Archeolodzy odkryli 13 starożytnych egipskich trumien z nekropolii Sakkara sprzed 2500 lat

0
576

Wielu żartuje, że rok 2020 nie może być już gorszy – najpierw australijskie pożary, potem pandemia koronawirusa, a potem kilka innych małych i dużych katastrof, które nagromadziły się do tego stopnia, że każdy w Internecie nazywa rok 2020 najgorszym rokiem w historii.

Do szczęścia brakuje tylko kogoś, kto znalazłby jakiś sarkofag, który potencjalnie mógłby uwolnić klątwę na ludzkość, tak jak w niezliczonych filmach o mumiach nakręconych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Och, czekaj, ktoś znalazł starożytne egipskie trumny…

Zespół archeologów znalazł niedawno 13 egipskich trumien, które były zapieczętowane od ponad 2500 lat.

Ministry of Tourism and Antiquities

Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności opublikowało ostatnio kilka wiadomości na swojej stronie na Facebooku, wyjaśniając, że archeolodzy odkryli nieoczekiwaną skrytkę – a dokładniej studnię – ponad 13 zapieczętowanych drewnianych trumien, które prawdopodobnie leżały nawet 2500 lat w Sakkarze Nekropolia w Egipcie.

Informują, że według wstępnych badań trumny są zamknięte i nie były otwierane od czasu ich pierwszego pochówku kilka tysięcy lat temu. Należy wspomnieć, że jest to rzadkie zjawisko, ponieważ często jest tak, że pochówki są splądrowane, zanim zostaną znalezione tysiące lat później.

To dobra wiadomość, ponieważ starożytne egipskie trumny są często łupione i naruszane, co utrudnia postęp naukowy.

Ministry of Tourism and Antiquities

Drewniane trumny znaleziono 11 metrów pod ziemią w Nekropolii Sakkara pod Kairem.

Sakkara to rozległa starożytna nekropolia, która służyła jako cmentarz dla ówczesnej stolicy Egiptu, Memfis.

Czytaj: Starożytne buty Scytów sprzed 2300 lat odkryte w górach Ałtaj

Ministry of Tourism and Antiquities

Uważa się również, że tych 13 drewnianych trumien jest najprawdopodobniej tylko niektórymi z wielu innych, które można znaleźć w ścianach skrytki. Archeolodzy znaleźli trzy zamknięte nisze, w których spodziewają się znaleźć dodatkowe trumny.

Miejsce pochówku znajduje się na południe od Kairu, na obrzeżach metropolii i uważa się, że jest częścią nekropolii Memphis, stolicy starożytnego Egiptu. Trumny znaleziono 11 metrów pod ziemią.

W tej chwili tożsamość i zawód tych konkretnych mieszkańców trumien oraz ogólna liczba nie są jeszcze jasne, ale wykopaliska i badania będą kontynuowane w nadziei na udzielenie odpowiedzi na te pytania.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Archeolodzy odkryli jeszcze 3 nisze związane z tym miejscem, w których prawdopodobnie mieści się jeszcze więcej trumien.

Ministry of Tourism and Antiquities
Ministry of Tourism and Antiquities

Wiadomo jednak, że nekropolia w Sakkarze jest znana jako miejsce spoczynku wysokiej rangi szlachty i urzędników oraz ludzi z klasy średniej i robotniczej. Ci pierwsi są często spotykani z różnymi przedmiotami grobowymi, ozdobami, a nawet zmumifikowanymi zwierzętami, podczas gdy ci drudzy mają prostsze pochówki.

Chociaż odkrycie jest z pewnością godne uwagi w świecie egipskiej historii i archeologii, wielu użytkowników żartuje, że rok 2020 nie może być gorszy, więc dlaczego nie oszaleć i po prostu nie otworzyć nowo znalezionych trumien. Najwyżej zstąpi na nas jeszcze jakaś klątwa.

Nie wiadomo, kto konkretnie tam leży, ponieważ może to być każdy, od pracownika do szlachcica.

Ministry of Tourism and Antiquities

Ludzie żartują, że rok 2020 nie może już być gorszy, chyba, że ktoś uwolni złe moce podczas otwierania trumien i spadnie na nas klątwa.

Ministry of Tourism and Antiquities

Ale pomijając wszystkie żarty, to objawienie da historykom lepsze zrozumienie, czym była Nekropolia Sakkary, między innymi poznają lepiej demografię tego regionu.

Czytaj: W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.