Arbuz dla zdrowia i urody

0
416
Arbuz. Zdjęcie: pixabay.com

Jeśli najdzie Cię ochota, aby zjeść owoc w letni upalny dzień, arbuz prawdopodobnie będzie jedną z pierwszych rzeczy, a której pomyślisz. Ten orzeźwiający owoc, występujący na całym świecie w wielu odmianach, był podstawą od wieków.

W rzeczywistości wiele krajów ma swoje własne unikalne odmiany owoców. Pomimo że arbuz jest jednym z najpopularniejszych owoców, które lubimy, arbuzy nie są tak zwyczajne, jak się wydają.

Niech ten owoc zaskoczy Cię jeszcze bardziej tymi faktami dotyczącymi arbuza.

 • Na całym świecie istnieje ponad 1000 rodzajów arbuzów.
 • Świat produkuje około 118 milionów ton arbuzów w ciągu jednego roku.
 • Chiny produkują około 67% wszystkich arbuzów na świecie.
 • Dzikie arbuzy mają zwykle średnicę tylko około 20 cm.
 • Dostępne w handlu arbuzy mogą mieć średnicę większą niż 60 cm.
 • Naukowcy na ogół zgadzają się, że arbuz pochodzi z Afryki, ale mimo to spierają się, czy arbuz pochodzi z Afryki Zachodniej czy Północno-Wschodniej.
 • Archeologiczne dowody wskazują, że arbuzy uprawiano już w dolinie Nilu około drugiego tysiąclecia p.n.e.
 • Wśród relikwii grobowca króla Tuta znajdują się pestki arbuza.
 • Indianie zaczęli uprawiać arbuzy około VII wieku naszej ery.
 • Chińczycy zaczęli również uprawiać arbuzy około X wieku.
 • Arbuzy po raz pierwszy pojawiły się w Europie w X wieku.
 • Europejczycy przywieźli ze sobą arbuzy do obu Ameryk w XVI wieku.
 • Arbuzy stały się uprawą ogrodową w Europie w XVII wieku.
 • Japończycy opracowali arbuza bez pestek w 1939 roku.
 • Aż 85% arbuzów sprzedawanych w USA należy do odmian bez pestek.
 • Woda stanowi 91% masy arbuza.
 • Cukier stanowi kolejne 6% masy arbuza.
 • Arbuzy mają tylko śladowe ilości tłuszczu.

Arbuz to zarówno owoc, jak i warzywo.

Może to brzmieć jak jeden z nieprawdopodobnych faktów dotyczących arbuza, ale eksperci uważają go za owoc i warzywo. Ponieważ w środku znajdują się pestki, arbuzy można zaliczyć do owoców. Jednak liczy się również jako warzywo należące do rodziny tykw, razem z dyniami i dynią.

Czytaj: Warto jeść arbuz przez całe lato. Sprawdź dlaczego.

Arbuzy rosną na winorośli.

Łodygi arbuza mogą dorastać do 3 metrów długości, wijąc się po ziemi lub wspinając się po stojących w pobliżu konstrukcjach. Nowsze części łodygi również mają tendencję do kiełkowania żółtych lub brązowych włosków. Liście mogą dorastać do 200 mm długości i do 150 mm szerokości. Dojrzałe łodygi wyrastają z płatków z żółtymi tonami na górze i zielonymi pod spodem.

Arbuz. Zdjęcie: pixabay.com

Niektóre arbuzy mają gorzki smak.

W szczególności dzikie arbuzy, które zwykle rosną na obrzeżach pustyń, mają gorzki smak. W rezultacie zwykle nie są zjadane przez ludzi. Przez większość czasu ludzie zbierali je tylko na paszę dla bydła. W Australii takie okazy cieszą się złą reputacją jako szkodniki, traktowane nie inaczej niż zwykłe chwasty.

Melony cytrusowe stanowią powszechną odmianę arbuza.

W porównaniu z innymi arbuzami, melon cytrusowy ma bardziej okrągły kształt i mniejszy rozmiar. Miąższ ma również wyraźny biały kolor, a liście mają bardziej szorstką teksturę w porównaniu z liśćmi innych arbuzów.

