Archeolodzy otwierają trumny egipskie, które były zamknięte od 2500 lat

0
230

Archeolodzy w Egipcie odkryli starożytny skarb setek trumien, które pozostały nietknięte przez 2500 lat.

Oprócz 250 odkrytych starożytnych sarkofagów archeolodzy znaleźli również setki posągów starożytnych egipskich bogów Anubisa, Amona, Mina, Ozyrysa, Izydy, Nefertum, Bastet i Hathor.

Znaleziono także bezgłowy posąg architekta Imhotepa, który zbudował piramidę w Sakkarze.

Według egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności 250 trumien, 150 posągów z brązu i innych znalezionych przedmiotów pochodzi z około 500 lat p.n.e.

„Najwyższej Radzie Starożytności udało się odkryć pierwszą i największą skrytkę 150 brązowych posągów z późnego okresu na cmentarzu świętych zwierząt w Sakkarze, a także studnie grobowe zawierające 250 zamkniętych kolorowych drewnianych trumien zawierających mumie, które zostaną wystawione w Wielkim Muzeum Egipskim” – powiedzieli w oświadczeniu online.

Szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa El-Waziri powiedział ABC News, że jest to „największa skrytka z brązu” odkryta na cmentarzu Bubastian.

El-Waziri dodał: „Znaleźliśmy również posąg Imhotepa… i mamy nadzieję, że wkrótce znajdziemy jego grób”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W przełomowym znalezisku archeolodzy odkryli również sistrum, który jest instrumentem muzycznym, oraz kolekcję naczyń z brązu używanych w rytuałach ku czci starożytnej egipskiej bogini płodności Izydy.

Trumny zostały znalezione w wyjątkowo dobrym stanie w grobowcach i zawierały mumie, amulety i mniejsze drewniane skrzynie.

Ale to nie wszystko – znaleźli także „pierwszy nienaruszony papirus sprzed ponad 100 lat”, powiedział El-Waziri.

Pokryty hieroglifami papirus może być tłumaczony na wersety Księgi Umarłych.

El-Waziri ujawnił, że znalezisko nieskazitelnego papirusu zostanie wysłane do Muzeum Egipskiego w Kairze w celu dalszej analizy w ich laboratorium.

„Wstępne ustalenia sugerują, że papirus, który jest zwinięty, ma dziewięć metrów” – dodał.

Czytaj: Najstarsze drzewo oliwne. Ma 3000 lat!

Trumny zostaną teraz przewiezione do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które jest obecnie budowane w pobliżu Wielkich Piramid w Gizie. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku.

Ogromne odkrycie jest ostatnim z szeregu starożytnych odkryć egipskich w ostatnich latach.

Według Guardian, w ubiegłym roku w Sakkarze odkryto 52 grobowce, w których znaleziono ponad 50 drewnianych trumien. Pozostały nietknięte przez ponad 3000 lat.

W 2018 roku National Geographic poinformował, że archeolodzy odkryli 4400-letni grobowiec królewskiego kapłana Wahtye.

Rok później archeolodzy odkryli również setki zmumifikowanych zwierząt i posągów w Sakkarze, donosił wówczas Business Insider.

Czytaj: Starożytne egipskie trumny, zapieczętowane 2600 lat temu, otwarte po raz pierwszy w historii