A Ty jak dbasz o naszą planetę?

0
617
Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia. Zdjęcie: pixabay.com

Dziś 22.04 – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Co to właściwie za święto?

Jest to ekologiczne święto przypominające o ochronie środowiska naturalnego.

Coroczne obchody Dnia Ziemi mają bardzo ważny cel: 22 kwietnia ma przypominać o tym, abyśmy dbali o środowisko i ekologię. Dzień Ziemi jest zazwyczaj szczególnie obchodzony przez uczniów, którzy sadzą drzewka czy też zbierają śmieci. W tym roku takie działanie jest niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa.

Czytaj: Koronawirus i kwarantanna

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1870 roku, w Polsce od trzydziestu lat. Został ustalony z inicjatywy Amerykanów. Organizatorzy Dnia Ziemi co roku uświadamiają politykom i obywatelom, jak wygląda ekosystem planety. Na obchody Dnia Ziemi składa się wiele wydarzeń. Są to m.in.: znane sprzątanie świata, pikiety, targi eko.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju wszelkie wydarzenia się nie odbędą. Mimo wszystko możemy pomóc naszej planecie. Nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień. Tak, każdy z nas może to zrobić. Jest na to kilka sposobów:

? Zmieńmy samochód na rower czy hulajnogę. Kiedy tylko to możliwe skorzystajmy z nie-silnikowych środków transportu.

? Segregujmy śmieci.

? Używajmy własnych toreb wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy z toreb foliowych.

? Oszczędzajmy wodę. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów czy szorowania garnków.

? Chrońmy lasy. Wybierając się na spacer do lasu nie śmiećmy i nie zaprószajmy ognia.

A Ty jak dbasz o naszą planetę? Zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami i sprawdzonymi sposobami. W tym dniu chwila refleksji mile widziana. Nigdy nie jest za późno, żeby coś zmienić.

Czytaj: POWSTAŁO CENTRUM HANDLOWE ZERO-WASTE!