Ludzie zwykle nie jedzą cytrusowego melona na surowo.

Melon cytrusowy ma znacznie twardszy miąższ niż inne arbuzy, więc ludzie rzadko jedzą go bez przygotowania. Ponieważ miąższ pozostaje słodki i jadalny, ludzie często używają go do robienia dżemów.

Podobnie jak wszystkie arbuzy, melon cytrusowy pochodzi z Afryki.

Naukowcy uważają, że prawdopodobnie pochodzi z pustyni Kalahari w Południowej Afryce. Wraz z innymi krewnymi starożytni Egipcjanie mają zapisy o uprawie melonów cytrusowych na swoich farmach.

Obecnie Afrykanie uprawiają melony cytrusowe na całym kontynencie, ale uprawiają je również rolnicy na całym świecie. W USA ludzie nazywają je melonami sosnowymi, zwykle dziko rosnącymi w niektórych częściach Meksyku.

Melony cytrusowe zajmują ważne miejsce na obrzeżach Sahary.

Pomimo gorącego i suchego klimatu, melony cytrusowe dobrze się rozwijają na Saharze, przechowując w owocach dużo wody. W rezultacie dzikie zwierzęta i podróżnicy w regionie tradycyjnie od wieków polegali na melonach cytrusowych jako źródle wody. Bez nich nikt nie przetrwa długiej podróży przez region Sahary.

Czytaj: Trzy dni darmowych koncertów we Wrocławiu

Arbuzy muszą spełniać określone wymagania, aby prawidłowo rosły.

Chociaż mogą rosnąć w klimacie umiarkowanym lub tropikalnym, arbuzy najlepiej rozwijają się w temperaturach powyżej 25°C. Najlepiej rosną również na glebach piaszczystych, gliniastych o kwasowości od 5,5 do 7.

Kiedyś arbuzy walczyły o wzrost w Europie.

Ze względu na niskie letnie temperatury arbuzy rzadko rosły w Europie. To z kolei uchroniło owoc przed żywotnością handlową i spowolniło jego rozprzestrzenianie się na całym kontynencie. Potrzeba było wieków, zanim owoce mogły rosnąć naturalnie w klimacie.

Kilka szkodników ma tendencję do atakowania arbuza.

Podobnie jak wiele innych upraw, arbuzy są podatne na szkodniki, takie jak mszyce, muszki owocowe i robaki. Wysoka wilgotność może również spowodować rozwój chorób grzybiczych i wirusowych u arbuzów. Od wieków hodowcy próbują temu przeciwdziałać poprzez selektywną hodowlę.

Pszczoły mogą pomóc arbuzom lepiej rosnąć.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zaleca rolnikom utrzymanie co najmniej jednego ula na każde 4 km². Te pszczoły zapylają arbuzy, zapobiegając rozwojowi tego, co rolnicy nazywają pustymi sercami. Arbuzy z tym stanem mają symetryczną dziurę w miejscu nasion w środku owoców. Arbuzy o pustych sercach pozostają całkowicie bezpieczne do spożycia.

Niektórzy japońscy rolnicy uprawiają arbuzy w kształcie sześcianu.

Chociaż arbuzy są okrągłymi owocami, mogą one również rosnąć w wielu kształtach i formach. W Japonii rolnicy uprawiają różne odmiany arbuzów w kształcie piramidy, serca, a nawet twarzy. Aby osiągnąć ten efekt, hodowcy zamykają wczesne kiełki w szklanych lub metalowych pudełkach. W miarę wzrostu owoce przyjmują kształt otaczającego pojemnika.

Pierwotnie japońscy rolnicy wymyślili tę metodę, aby łatwiej było układać i przenosić arbuzy. Jednak koszt takiej uprawy arbuzów zamienił ich plon w towar luksusowy. Ogólnie rzecz biorąc, arbuzy w kształcie sześcianu mogą kosztować do około 80 dolarów za kilogram, w porównaniu do około 60 centów za kilogram zwykłych arbuzów.

