Dzięki tym sygnałom ciało chce ci powiedzieć, jakich witamin ci brakuje.
Kiedy w Twoim ciele brakuje pewnych witamin, zawsze o tym wiesz. Ważne jest tylko uważne przyjrzenie się tym sygnałom i umiejętność w ogóle zauważenia tych sygnałów. Dowiedz się, jak objawiają się braki witamin, aby jak najszybciej zacząć przyjmować to, czego najbardziej potrzebujesz.
1. Łupież na włosach sugeruje, że musisz dodać do diety kwasy tłuszczowe. Duża ich ilość znajduje się w rybach morskich, a także orzechach, olejach roślinnych, oliwie, siemieniu lnianym, migdałach, pestkach dyni i słonecznika.

2. Słabe i cienkie włosy są przez brak kwasu foliowego. Z tego powodu mogą nawet zacząć nadmiernie wypadać. Aby uzupełnić ten niedobór, możesz dodać do swojej diety szpinak, jarmuż, brokuły, kapustę, kalafior, groch, soczewicę, buraki i zwykły ryż.

3. Siwe włosy, jeśli nie masz nawet 40 lat, mogą wskazywać na brak miedzi. Możesz dostarczyć miedź, jedząc owoce morza: krewetki, ostrygi, ośmiornice lub kalmary.
4. „Szwy” w kącikach ust lub owrzodzenia jamy ustnej informują o niedoborze witaminy B12. Zdarza się to często tym, którzy nie jedzą mięsa i jajek, czyli produkty, w których ta witamina jest zawarta. W małych ilościach B12 występuje również w zbożach, ale weganie będą musieli uzupełnić niedobór przyjmując złożone witaminy z farmacji.
Czytaj: 10 produktów bogatych w witaminę B12
5. Szorstka „gęsia” skóra na ramionach sygnalizuje brak cynku lub witaminy A. Ogólnie jeśli brakuje ci tych witamin, skóra staje się problematyczna, często powodując różne podrażnienia.
Nasiona dyni pomogą ci uzupełnić niedobór cynku. W soku z marchwi jest witamina A, którą zaleca się pić z dodatkiem śmietany dla lepszego wchłaniania, a wszystkie warzywa i owoce pomarańczowe są wskazane. Miłośnicy egzotycznych owoców mogą jeść więcej słodkich ziemniaków – batatów.
6. Nadmierne zmęczenie i ciągły brak siły wskazują, że nie masz wystarczającej ilości odpoczynku lub cierpisz na niedobór witaminy D. Wiedz, że produkty dla małych dzieci są wzbogacone tą witaminą, aby rosły i rozwijały się lepiej. Dodaj więc do swojego codziennego menu popołudniową przekąskę „dla dzieci” w postaci zsiadłego mleka lub tłuczonych ziemniaków. Ponadto dużo witaminy D zawiera sardynka w dowolnej formie.

7. Tendencja do łagodnych siniaków wskazuje na nadmierną kruchość naczyń krwionośnych. Witamina C pomoże je wzmocnić i można ją łatwo uzyskać z wywaru z owoców dzikiej róży, świeżych truskawek lub brokułów i zielonej cebuli. I oczywiście owoce cytrusowe. Także papryka ma dużo witaminy C.
8. Jeśli często masz skurcze, zastanów się, czy Twoje ciało ma wystarczającą ilość wapnia i magnezu. Zjedz więcej bananów, dodaj awokado do sałatki, jedź pestki dyni. A wapń znajdziesz ze wszystkich produktach mlecznych.
9. Stałe zaparcia występują u osób spożywających mało błonnika. Nasz organizm praktycznie nie trawi błonnika, ale pełni on rolę „szczotki”, która dobrze oczyszcza jelita. Dużo błonnika roślinnego znajdziemy w warzywach i owocach: zwykłe jabłka lub brokuły uratują Cię przed tak delikatnym problemem.
Uważaj na siebie i uzupełniaj zapasy witamin na czas!
Źródło i zdjęcia: zhurnal-lady.com
Czytaj: Nowy przystanek kolejowy Kraków Bronowice