91-letni mężczyzna odzyskał portfel. Stracił go 53 lata temu na Antarktydzie

0
449
Emerytowany porucznik marynarki wojennej Paul Grisham z San Diego pokazuje dowód tożsamości, który zgubił wraz z portfelem na Antarktydzie 53 lata temu (Nelvin C. Cepeda / San Diego Union-Tribune)

Portfel zawierał jego identyfikator marynarki wojennej, kieszonkowe instrukcje postępowania w przypadku bombardowania atomowego oraz przepis na domowej roboty likier kawowy Kahlúa.

Paul Grisham i jego żona Carole Salazar oglądają dawno zaginiony portfel. Zdjęcie: Twitter

Po 13 miesiącach pracy w stacji naukowej na Antarktydzie w 1967 roku meteorolog Marynarki Wojennej Paul Grisham omyłkowo zostawił swój portfel – i właśnie został on mu zwrócony.

Według The San Diego Union-Tribune, 91-letni Paul Grisham odzyskał ponownie swój portfel po tym, jak odkryto go wciśniętego za szafkę na stacji McMurdo, amerykańskiej stacji badawczej na Antarktydzie.

Portfel Grishama został znaleziony za szafką po zburzeniu budynku na stacji McMurdo (na zdjęciu). Zdjęcie: Wikimedia Commons

Budynek znajdował się na wyspie Ross i był w trakcie wysadzania i burzenia, kiedy pracownicy natknęli się na portfel w 2014 roku. Byli zszokowani, gdy odkryli identyfikator marynarki wojennej Grishama, zeznanie podatkowe i przepis na domowej roboty kahlúę. Portfel zawierał również kieszonkowe instrukcje, jak zareagować na atak bronią atomową, biologiczną lub chemiczną.

Czytaj: Jak wygląda świat z góry? Najciekawsze znaleziska w Google Earth.

W portfelu była instrukcja, jak zareagować na atak bronią atomową, biologiczną lub chemiczną. Portfel został odzyskany na Antarktydzie, gdzie Grisham stacjonował w latach 1967-68 (Nelvin C. Cepeda / San Diego Union-Tribune)

Jeden z mężczyzn zaangażowanych w rozbiórkę skontaktował się ze swoim byłym pracownikiem, człowiekiem o imieniu Stephen Decato, który ma skłonność do zwracania zagubionych przedmiotów weteranom. W rzeczywistości Decato, jego córka Sarah Lindbergh i weteran Sił Powietrznych Bruce McKee postawili sobie za cel zwrócenie takich przedmiotów rodzinom Marynarki Wojennej. Mimo że zwrócenie portfela zajęło im sześć lat, Grisham to ich trzecia historia zakończona sukcesem.

„Po prostu byłem zszokowany” – powiedział Grisham. „Było zaangażowanych wiele osób, które mnie wytropiły i sprawiły, że portfel trafił ponownie w moje ręce”.

Decato zaczął zwracać przedmioty weteranom po tym, jak znalazł w sklepie osobistą bransoletkę Navy ID na sprzedaż. Był tak zdruzgotany faktem, że ktoś po prostu nieostrożnie ją sprzedał, że kupił przedmiot i wyśledził jego właściciela wraz z córką. W ten sposób poznali McKee, który prowadził stronę poświęconą weteranom na Facebooku.

Aby znaleźć Grishama, McKee zadzwonił do Naval Weather Service Association (NWSA) z prośbą o pomoc w zlokalizowaniu pracowników, którzy pracowali na stacji 53 lata temu. Organizacja NWSA ostatecznie znalazła Grishama w swojej bazie danych członków.

Czytaj: Oderwana góra lodowa na Antarktydzie ujawniła „zaginiony świat”

Grisham został porucznikiem podczas stacjonowania na Antarktydzie. Zdjęcie: Twitter

Grisham zaciągnął się do marynarki wojennej w 1948 roku i awansował od meteorologa do prognostyki, zanim awansował na porucznika podczas stacjonowania na Antarktydzie w latach 1967–1968. Jego praca zabrała go z Guam i Hawajów do Japonii, gdzie pracował i mieszkał na pokładzie dwóch lotniskowców stacjonujących na Pacyfiku. Grisham był także w Wietnamie w kwietniu 1975 roku, kiedy Sajgon padł ofiarą Amerykanów.

To, co Grisham pamięta najbardziej ze swojego czasu na „lodzie” – co nazywa Antarktydą – to nieustające zimno. Dni zimowe były zwykle w zakresie minus 65 stopni. Dla mężczyzny wychowanego w Douglas w Arizonie był to naturalny szok.

Czytaj: Ryś rudy siedzi na szczycie 12-metrowego kaktusa na pustyni w Arizonie

Grisham pracował w zakładzie na wyspie Ross, gdzie znajduje się aktywny wulkan Mount Erebus. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Po przejściu na emeryturę z marynarki wojennej w 1977 roku Grisham i jego żona Wilma mieszkali spokojnie w Monterey w Kalifornii. Kobieta zmarła w 2000 roku, rok przed tym, jak Grisham poznał swoją drugą żonę Carole Salazar, która straciła własnego małżonka w 1995 roku. W 2003 roku oboje byli małżeństwem i teraz mają czworo dorosłych dzieci. Mieszkają w San Carlos w Kalifornii.

Jeśli chodzi o zespół, który zwrócił portfel Grishama, mówią, że są dumni ze swojej pracy i poruszeni przez ludzi, których przy tej okazji spotykają.

„Głęboko kocham tych, którzy służą i ich historie” – powiedział McKee. „Coś takiego jak stary portfel może wiele znaczyć dla kogoś, kto ma wspomnienia związane z tym przedmiotem”.

Lindbergh dodała: „To było dobre samopoczucie i zarówno mój tata, jak i ja poszliśmy spać, myśląc, że inna rodzina jest równie szczęśliwa jak my”.

Paul Grisham, lat 91, i jego żona, Carole Salazar, lat 82, przeglądają dawno zaginiony portfel i jego zawartość. (Nelvin C. Cepeda / San Diego Union-Tribune)

johannesfloe.com – Art to remember