Aktor, który od 35 lat pomaga porzuconym zwierzętom

0
507

Leo Grillo jest aktorem i zapalonym działaczem na rzecz ochrony przyrody i dobrostanu zwierząt. Jest uważany za eksperta w dziedzinie ratowania zwierząt przez amerykańskie agencje hrabstwa, stanowe i federalne.

D.E.L.T.A. Rescue (po polsku D.E.L.T.A. Ratunek) to największe na świecie sanktuarium zwierząt domowych, gdzie nie zabija się żadnych istot.

Leo Grillo, 35-letni aktor, nie miał pojęcia, że ludzie celowo wyrzucają swoje zwierzęta na pustynie i lasy południowej Kalifornii. Szybko przekonał się, jak strasznie się mylił! Zauważył, że liczba zwierząt wyrzucanych i znajdowanych na poboczach dróg nie ma końca.

„Wysysa to ze mnie życie. To bardzo, bardzo bolesne” – powiedział.

Grillo obiecał każdemu niechcianemu zwierzęciu, które napotkał na swojej drodze, że będzie je strzegł i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby było szczęśliwe i zdrowe przez całe życie.

Założył DELTA Rescue, co oznacza oddanie i wieczną miłość do zwierząt, aby dotrzymać tej obietnicy, a dziś, z 1500 psami, kotami i końmi, jest to największe sanktuarium bez zabijania i opieki dla życia w kraju dla porzuconych zwierząt.

Czytaj: W Anglii możesz uprawiać jogę wśród alpak.

Sanktuarium znajduje się na 115 akrach wzgórza w zachodnim hrabstwie Los Angeles, z rocznym budżetem 8 milionów dolarów i około 50 pracownikami.

Sanktuarium jest pięknie zagospodarowane i otoczone łagodnymi wzgórzami. To prawdziwa przystań dla zwierząt, które miały szczęście spotkać się z jej założycielem.

Na terenie DELTA są dwa szpitale weterynaryjne oraz pełnoetatowa kadra weterynaryjna. Posiadają najnowocześniejszy sprzęt i są w stanie zapewnić najlepszą możliwą opiekę wszystkim mieszkańcom tego super sanktuarium. Mają też własną straż pożarną.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Sanktuarium, które zostało założone w 1979 roku, było i nadal jest jednym z nielicznych sanktuariów opiekuńczych dla zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych.

Aktor Grillo przejeżdżał przez Las Narodowy Angeles w 1979 roku, kiedy znalazł pierwszego psa, którego uratował — porzuconego, niedożywionego dobermana-labradora, którego nazwał Delta.

Grillo zastanawiał się, jak ktoś mógł porzucić tego wrażliwego, kochającego psa w lesie z dala od jedzenia i wody.

Grillo nazwał psa „Delta”, co po grecku oznacza „zmianę”, a Delta naprawdę zmieniła życie Grillo. „Ratowanie Delty było dopiero początkiem wielu kolejnych akcji ratunkowych w dziczy”.

Jedna z takich akcji ratunkowych rozpoczęła się, gdy Grillo i Delta byli na wycieczce w lesie Narodowym Angeles i natknęli się na 35 innych psów, które głodowały i zostały porzucone. Grillo obiecał uratować psy i był zbulwersowany, gdy dowiedział się, że żadna humanitarna organizacja ani agencja rządowa nie pomogłaby bez zabicia psów.

Grillo wziął odpowiedzialność na swoje barki za te psy, obiecał sobie, że przez następny rok będzie codziennie karmił psy i leczył je, jeśli będą chore. Mężczyzna dotrzymał obietnicy, którą złożył psom i uratował je, kiedy nikt inny tego nie zrobił.

Dr Gaylord Brown poznał Grillo w 1985 roku, kiedy aktor przywiózł psa, który został potrącony przez samochód. Grillo spytał doktora, ile kosztowałoby leczenie psa.

Pamiętam, jak wtedy powiedziałem mojemu personelowi: „Nie wiem, jak długo ten facet będzie w pobliżu, ponieważ wydaje wszystkie pieniądze na ratowanie jednego zwierzęcia” – powiedział Brown.

Ale Grillo powiedział mu, żeby martwił się o zwierzęta, a on będzie martwił się o pieniądze.

Czytaj: Ściana uli – ten klif to wyjątkowe sanktuarium dzikich pszczół

DELTA Rescue był jednym z pierwszych sanktuariów bez zabijania w kraju, ale niektóre zwierzęta trzeba uśpić.

„Jeśli odczuwają nieuleczalny ból lub nie wchodzą w interakcje z opiekunami, pomagamy im przejść na drugą stronę w delikatny sposób. Ale nie usypiamy zwierząt tylko dlatego, że zdiagnozowano u nich raka – powiedział Brown.

DELTA nie przyjmuje zwierząt ani nie udostępnia ich publicznie. Opieka dotyczy tylko zwierząt porzuconych i tylko tych znalezionych przez Grillo.

Wszystko, czego potrzebuje sanktuarium, Grillo kupuje lub buduje.

Aby zapewnić schronienie swoim psom, Grillo wpadł na pomysł domów z bel słomianych. Wykonane są z drewna od wewnątrz i stiuku na zewnątrz, co pozwala na długą żywotność tych domów. Każda z kwater psa ma basen!

Ten facet po prostu kocha zwierzęta.

Odwiedź stronę internetową D.E.L.T.A. i stronę na Facebooku.