Aktywa rezerwowe Polski osiągnęły najwyższy poziom w historii

0
257
Rekordowe rezerwy walut i złota NBP. Historyczny wynik! (zdjęcie: pl.freepik.com)

Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) oficjalne aktywa rezerwowe Polski osiągnęły na koniec listopada 2023 roku historycznie wysoki poziom i osiągnęły poziom 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld USD. Ekonomista Andrzej Stefaniak uznał to za kamień milowy, odnotowując niezwykły wzrost od wyborów w 2015 roku.

W czwartkowym komunikacie NBP podał, że oficjalne aktywa rezerwowe w euro w październiku wyniosły 170,9 mld euro, co oznacza wzrost o 5 mld euro w porównaniu z poprzednim miesiącem. W dolarach rezerwy wzrosły o 9,7 miliarda dolarów, osiągając 186,7 miliarda dolarów. Rezerwy złota również wzrosły do ponad 21,5 miliarda euro, czyli 23,5 miliarda dolarów, co podkreśla solidną sytuację finansową.

CZYTAJ: Najwyższy na świecie bankomat znajduje się na szczycie góry

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (66,6%) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

Ekonomista Andrzej Stefaniak podkreślił znaczenie tego osiągnięcia, powołując się na znaczny wzrost o 354 miliardy euro od wyborów w 2015 roku, 260 miliardów euro od 2019 roku i niezwykły wzrost o 100 miliardów euro w ciągu ostatniego roku.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – „Antony nie jest wystarczająco dobry, aby grać w Manchesterze United”