Arabia Saudyjska posadzi 50 miliardów drzew

0
473
„Królestwo, region i cały świat muszą iść naprzód w przyspieszonym tempie w walce ze zmianami klimatycznymi”. Zdjęcie: pl.freepik.com

Arabia Saudyjska planuje posadzić 50 miliardów drzew i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 60%.

Urzędnicy saudyjscy ogłosili ogromną inicjatywę mającą na celu ochronę Bliskiego Wschodu przed zmianami klimatycznymi.

Arabia Saudyjska, będąca domem dla jednych z największych, najsuchszych i najgorętszych na świecie ruchomych pustyń piaszczystych, jest wyjątkowo narażona na rosnące globalne temperatury, podobnie jak jej sąsiedzi w Zatoce.

Inicjatywy Zielonej Arabii Saudyjskiej i Zielonego Bliskiego Wschodu mają na celu zasadzenie największej ilości drzew – 50 miliardów w krajach arabskich, aby ponad dwukrotnie zwiększyć obszar chronionych obszarów Królestwa i stworzyć ogromne dążenie do zielonej energii, która ograniczyłaby globalną emisję dwutlenku węgla o 8%, a emisję wewnętrzną o 60%.

Czytaj: Drony posadzą miliard drzew do 2028 roku

Zdając sobie sprawę, że ich bogactwo pochodzi z paliw kopalnych, inicjatywy dążą do stworzenia 50% zielonej energii do końca dekady.

„Jako wiodący światowy producent ropy naftowej, jesteśmy w pełni świadomi naszej odpowiedzialności za kontynuowanie walki z kryzysem klimatycznym i że tak jak odegraliśmy wiodącą rolę w stabilizowaniu rynków energii w erze ropy i gazu, będziemy działać na rzecz nadchodzącej zielonej ery”- powiedzieli saudyjscy urzędnicy w rozmowie z Arab News.

Arabia Saudyjska ucierpiała z powodu pustynnienia i wyniszczających burz pyłowych połączonych z niskimi opadami deszczu. Ucieranie ich miast zielenią i wykorzystywanie sztucznej pogody do zwiększenia opadów będzie połączone z wysiłkami na rzecz ożywienia kultowej dzikiej przyrody arabskiej oraz podniesienia istniejących chronionych pustynnych i morskich ekosystemów do 30% suwerennego terytorium kraju.

Czytaj: Ekologiczny projekt dachu katedry Notre Dame zasilany energią słoneczną.

Na całym Bliskim Wschodzie, Arabia Saudyjska planuje pomóc narodom w instalowaniu bardziej nowoczesnych i wydajnych technologii węglowodorowych, które pozwolą ograniczyć emisje. Więcej szczegółów na temat konkretnych metod i strategii programu zostanie ogłoszonych w przyszłym roku.

„To dopiero początek” – dodali urzędnicy. „Królestwo, region i cały świat muszą iść naprzód w przyspieszonym tempie w walce ze zmianami klimatycznymi”.

johannesfloe.com – Art to remember