Alternatywa dla palenia papierosów, czyli podgrzewanie tytoniu – tzw. IQOS

0
617
IQOS podgrzewa tytoń zamiast go spalać, dzięki czemu wydobywa smak prawdziwego tytoniu. Zdjęcie: pl.iqos.com/pl

Nie tak dawno na rynku papierosowym pojawiło się coś całkiem nowego. To papierosy podgrzewane, tzw. IQOS, z ang. „I Quit ordinary smoking”, co można przetłumaczyć jako „Rzucam zwykłe palenie”. Czy te papierosy mogą być alternatywą dla tradycyjnych papierosów?  Czy są mniej szkodliwe dla palacza i dla otoczenia? Sprawdźmy.

Ten papieros, powołując się na ogólnie dostępne dane, podobnie jak tradycyjny zawiera tytoń, a zwłaszcza nikotynę, ale zasadnicza różnica między nimi jest bardzo istotna.

Otóż, tym co najbardziej jest groźne w papierosie tradycyjnym, jest powstający w wyniku spalania tytoniu dym, zawierający toksyczne substancje i związki smoliste oraz trujące gazy. Ten proces spalania zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze, ok. 800 st. C. Natomiast w papierosie IQOS, tytoń nie jest spalany, tylko podgrzewany, oczywiście w dużo, dużo niższej temperaturze, bo do podgrzewania wysoka temperatura nie jest potrzebna. A ponieważ w tym przypadku nie zachodzi reakcja spalania, nie powstaje toksyczny dym, z toksycznymi substancjami, tylko wytwarza się aerozol, zawierający jedynie nikotynę i niewielkie ilości innych lotnych substancji. Takie informacje znalazłam zagłębiając temat tzw. IQOSA.

IQOS podgrzewa tytoń zamiast go spalać, dzięki czemu wydobywa smak prawdziwego tytoniu. Bez dymu, bez popiołu, bez nieprzyjemnego zapachu papierosów. Daje satysfakcję porównywalną z paleniem papierosów. 

Czytaj: E-papierosy nawet o 71% zwiększają ryzyko chorób serca i udaru!

Co na to badania?

Dotychczas w 9 badaniach klinicznych z randomizacją produkty podgrzewające tytoń były oceniane w zakresie 18 potencjalnie szkodliwych oraz szkodliwych związków chemicznych mogących zwiększać ryzyko raka lub chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wyniki badań, potwierdzone także przez niezależne agencje rządowe w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Korei, wskazały na 90-procentową redukcję liczby tzw. markerów spalania oraz substancji rakotwórczych w porównaniu z tradycyjnym dymem papierosowym. Co więcej, produkty podgrzewające tytoń miały mniej szkodliwy wpływ na dysfunkcje śródbłonka, stres oksydacyjny i wywoływanie stanu zapalnego niż tradycyjne papierosy.

Wyniki badań sugerują brak negatywnego wpływu produktów podgrzewających tytoń na jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, co może się przyczyniać do zmniejszenia ryzyka chorób związanych z narażeniem na dym i tzw. bierne palenie. Co więcej, rezultaty badań sponsorowanych przez firmy tytoniowe i prowadzonych niezależnie są zbieżne.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Na całym świecie jest ponad miliard pełnoletnich palaczy. Ci z nich, którzy kontynuowaliby palenie, mogą teraz doświadczyć korzyści związanych z przestawieniem się na IQOS-a.

Zachęcam wszystkich do bezwzględnego rzucenia palenia, którego jestem przeciwniczką. Jednocześnie jednak szanując wolność wyboru każdego człowieka zastanawiam się czy nie warto spróbować tzw. palenia ekologicznego. Ciekawa jestem Państwa opinii. Co myślicie o urządzeniu zwanym IQOS?

Czytaj: W pierwszy weekend lipca w Wielkopolsce policjanci zatrzymali blisko stu pijanych kierowców!