Największy arbuz na świecie

W 2013 roku Chris Kent z Tennessee wyhodował 159-kilogramowego arbuza na lokalny festiwal Operation Pumpkin Festival, z powodzeniem zdobywając za to nagrodę. Później Księga Rekordów Guinnessa poświadczyła i dodała to osiągnięcie do księgi.

Arbuzy Orangeglo mają wewnątrz pomarańczowy miąższ.

Owoce mają również wyraźnie owalny kształt, zwykle ważą około 14 kg. Ta odmiana arbuza dojrzewa przez 3 miesiące i ma bardzo słodki smak.

Golden Midget to jeden z mniejszych wariantów arbuza.

Jak sama nazwa wskazuje, złoty arbuz karłowaty rośnie na tyle mały, że mieści się w dłoni. Dojrzewanie do zbioru zajmuje średnio nieco ponad 2 miesiące. Oprócz wielkości nazwa nawiązuje również do złotego koloru skorupy owocu po zakończeniu dojrzewania.

Odmiana arbuzów Densuke to jedne z najdroższych owoców w historii.

Pojedynczy owoc zwykle kosztuje około 250 USD, a najdroższy okaz kiedykolwiek sprzedano na aukcji za 6300 USD. Koszt wynika z faktu, że owoce rosną tylko na japońskiej wyspie Hokkaido, a zbiory osiągają średnio około 10 000 owoców rocznie. Owoc ma również charakterystyczny wygląd, z solidną czarną skorupą bez pasków.

Kilka odmian arbuza jest również dostępnych tylko w ogrodach prywatnych lub specjalistycznych.

Niektóre ekskluzywne odmiany arbuza to między innymi Black Diamond, Georgia Rattlesnake i Tom Watson. Ponieważ odmiany te nie są opłacalne w handlu, ich nasiona sprzedają się zazwyczaj wyłącznie osobom prywatnym i hobbystom, którzy uprawiają je na własny użytek prywatny.

Możesz jeść arbuza na kilka sposobów.

Najczęstszym sposobem jest oczywiście pokrojenie arbuza, a następnie zjedzenie plasterków. Alternatywnie możesz pokroić arbuza w kostkę i wymieszać go z innymi owocami jako mieszaną sałatkę owocową, zanim zjesz je razem. Możesz również wycisnąć sok z miąższu arbuza i wypić go samodzielnie lub po zmieszaniu z innymi sokami owocowymi. Ludzie czasami używają arbuza jako składnika do produkcji wina arbuzowego.

Jedzenie arbuza z solą.

Sól pomaga wydobyć słodki smak miąższu owocu. W Egipcie i Izraelu ludzie idą o krok dalej, jedząc arbuza nie z solą, ale z serem feta. Oprócz wydobycia arbuza, ser dodaje również swój własny, niepowtarzalny smak.

Ludzie jedzą też pestki arbuza.

Zwykłe metody gotowania obejmują suszenie i pieczenie, ale nasiona mogą również stać się surowcem do produkcji mąki. Chińczycy tradycyjnie jedzą nasiona w Chiński Nowy Rok, a Wietnamczycy tradycyjnie jedzą pestki w Wietnamski Nowy Rok.

Nasiona arbuza nie wyrosną w Tobie, jeśli je połkniesz.

Powszechny przesąd głosi, że jeśli zjesz nasiona arbuza, roślina zacznie rosnąć w Tobie i ostatecznie Cię zabije. Jednak jest to całkowicie fikcyjne. Jedzenie nasion w najgorszym przypadku spowoduje niestrawność tylko wtedy, gdy jesz je na surowo.

Ludzie mogą również produkować olej z nasion arbuza.

Aby wyekstrahować olej z pestek arbuza, należy obrać nasiona i pozostawić je do wyschnięcia na słońcu. Następnie wyciskasz nasiona, aby wydobyć olej, który ma wartość jako olejek eteryczny. Wcierany w skórę łagodzi nadmierną suchość, a niektóre źródła twierdzą, że może zmniejszyć ryzyko raka skóry. Olej z pestek arbuza występuje również w kuchni jako dressing m.in. do sałatek i deserów.

