mają psów. Badania pokazują, że seniorzy ze zwierzętami mają mniej wizyt lekarskich. Według badań opublikowanych w Journal of Behavioural Medicine interakcje – w tym rozmowa z psem i głaskanie go – powodują obniżenie ciśnienia krwi u osoby, nawet bardziej niż rozmowa między ludźmi.

Według American Heart Association seniorzy posiadający zwierzęta domowe również doświadczają niższego poziomu cholesterolu, zmniejszonego ryzyka chorób serca i mniejszej częstości występowania otyłości.

Czytaj: Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji

Pixabay

9. Zwierzęta pobudzają umysł w pozytywny sposób

Opieka nad zwierzakiem może zachęcić do zdrowego umysłu i pamięci. Szczególnie nowe zwierzęta potrzebują dużo uwagi, zwłaszcza podczas treningu. Jednak wszystkie zwierzęta potrzebują opieki i uwagi, w tym organizowania karmienia, ćwiczeń i wypuszczania ich. Co więcej, czytanie o zwierzęciu lub typie rasy, które posiada, może być dla seniora stymulujące psychicznie.

Dawn Marcus, neurolog i profesor z University of Pittsburgh, zauważyła, że seniorzy, którzy wyprowadzają psy, zwykle lepiej skupiają się na teraźniejszości w porównaniu z właścicielami, którzy nie posiadają psa i którzy skupiają się na swoich problemach zdrowotnych i przeszłości.