Al Naslaa – tajemnicza formacja skalna Arabii Saudyjskiej

0
1016
Zdjęcie: Unsual Uniform

Oaza Tajma w Arabii Saudyjskiej jest domem dla 4000-letniej tajemnicy geologicznej – dziwnej formacji skalnej, która idealnie rozszczepia się pośrodku z precyzją wiązki laserowej.

W sercu pustyni Tajma w Arabii Saudyjskiej znajduje się obiekt, który od lat przyciąga uwagę swoim nietypowym kształtem.

Słynna na całym świecie formacja skalna Al Naslaa składa się z dwóch dużych głazów z piaskowca wspartych na naturalnych podstawach i „nogach” o wiele mniejszych niż objętość górnych części.

Ale to, co naprawdę przyciąga uwagę ludzi, to idealny podział między dwoma głazami, co wydaje się być wykonane za pomocą potężnej wiązki laserowej.

Niemal bezbłędny podział zainspirował internautów do wielu spekulacji w Internecie. Niektórzy sugerują, że Al Naslaa jest dowodem na to, że starożytne cywilizacje mogły być bardziej zaawansowane, niż mówi nam historia.

To, co na pierwszy rzut oka wygląda na proste pęknięcie, szybko budzi podziw, ponieważ pęknięcie jest tak dokładne i proste, że wygląda, jakby ktoś przeciął głaz z piaskowca na pół silnym laserem.

Al Naslaa to tylko jedna z wielu skał w oazie Tajma, która ma wyjątkowy wygląd, ale to właśnie ten prawie idealny podział sprawia, że się wyróżnia.

Czytaj: Arabia Saudyjska posadzi 50 miliardów drzew

Facebook

Stojąca formacja skalna Al Naslaa od czasu jej odkrycia wywołała zamieszanie wśród geologów i historyków, ponieważ nikt tak naprawdę nie był w stanie wyjaśnić, jak dokładnie powstała.

Gładkie kształty dwóch głazów i małej podstawy można przypisać naturalnym elementom, ale idealny podział w pionie wygląda na sztuczny.

Czytaj: Huacachina – to nie fotomontaż, to najsłynniejsza oaza Ameryki Południowej!

Facebook

Większość geologów uważa, że gładki podział ma zupełnie naturalną przyczynę – ruch tektoniczny. Ziemia przesunęła się tylko nieznacznie, ale na tyle, że skała pękła na pół.

Jednak są inni naukowcy, którzy uważają, że podział jest w rzeczywistości linią uskoku, ponieważ materiał otaczający uskoki zwykle jest słabszy i łatwiej ulega erozji.

Są tacy, którzy wierzą, że Al Naslaa powstała z wulkanicznej grobli jakiegoś słabszego minerału, który zastygł tam, zanim wszystko zostało ekshumowane.

Facebook

Jak wspomniano powyżej, są też ludzie, którzy wierzą, że Al Naslaa jest dziełem zaawansowanej starożytnej cywilizacji lub kosmitów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl