9 rzeczy, których mądrzy ludzie nigdy nie robią. Ty też tego nie rób!

0
561
Zdjęcie: otoz.com.ua

Fascynują nas ludzie, którym w każdej sytuacji udaje się zachować spokój, równowagę psychiczną i samokontrolę.

Nazywamy to mądrością i mamy nadzieję, że pewnego dnia też tacy będziemy. Okazuje się, że wiele zależy od umiejętności unikania pewnych wzorców zachowań, które uniemożliwiają nam bycie szczęśliwym i robienie postępów.

1. Mądrzy ludzie nie pozwalają sobie zepsuć nastroju

Jeśli Twoja samoocena i nastrój zależą od tego, jak wyglądasz na tle innych, oznacza to, że Twoje szczęście nie zależy od Ciebie. Kiedy inteligentni ludzie cieszą się ze swojego sukcesu, nie pozwalają, by myśli i zasługi innych przesłaniały tę radość.

Nie ma znaczenia, co myślą lub robią inni. Nie powinno to wpływać na Twoją opinię o sobie. Jakiekolwiek myśli o Tobie w tej chwili są wokół Ciebie, są zawsze subiektywne i nie odzwierciadlają rzeczywistego stanu rzeczy.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

2. Mądrzy ludzie nie zapominają

Osoby mądre łatwo wybaczają zniewagi, ale to nie znaczy, że o nich zapominają. Przebaczenie oznacza, że odpuszczasz nieprzyjemną sytuację i idziesz dalej. Nie oznacza to jednak, że osoba, która uprzykrzyła Ci życie otrzymuje drugą szansę.

Mądrzy ludzie nie czują potrzeby ugrzęźnięcia w konsekwencjach błędów innych ludzi, dlatego najpierw wybaczają, a następnie podejmują intensywne działania, aby uchronić się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.

3. Mądrzy ludzie nie uderzają nożem w stół

Mądrzy ludzie wiedzą, jak ważne jest dbanie o siebie, bo jutro będzie nowy dzień i nowa bitwa. W sytuacji konfliktowej często tracimy kontrolę nad naszymi emocjami i rzucamy się w wir walki, w której świadomie jesteśmy skazani na porażkę. Każdy, kto wie, jak rozumieć i zarządzać swoimi emocjami, jest w stanie ocenić, kiedy samodzielnie nalegać i w jakie bitwy się zaangażować.

4. Mądrzy ludzie nie dążą do ideału

Dojrzali emocjonalnie ludzie nie dążą do nieosiągalnego ideału, ponieważ wiedzą, że ono nie istnieje. Dążąc do absolutnej doskonałości, zawsze będziesz rozczarowany. W rezultacie będziesz dręczyć się tym, czego nie udało ci się osiągnąć, i zastanowisz się, co zrobiłeś źle. Mądrzy ludzie cieszą się z tego, co osiągnęli.

5. Mądrzy ludzie nie żyją w przeszłości

Z reguły porażka jest wynikiem ryzyka i prób osiągnięcia czegoś trudnego. Mądrzy ludzie wiedzą, że sukces zależy w dużej mierze od umiejętności przegrywania i ruszania dalej. Jest to jednak prawie niemożliwe, jeśli nadal będziesz trzymać się starych błędów i mieć do siebie pretensje. Kiedy żyjesz w przeszłości, staje się ona Twoją teraźniejszością i pozbawia Cię przyszłości.

Czytaj: Psychologia życia: jak cieszyć się życiem? 10 sposobów, by przestać gonić za szczęściem

6. Mądrzy ludzie nie koncentrują się na problemach

Twój stan emocjonalny zależy bezpośrednio od tego, o czym myślisz. Kiedy skupiasz się całkowicie na bieżących sprawach, wpadasz w negatywne emocje i stres. Osoby inteligentne i posiadające umiejętności emocjonalne wiedzą, że to nie same problemy wymagają przemyślenia, ale sposoby ich rozwiązywania.

7. Osoby mądre nie komunikują się z jękiem

Miłośnicy marudzenia i narzekania bez końca rozkoszują się swoimi problemami. Aby poczuć się lepiej, potrzebują współczujących słuchaczy, którzy będą im współczuć. Lepiej unikać takich ludzi, w przeciwnym razie utopią Cię w swojej negatywności.

8. Osoby mądre nie mają w sobie zła

Negatywne emocje, które odczuwamy, gdy jesteśmy źli, są reakcją na stres. Kiedy grozi nam bezpośrednie zagrożenie, takie zachowanie jest niezbędne do przetrwania. Akie kiedy wszystko się kończy, ukryta uraza tylko nam szkodzi. Z biegiem czasu może to nawet wpłynąć na Twoje zdrowie. Zatrzymać zło oznacza być w stanie ciągłego stresu, a mądrzy ludzie robią wszystko, aby go uniknąć.

9. Mądrzy ludzie nie zgadzają się z tym, czego tak naprawdę nie chcą

Wielu z nas ma trudności z odmową. Tymczasem jest to bardzo potężne narzędzie, z którego musisz bezpiecznie korzystać. Odmawiając podjęcia nowych obowiązków, dajesz sobie możliwość wypełnienia dotychczasowych.

Oczywiście ta lista nie jest pełna. Ale jeśli nauczysz się unikać przynajmniej tych destrukcyjnych wzorców zachowań, zrobisz sobie ogromną przysługę.

Czytaj: Fontanna z krakowskiego Rynku dostała drugie życie