Olej z pestek arbuza ma zwykle dużo tłuszczu.

To naturalne, że olej z pestek arbuza ma dużo tłuszczu. W rzeczywistości jest całkowicie wykonany z nienasyconych tłuszczów, więc jest mniej niezdrowy, niż mogłoby się wydawać. Zawierając 15% kwasów tłuszczowych omega-3, olej z pestek arbuza może być dla Ciebie dobry w porównaniu z innymi rodzajami olejów.

Korzenie arbuza mają zastosowania lecznicze.

W szczególności ludzie używali korzenia arbuza jako środka przeczyszczającego, aby wywołać wypróżnienia w niewielkich ilościach. W tradycyjnej medycynie czasami korzenie są miażdżone w celu ekstrakcji soku, co może zatrzymać krwawienie u kobiet, które poddają się aborcji.

Arbuzy mają wiele składników odżywczych.

Jeśli chodzi o same witaminy, arbuzy są bogate w witaminę A, która pomaga utrzymać nie tylko skórę, ale nawet włosy w zdrowiu i nawilżeniu. Arbuzy zawierają również witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy i sprawia, że rany goją się szybciej i lepiej.

Jedzenie arbuza może również pomóc zmniejszyć ryzyko raka.

Arbuzy zawierają likopen, który pomaga zapobiegać rakowi prostaty u mężczyzn. Zawartość witaminy C może również ogólnie pomóc w zapobieganiu raka. Ponadto arbuzy zmniejszają również ryzyko zawału serca i wzmacniają kości.

Arbuzy mogą również pomóc osobom z wysokim ciśnieniem krwi.

Zawartość potasu w arbuzie obniża ciśnienie krwi, co jest bardzo pomocne dla osób, które już cierpią na nadciśnienie. Potas pomaga również nerkom przetwarzać odpady z krwi i zmniejsza poziom kwasu moczowego w organizmie.

Jedzenie arbuzów zdecydowanie pomaga w trawieniu.

Bogate w błonnik arbuzy pomagają również stymulować układ trawienny. Korzyści stają się jeszcze lepsze dla osób cierpiących na zaparcia, ponieważ arbuz może pomóc im przezwyciężyć to bez konieczności uciekania się do leków.

Mimo wszystko powinieneś jeść arbuzy z umiarem.

Nadmiar witamin po prostu wydala się z organizmu wraz z moczem, ale zbyt dużo likopenu i potasu może być naprawdę złe. Na początek zbyt dużo likopenu może powodować wzdęcia, zawroty głowy, niestrawność i nudności. Tymczasem zbyt duża ilość potasu może uszkodzić serce, powodując nieregularne bicie serca i zwiększając ryzyko zawału serca.

Może również powodować osłabienie zdolności kontrolowania własnych mięśni. Wreszcie arbuz ma swoje własne naturalne cukry, więc jedzenie lub picie zbyt dużej ilości owoców może spowodować, że dana osoba przybędzie na wadze zamiast ją stracić.

Nie jedz arbuzów, jeśli obecnie cierpisz na biegunkę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedzenie arbuzów ułatwia wypróżnianie. Ale jeśli cierpisz na biegunkę, nie potrzebujesz żadnej pomocy przy wypróżnianiu. Jeśli już, potrzebujesz pomocy, aby się nie odwodnić i aby uniknąć innych komplikacji. Dlatego unikaj arbuza, dopóki nie minie biegunka lub stan lub choroba, która ją powoduje.

Niektórzy ludzie mają alergię na arbuzy.

Większość objawów obejmuje swędzenie języka i gardła, wybuchy pokrzywki, bóle brzucha i skurcze, a nawet nudności i wymioty po spożyciu tego owocu. W skrajnych przypadkach alergia na arbuza może spowodować potencjalnie śmiertelny wstrząs anafilaktyczny.

W niektórych krajach arbuzy są popularnymi prezentami.

W Chinach i Japonii arbuzy stały się tradycyjnymi prezentami oferowanymi przez gości dla gospodyni, gdy otrzymują zaproszenie do jej domu.

johannesfloe.com – Art to remember