Altanniki pięknie ozdabiają swoje gniazda, żeby przyciągnąć samiczki

0
1266
Źródło: Twitter

Te ptaki bardzo się starają, aby przyciągnąć płeć przeciwną.

Altanniki, aby przyciągnąć wybredne samice muszą się bardzo postarać. Aby skraść serce ukochanej, samiec puszy się, śpiewa i dekoruje swoje gniazdo.

Altanniki zbierają kradzione klejnoty

W lesie deszczowym na wchodzie Australii czają się wyjątkowo podstępne zwierzęta. Chodzi o altannika lśniącego. To ptak, który cierpi na ciężki przypadek kleptomanii. Kradnie wszystko, od gałązek po nietypowe elementy wystroju. Bardzo lubi kolor niebieski. Jego najcenniejsza zdobycz to nakrętki z pobliskiego campingu.

Altannik rozkłada nakrętki, żeby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny. Wszystko po to, aby samica okazała zainteresowanie. Te ptaki są mistrzami w aranżowaniu wnętrz.

Twitter

On się stara, ona przewraca oczami. Ptaki są najsurowszymi z krytyków. Samice altannika przebijają wszystko. Dziewczyny lubią dobrych tancerzy, ale dla niej płynne ruchy to za mało. Jej mężczyzna musi być biegłym dekoratorem wnętrz.

Najpierw konstruuje przytulny buduar zwany altaną. Różne gatunku budują w rożnym stylu. Potem przystraja wnętrze. Materiały zawsze są mniej więcej te same. Wykorzystanie ich to kwestia indywidualna. Jurorka przeprowadza inspekcje kolejnych kawalerek. Zadowoli się tylko perfekcją.

Altana o najbogatszym, najbardziej symetrycznym wystroju to dowód, że samiec jest energiczny i zdolny. To tak jakby facet własnoręcznie zbudował wielki, piękny dom.

Jest coś czemu samica altannika lśniącego nie potrafi się oprzeć. JEst to niebieska barwa. By stać się gwiazdorem samiec przystraja altanę niebieskimi przedmiotami. Dawniej były to głównie piorą, ale ekspansja człowieka w Australii sprawiła, że w altanach można znaleźć nawet niebieskie klocki LEGO.

Błękit jest atrakcyjny dla samic. One kochają niebieskie piórka. Znalazłszy odpowiednią altanę, samica zatrzymuje się z niej. Dla samca to sygnał, że nadeszła pora na śpiew i taniec.

Czytaj: Szerokodziób obrożny to mały ptak o niesamowitych kolorach

Twitter

W czasach kaset VHS naukowcy zarejestrowali tysiące godzin gry wstępnej i odkryli, że to samica gra decydującą rolę podczas godów. Sygnalizuje gotowość do zbliżenia pochylając się i strosząc pióra. Daje mu znak. Samiec musi na to zaczekać. W przeciwnym razie samica odleci. „Myślisz, że polecę na pierwszego lepszego?”. Partnera, który zrozumie to przesłanie będzie dopuszczać wiele razy.

Samiec, który będzie uważał na to, co samica mówi i robi, ma u niej większe szanse.

Samce altanników osiągają dojrzałość po 7 latach. Do tego czasu ćwiczą ozdabianie gwiazd i tańce godowe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Te ptaki są bardzo utalentowane

Altanniki wznoszą szałasy lub altanki, z pięknie ozdobionym dziedzińcem. Umieją układać liście, kwiaty i grzyby w sposób artystyczny. Niektóre samce potrafią wyśpiewywać jednocześnie żeńską i męską linię melodyczną piosenki innych ptasich gatunków. Do tego wszystkie tańczą.

Każdy samiec budowniczy jest pedantycznym konserwatorem, grymasząc przy wyborze elementów i niezwykle dbając i całość kompozycji. Samce zbierają wszystko, co jaskrawe i lśniące.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Twitter
Twitter
Twitter
Twitter