Aerozol do nosa w leczeniu bezdechu sennego

0
183
Te krople pomagają na bezdech senny. Zdjęcie: pl.freepik.com

Pierwsze badanie na ludziach dotyczące aerozolu do nosa w leczeniu bezdechu sennego przynosi obiecujące wyniki.

Wstępne badanie na ludziach wykazało obiecujące wyniki eksperymentalnego aerozolu do nosa opracowanego w celu leczenia bezdechu sennego. Leczenie jest jeszcze oddalone od zastosowania klinicznego o wiele lat, ale wczesne odkrycia sugerują, że aerozol do nosa przed snem może skutecznie utrzymać drożność dróg oddechowych przez całą noc.

„OSA [obturacyjny bezdech senny] jest jednym z najczęstszych zaburzeń oddychania związanych ze snem, na które cierpi około miliarda osób, a nieleczony wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i bezpieczeństwa” — wyjaśnił Danny Eckeart, starszy autor nowego badania z Uniwersytetu Flinders.

„W tej chwili nie ma zatwierdzonych leków na OSA. Jednak wraz z postępem w zrozumieniu różnych powodów, dla których ludzie cierpią na OSA, potencjał skutecznych nowych leków rośnie z każdym rokiem” – dodał Eckeart.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Najczęstszym sposobem leczenia bezdechu sennego jest urządzenie mechaniczne zwane maszyną CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Urządzenie zasadniczo wykorzystuje sprężone powietrze, aby utrzymać drożność dróg oddechowych osoby podczas snu.

Urządzenia CPAP mogą być bardzo skutecznym narzędziem do radzenia sobie z bezdechem sennym, ale są notorycznie nieporęczne i niewygodne. Prawie jedna osoba na 10 przestaje używać swojego urządzenia już po jednej nocy, a około 50% nie stosuje go dłużej niż rok.

Chociaż trwa wiele prac nad lekami na bezdech senny, jak dotąd żaden lek nie został oficjalnie zatwierdzony. Te nowe badania miały na celu przetestowanie nowego leku zaprojektowanego w celu zwiększenia aktywności mięśni rozszerzających gardło.

„Testowany przez nas lek został zaprojektowany tak, aby celował w określone receptory, które są wyrażane na powierzchni górnych dróg oddechowych, wyzwalając je łatwiej w celu aktywacji otaczających mięśni, aby utrzymać otwarte, drożne drogi oddechowe podczas snu” – powiedział główny autor badania, Amal Osman.

Czytaj: Startup z Poznania ma szansę odmienić na zawsze telemedycynę

Do tego wstępnego badania na ludziach zrekrutowano 12 uczestników z bezdechem sennym, i każdy ochotnik ukończył cztery nocne badania snu. Na początku każdej nocy otrzymywali placebo w aerozolu do nosa, aerozol do nosa z nowym lekiem, krople do nosa z nowym lekiem lub bezpośrednie endoskopowe podanie leku. Nadrzędnym celem badania było ustalenie, jaki sposób podania leku doprowadził do najskuteczniejszego efektu.

Nowy lek powodował trwałe otwieranie dróg oddechowych przez całą noc. Co najważniejsze, wyniki były spójne niezależnie od metody aplikacji, co oznacza, że prosty aerozol do nosa może być najłatwiejszym sposobem dostarczenia leczenia.

Czytaj: To właśnie dzieje się z Twoim ciałem, jeśli śpisz na lewym boku

Badanie zostało sfinansowane przez farmaceutycznego twórcę leku, firmę Bayer, a Eckeart jest doradcą firmy. Jednak badanie zostało przeprowadzone niezależnie przez laboratorium Flinders University Sleep Health. Osman powiedział, że wciąż jest wiele do zrobienia, ale te wczesne wyniki potwierdzają, że celowanie w te receptory w przypadku bezdechu sennego może być skuteczną metodą leczenia.

„Chociaż to małe badanie, nasze odkrycia stanowią pierwsze szczegółowe badanie tego nowego leczenia u osób z OSA, z obiecującymi wynikami” – powiedział Osman. „Chociaż w zakresie testów klinicznych i rozwoju jest jeszcze długa droga, nasze badanie pokazuje, że celowanie w te receptory może być obiecującą drogą dla przyszłych terapii”.

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Chest.

Źródło: Flinders University