Polska przygotowuje się na pierwszy w tym roku znaczący incydent z pyłem pustynnym, gdy przebudzenie Sahary napotyka zimne fronty, wywołując mobilizację piasku. Naukowcy z SolarAOT przewidują szczyt na 1-2 marca w Europie.
Czego możemy się spodziewać?
SolarAOT ostrzega przed znaczącym napływem piasku, a modele przewidują znaczną jego obecność w atmosferze. Oczekuje się, że maksymalna grubość optyczna wyniesie około 0,3 w dniach 1-2 marca i będzie potencjalnie widoczna na przednich szybach samochodów lub nadająca niebu jasny biały odcień, jeśli widok nie przesłaniają żadne chmury.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Lewandowski wyjaśnia, jak Barcelona może pokonać Napoli
Potwierdzenie meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podziela ustalenia SolarAOT. Przewidują, że piątek będzie szczególnie wyjątkowy i prawdopodobnie będzie najcieplejszym dniem tygodnia.
Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW wyjaśnia, że silne wiatry znad Sahary unoszą do atmosfery pył i piasek. Następnie warunki ciśnienia atmosferycznego w Europie i Afryce kierują cząstki w stronę naszego kontynentu.
Bardzo drobny pył jest widoczny na zdjęciach satelitarnych w postaci olbrzymiego pomarańczowego obłoku, który będzie osłabiać błękit nieba.
Chociaż pył jest ogólnie nieszkodliwy w niskich stężeniach, osoby cierpiące na problemy z oddychaniem, takie jak astma, powinny zachować ostrożność. Walijewski podkreśla, że osoby cierpiące na choroby płuc lub górnych dróg oddechowych powinny zachować czujność, gdyż pył może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.
Opadający pył znacznie pogorszy jakość powietrza, może też powodować problemy z oddychaniem, łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Burze piaskowe znad Sahary nawiedzają nasz kraj kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w ciągu roku.
CZYTAJ: Ryś rudy siedzi na szczycie 12-metrowego kaktusa na pustyni w Arizonie
SolarAOT – kluczowe centrum badawcze
SolarAOT, zlokalizowane w Strzyżowie (województwo podkarpackie), działa już od dwóch dekad. Stacja koncentruje się na badaniu zmian klimatycznych i procesów fizycznych związanych z aerozolami atmosferycznymi, oferując cenne informacje na temat wpływu zawieszonych cząstek na klimat.
SolarAOT jest integralną częścią krajowej sieci badawczej Poland-AOD od 2011 roku oraz międzynarodowej sieci AERONET od 2013 roku. Strategiczne położenie z dala od lokalnych źródeł zanieczyszczeń sprawia, że jest unikalnym punktem obserwacyjnym badającym aerozole transportowane z różnych regionów świata.