Albert Sabin – prawdziwy bohater z Białegostoku

0
153

Opracował szczepionkę przeciwko polio, która pomogła w walce z tą straszną chorobą i zaobserwował spadek liczby przypadków polio z 350 000 w 1988 roku do zaledwie 6 w 2021 roku.

Albert Sabin, urodzony w Białymstoku, żydowski lekarz i wirusolog, znany z odkrycia szczepionki przeciwko polio, powiedział:

„Wielu nalegało na opatentowanie szczepionki, ale nie chciałem. Jest to mój dar dla wszystkich dzieci na świecie”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dr Sabin urodził się 26 sierpnia 1906 roku w Białymstoku. Wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych w 1921 roku, aby uniknąć prześladowań skierowanych przeciwko Żydom.

Wkład dr Sabina w medycynę

Uzyskał tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie Nowojorskim w 1931 roku i natychmiast rozpoczął badania nad polio, ostrą infekcją wirusową, która może spowodować śmierć lub paraliż i która w tamtym czasie osiągnęła rozmiary epidemii na całym świecie.

Po rozpoczęciu II wojny światowej dołączył do Komitetu ds. Wirusów Rady Epidemiologicznej Armii Stanów Zjednoczonych i przyjmował zadania w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i na Pacyfiku. Na tym etapie swojej kariery, dr Sabin opracował szczepionki przeciwko zapaleniu mózgu (śpiączce), gorączce piaskowej i gorączce denga.

Po wojnie wrócił do skupienia się na polio. Opracowując szczepionkę, dr Sabin i jego współpracownicy naukowi sami spożyli niezjadliwe (żywe, ale osłabione) wirusy, zanim rozpoczęli eksperymenty na innych. Szczepionka doustna była początkowo testowana w latach 1957-1959. Szczepionka zespołu została po raz pierwszy udostępniona w 1961 roku i była używana na całym świecie.

Czytaj: Kraków: bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom

Późniejsze życie i kariera

Od 1970 do 1972 roku, dr Sabin pełnił funkcję prezesa Instytutu Nauki Weizmanna, a następnie w 1974 roku jako pełnoetatowy konsultant amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka.

Czytaj: Brytyjczyk pierwszym pacjentem, który otrzymał eksperymentalną szczepionkę na raka

Po przejściu na emeryturę z pełnoetatowych ról w 1986 roku, do końca życia był potężną siłą w międzynarodowej społeczności naukowej jako medyczny mąż stanu, konsultant i wykładowca. Stał się orędownikiem pokoju i walczył z chorobami wynikającymi z ignorancji i ubóstwa, opowiadając się za tymi samymi strategiami wzajemnego zaufania i międzynarodowej współpracy, które doprowadziły do jego pokonania polio.

Dr Sabin zmarł 3 marca 1993 roku. Jego żona, Heloisa, zmarła 12 października 2016 roku. Zostali pochowani na Cmentarzu Narodowym w Arlington, niedaleko Waszyngtonu.