Aby zachorować na raka płuc, wystarczy tylko 6 miesięcy palenia

0
486
Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory. Zdjęcie: pixabay.com

Jeśli palisz nieprzerwanie przez 6 miesięcy, ryzyko raka płuc jest już bardzo wysokie. To naprawdę zła wiadomość dla „uzależnionych”, dla których tytoń jest istotną częścią życia.

Palenie może powodować raka płuc”, to oraz wiele innych ostrzeżeń jest wydrukowanych na paczkach papierosów i niestety nie odstrasza. Udowodniono, że rośnie liczba osób palących tytoń i ludzie coraz więcej chorują na raka płuc.

Lekarze z Central K Hospital mówiąże im dłużej i częściej palisz, tym większe ryzyko zachorowania na raka. Dym papierosowy zawiera ponad 7 000 substancji, z których wiele jest szkodliwych i uzależniających, a 69 z nich to substancje rakotwórcze.

Palenie papierosów przez 6 miesięcy, ryzyko raka płuc jest bardzo wysokie.

Eksperci twierdzą, że palenie jest uważane za główną przyczynę złośliwego raka płuc. Według statystyk Central K Hospital aż 90% przypadków raka płuc jest spowodowanych paleniem, a kolejne 4% pacjentów cierpi na tę chorobę przez tzw. bierne palenie.

Vinmec

Jak długo więc trzeba palić, żeby zachorować na raka płuc? Jest to pytanie często zadawane na forach, ponieważ podczas wyszukiwania informacji w Internecie większość z nas otrzyma tylko odpowiedzi typu: Nie ma dokładnej odpowiedzi na temat czasu, który doprowadzi do choroby raka płuc u palaczy. 

Aby udzielić jak najlepszych odpowiedzi na obawy milionów ludzi, lekarze w K Central Hospital opracowali wyniki ankiety przeprowadzonej przez zespół badawczy z Wielkiej Brytanii, która stwierdza, że w obecności genów predysponujących do raka płuc można zachorować już po 6 miesiącach palenia.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

Tytoń jest winowajcą powodującym wiele chorób w ludzkim ciele.
Zdjęcie: QQ

Oczywiście są ludzie, którzy palą od 60 lat i nie chorują. Lekarze twierdzą, że ryzyko zachorowania na raka zależy od wielu czynników (od genów po ekologię), w tym:

  • dziedziczność;
  • historia chorób płuc;
  • wiek;
  • bierne palenie;
  • radioterapia piersi;
  • jedzenie, dieta.

Czytaj: Alternatywa dla palenia papierosów, czyli podgrzewanie tytoniu – tzw. IQOS

Im częściej palisz, tym bardziej ryzykujesz raka płuc 

Im więcej palisz papierosów, tym większe ryzyko zachorowania. Badania pokazują, że wypalenie 30 papierosów dziennie przez 14 miesięcy, 20 papierosów dziennie przez 22 miesiące lub 10 papierosów dziennie przez 41 miesięcy wystarczy, aby wywołać guzy płuc. W 90% przypadków rak rozwija się po częstym i długotrwałym paleniu.

Ponadto badania naukowe wykazały, że palenie jest nie tylko główną przyczyną raka płuc, ale jest również sprawcą szeregu innych niebezpiecznych chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, chorobami układu oddechowego i rakiem w wielu częściach naszego ciała.

A Ty jak długo już palisz papierosy?

Czytaj: We Wrocławiu trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19

johannesfloe.com – Art to remember