Angela Merkel przerywa milczenie, nazywa rosyjską wojnę „barbarzyńską”

0
339
Angela Merkel przerywa milczenie odnośnie sytuacji na Ukrainie, nazywa rosyjską wojnę „barbarzyńską”. Źródło: Twitter.

Angela Merkel, która przez 16 lat kierowała Niemcami, w ostatnich miesiącach została poddana intensywnej analizie ze względu na jej historię przyjaznych stosunków z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz historię rozszerzania więzi gospodarczych między Rosją a Niemcami.

Wielu krytykuje ją za zwiększenie uzależnienia Niemiec od rosyjskiego importu energii.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu opuszczenia urzędu w grudniu ubiegłego roku stanowczo potępiła wojnę Rosji na Ukrainie.

Merkel określiła inwazję Rosji na Ukrainę jako „barbarzyńską wojnę agresywną”, która stanowi „daleko idący punkt zwrotny” i najbardziej „rażące naruszenie prawa międzynarodowego” w Europie od czasów II wojny światowej.

„Moja solidarność jest z Ukrainą, która została zaatakowana i najechana przez Rosję” – powiedziała była przywódczyni na niemieckiej imprezie związkowej w Berlinie w środę wieczorem, dodając, że prawo Ukrainy do samoobrony jest bezdyskusyjne.

Czytaj: Ukrainiec z psem uciekli z Mariupola, idąc 225 km do bezpiecznego miejsca

Merkel, która przez 16 lat kierowała Niemcami, w ostatnich miesiącach została poddana intensywnej analizie ze względu na jej historię przyjaznych stosunków z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz historię rozszerzania więzi gospodarczych między Rosją a Niemcami.

Wielu krytykuje ją za zwiększenie uzależnienia Niemiec od rosyjskiego importu energii, zwłaszcza w związku z utworzeniem pierwszego gazociągu Nord Stream między dwoma krajami. Była także siłą napędową nieistniejącego już gazociągu Nord Stream 2, którego następca Olaf Scholz przerwał tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Źródło: Twitter

Merkel nie odpowiedziała bezpośrednio na tę krytykę. Krótko po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję, wydała krótkie oświadczenie, w którym stwierdziła, że nie ma uzasadnienia dla łamania prawa międzynarodowego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ale jej milczenie od tamtej pory rozgniewało wielu krytyków, którzy oskarżają ją o umożliwienie Putinowi działania. Merkel nalegała na utrzymanie komunikacji i zaangażowania z Putinem nawet po jego aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego w 2014 roku i wtargnięciu na wschodnią Ukrainę, co wywołało sankcje UE wobec Rosji.

Zagraniczne media zwróciły się do Kancelarii Niemiec o komentarz.

Scholz, następca Merkel, stoi teraz przed zadaniem odwrócenia tego rekordu i nadzorował niektóre z najbardziej dramatycznych zmian w niemieckiej polityce zagranicznej od zakończenia II wojny światowej – mianowicie zwiększenie niemieckich wydatków wojskowych i zgodę na wysyłanie broni, aby wesprzeć Ukrainę.

Czytaj: Kulinarny festiwal „Europa na widelcu” powraca do Wrocławia!

Scholz powiedział w środę, że Niemcy wyślą Ukrainie system obrony powietrznej IRIS-T, mimo krytyki, że jego rząd wciąż nie robi wystarczająco dużo, aby pomóc Ukrainie w obronie przed Rosją.

Również w środę niemiecka parlamentarna komisja budżetowa zatwierdziła historyczny fundusz o wartości 100 miliardów euro dla wojska kraju, który w piątek trafi do parlamentu.